Lidovky.cz

Švýcarsko chce více zdanit tajná konta, Češi z nich stáhli 40 miliard

Ekonomika

  14:38
PRAHA - Češi v loňském roce přesunuli ze švýcarských kont 40 miliard korun. Mimo to Češi v poslední době převádějí peníze z běžných účtů v cizině do anonymnějších a víc vynášejících aktiv, především do Asie.

První sníh napadl i ve Švýcarsku foto: ČTK

Svou roli zřejmě hrají i sílící tlaky na omezení bankovního tajemství v některých zemích. Informoval o tom server Česká pozice.

Zatímco v letech 2006 až 2008 narůstal objem depozit fyzických osob v tamních bankách až dvouciferným procentním tempem, loni nastal téměř dvoupětinový pokles.

Státní pokladna podle údajů ministerstva financí obdržela na srážkové dani z výnosů těchto vkladů necelých 80 milionů korun, tedy o 50 milionů méně než o rok dříve. Švýcarsko z uvedené sumy obstarává víc než polovinu.

Švýcarsko (ilustrační foto).

Donedávna považované za bezpečné z hlediska bankovního tajemství byly podle serveru zejména Švýcarsko a Rakousko, dále Lichtenštejnsko, Belgie, Lucembursko, Andorra, San Marino, Monako a britská závislá území - ostrovy Man, Guernsey a Jersey.

Když nechcete, aby se o transakcích vědělo, zaplatíte daň

"Švýcarská konfederace a jednotlivé švýcarské banky jsou v současnosti přístupnější požadavkům na informace od zahraničních státních orgánů a této oblasti se dostává značné mediální pozornosti," řekl odborník na daně Tomáš Hlaváček z advokátní kanceláře White & Case.

Z čistě daňového hlediska může být dle něho odliv částečně zapříčiněn 20procentní srážkovou daní, která je o pět procentních bodů vyšší než v tuzemsku, a kterou švýcarské banky od 1. července 2008 uvalují na úrokové výnosy, pokud jejich příjemce nesouhlasí s oznámením o transakci domovskému státu.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Podobně argumentuje i ministerstvo financí. "Vzhledem k tomu, že srážková daň je od roku 2008 ve výši 20 a od roku 2011 bude 35 procent, lze z toho usuzovat na větší objemy přesunů uložených finančních prostředků do výhodnějších destinací," říká Radim Bláha z ministerstva.

I on však poukázal na zvýšenou snahu většiny vyspělých jurisdikcí čelit daňovému tajemství v oblasti bankovnictví.

Danit by se měli i peníze, které už na účtech jsou

Na přesun německých nezdaněných peněz ze švýcarských kont do Asie nedávno upozornil německý týdeník Der Spiegel, podle něhož je to reakce na nedávnou dohodu mezi německým a švýcarským ministerstvem financí, která má vyřešit letitý problém nezdaněných německých aktiv na anonymních účtech u švýcarských bank.

Švýcarský politik Hans-Rudolf Merz

Podle odhadů tam Němci před daňovými úřady "uklidili" 130 až 175 miliard eur (3,2 až 4,3 bilionu korun). Dohoda podepsaná na konci října ministry financí obou zemí Wolfgangem Schäublem a Hansem-Rudolfem Merzem počítá s tím, že na každý německý anonymní vklad na švýcarský účet bude uvalena srážková daň, která poté poputuje do Berlína.

Zpětně by také měly být zdaněny částky, které inkognito ve švýcarských bankách už nějakou dobu leží. To vše výměnou za to, že tradiční institut bankovního tajemství alpské republiky zůstane zachován. O konkrétních podmínkách realizace mají oba státy začít jednat příští rok.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.