Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Pravděpodobnost jako princip

Ekonomika

  9:25
PRAHA - Jak mohou vznikat bubliny na finančních trzích? Na nemovitostním trhu? Na státních dluhopisech? Protože si špatně umíme představit, že by se vývoj mohl zvrátit. Neumíme totiž dobře pracovat s pravděpodobnostmi.
Poker - ilustrační foto

Poker - ilustrační foto foto: Shutterstock

Přitom jen málo věcí je důležitějších (a nejen na finančních trzích, ale i v soukromém životě) než umět možným scénářům budoucího vývoje určovat správně pravděpodobnosti.

Myslíte si, že se vás to netýká? Tak schválně, zkuste tento úkol: kolik lidí musíte vybrat do skupiny, abyste měli více než padesáti procentní pravděpodobnost, že alespoň dva z této skupiny mají narozeniny ve stejný den? 100? 200? Nebo snad 365/2, tedy 183?

Daleko méně. Aby tato pravděpodobnost byla 50,7%, tedy více než paragánská padina, stačí 23 lidí. Pro přesné vysvětlení si zkuste vygooglit "narozeninový paradox", nicméně tento příklad pěkně ilustruje, jaký máme cit pro pravděpodobnost. 

Dětská oslava narozenin - ilustrační foto.

Lidé se nerozhodují, jako by žili ve světě nejistoty, a to je chyba. Lidé nepočítají s událostmi, které jsou sice málo pravděpodobné, ale mají velký dopad. Dále lidé svá očekávání zakládají především na své minulé zkušenosti.

Jeden příklad za všechny a dalo by se říci, že příklad ze života: život krocana. Krocan si žije ve své ohradě a má tisíckrát se opakující zkušenost, že "to" každodenně přicházející je člověk a že mu člověk nese jídlo. Proto jej s radostí vítá: člověk = jídlo.

A proto jej vítá i po 1001., protože svá očekávání zakládá jen na minulé zkušenosti a nepočítá s nejistotou a náhodou. Nicméně ke smůle a překvapení krocana člověk tentokrát nenese jídlo, ale nůž... Z pohledu krocana šlo o událost nepravděpodobnou. Nepravděpodobnou, ale pro jeho život velmi zásadní.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.