Lidovky.cz

Ze starého počítače náušnice. Jak zacházet s elektroodpadem?

Ekonomika

  14:13
Stále více lidí se snaží myslet zodpovědně a proto třídí odpad. Není na tom nic složitého - barevně rozlišené kontejnery máme většinou umístěné kousek od našich domů. Co ale udělat s takovým televizorem, když doslouží? Postavit k popelnici ho rozhodně nemůžeme, už jen proto, že je z přibližně 80 procent recyklovatelný. Jak tedy s elektroodpadem naložit? A lze jej dále využít?

TRASH MADE. foto: www.trashmade.cz

Petr Kubernát, marketingový ředitel společnosti REMA Systém.Na dotazy čtenářů serveru Lidovky.cz odpovídal on-line Petr Kubernát, marketingový ředitel společnosti REMA Systém, která se stará o to, aby vysloužilá elektrozařízení  nekončila na skládkách a mohla být dále zužitkována. Na jejich stránkách www.remasystem.cz najdete kompletní seznam míst, kam můžete svůj starý elektrospotřebič odložit.

Celý on-line rozhovor čtěte zde:

"Váš spotřebič bude odvezen na speciální recyklační linku, kde z něj budou nejdříve demontovány plastové části a kryty. Zbylá zařízení jsou na speciální lince nejprve rozdrcena na drobné části a ty jsou strojově tříděny na  jednotlivé materiály, které je pak možné opět využít," říká Kubernát.

Například televize je manuálně nebo mechanicky demontována na jednotlivé materiály, jako je sklo, měď, železo a plasty. "Tyto odpadní frakce jsou poslány k finálnímu zpracování, kterému občas ještě předchází předčištění dle požadovaných nároků na materiál," dodává.

Další možnost je, že svůj vysloužilý elektrospotřebič zanecháte u

REMA Systém

Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení. Za tímto účelem REMA systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. Díku spolupráci se společností REMA Battery, s.r.o. sbírá a recykluje REMA Systém i všechny typy baterií. Více o REMA Systému najdete na www.remasystem.cz.

prodejce. "V současné době platí pro prodejce povinnost odběru pouze kus za kus. Tedy při nákupu nového výrobku máte právo na odevzdání nefunkčního spotřebiče podobného typu, tedy např. lednice za lednici, či žehličku za žehličku," vysvětluje Kubernát.

Ale i to má háček. Ne vždy poskytují prodejci tuto služba zdarma. Jak píše čtenář Míla, za odvoz lednice zaplatil firmě 300 korun. "Prodejce nemusí odvézt starou lednici přímo od Vás, ale musí Vás informovat o nejbližším místě zpětného odběru. Pokud Vám ji odveze v rámci zpětného odběru, měla by být tato služba zdarma," upřesňuje marketingový ředitel společnosti.

Kolekce šperků
A jak se materiál využívá? Nejlépe využitelné jsou kovy a čisté sklo – tedy anorganické látky. "Jedná se o materiály, které můžete recyklovat "donekonečna", tedy recyklací nemění vlastnosti a neztrácejí kvalitu," vysvětluje Kubernát.

To podle něj neplatí pro organické materiály, jako jsou například plasty. "Vedle toho, že plasty nelze recyklovat "donekonečna", existuje v praxi řada omezení využití těchto materiálů. Jedním z těchto omezení je přítomnost aditiv (například zpomalovače hoření) a různých barviv," říká.

Naučnice z kolekce TRASH MADE.

Firma REMA Systému se však snaží využít "co se dá". Důkazem je projekt TRASH MADE. Díky spolupráci firmy s mladými designérkami a umělkyněmi vznikla jedinečná kolekce šperků a doplňků. "Výrobky Trash Made jsou designové předměty s vlastním příběhem. Jsou z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány nebo trvale zničeny. Trash Made jejich přání vyplňuje a dává jim nový tvar, funkci a životní náboj," uzavírá Kubernát. Více informací najdete na stránkách www.trashmade.cz

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.