Lidovky.cz

Kdy se rodí sportovci? A kdy nadané děti?

Ekonomika

  9:54
Na čem záleží, jestli se člověk probojuje mezi nejúspěšnější, a tedy také nejlépe placené sportovce? Zřejmě na vrozeném talentu, píli a podmínkách pro rozvoj jeho nadání. Jenže pokud se podíváme na sportovce, kteří pocházejí z jedné země, či dokonce z jedné oblasti rozvinutého světa, zarazí pozorovatele na první pohled něco jiného, totiž datum narození.

Smějící se miminko. foto: Shutterstock

Větší množství výborných hráčů amerického fotbalu stejně jako jeho evropské obdoby v Česku se narodilo v prvních měsících kalendářního roku. Ze žebříčku deseti nejlepších českých hokejistů sestaveném kolegy ze sportovní redakce LN se jen dva narodili v listopadu a v prosinci. V americkém baseballu se zase rodí hvězdy v hlavně v srpnu. Existuje tedy nějaké hvězdné znamení, které zaručuje, že se narodí dobrý sportovec?

Ekonomové a psychologové většinou nevěří na hvězdy, a tak se snažili tuto anomálii nějak vysvětlit. Po dlouhém zkoumání se vysvětlení našlo a je docela primitivní. Jde o systém výběru nadaných dětí do sportovních oddílů.

"Nadaným a zdatným se dostává větší péče. Více trénují, trenéři je více sledují. "

Ve fotbale a hokeji se vybírají podle roku narození, v americkém baseballu je zase rozhodujícím datem pro výběr do první ligy 21. červenec. Sportovci jsou vybíráni jako velmi mladí, tedy ve věku, kdy i pár měsíců fyzického vývoje navíc hraje roli. Dítě starší o pár měsíců může být silnější a hbitější než jeho dříve narození spolužáci z ročníku. Výsledkem je, že se zdá nadanější, a tudíž se do výběrového oddílu snadněji dostane.

Pak zafunguje něco, co označil v šedesátých letech sociolog Robert Merton jako Matoušův efekt. Podle citátu z Matoušova evangelia: "Každému, kdo má, bude přidáno; kdo nemá, tomu bude odňato." Nadaným a zdatným se totiž dostává větší péče. Více trénují, trenéři je více sledují, a tudíž se rychleji zlepšují. Jejich náskok přetrvává. Něco podobného funguje i v jiných oborech, například ve vědě. Kdo se z nějakého důvodu brzy vyšvihne, má potom náskok a další úspěchy se rychleji nabalují. Vraťme se ale k datu narození. Ve sportu to asi nikoho nemusí příliš trápit.

Špičkových sportovců je jen pár a vrcholový sport není natolik důležitý, aby ztráta talentů v něm znamenala velkou ránu pro společnost. Jenže jak zjistili americké ekonomky Kelly Bedardová a Elizabeth Dhueyová, něco podobného se děje i ve školách. I když jsou děti intelektuálně rovnocenné, v prvních školních letech mají náskok o několik měsíců starší děti. Ty jsou častěji označeny za nadané a je jim věnována učiteli zvláštní péče, která jen posiluje jejich náskok.

Bedardová a Dhueyová zjistily, že část toho náskoku přetrvává ještě na vysoké škole. Ještě štěstí že u nás je možné u později narozených dětí nástup do školy o rok odložit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.