Lidovky.cz

OTÁZKA DNE: Proč maďarská vláda ostře útočí na místní banky?

Ekonomika

  15:30
PRAHA - Maďarská vláda v poslední době dělá velké množství kontroverzních kroků, mezi které patří znárodnění penzijních fondů, selektivní daně pro velké sektory a snaha o jmenování členů centrální banky vládou. Co si o tom myslí odborníci oslovení Lidovými novinami?

Orbánova vláda se snažit vylepšit si státní rozpočet různými nestandardními metodami. Evropská centrální banka (ECB) vládu varovala před snahou ovládat maďarskou centrální banku, což je v rozporu s konvergenční smlouvou. Vláda se snaží uzákonit jmenování 4 členů rady centrální banky parlamentním výborem.

Přiměřenost kroků maďarské vlády očima přední české analytičky

"Jedním z hlavních kanálů, jak podpořit oživení ekonomiky, jsou sazby centrální banky. A ty by samozřejmě vláda chtěla vidět hodně nízko, což však již nemusí být v naprostém souladu s jinými prioritami centrální banky (např. finanční stabilita), která naopak sazby na svém posledním zasedání zvedla," říká Jana Krajčová z České spořitelny. 

A právě proto vláda plánuje pozměnit způsob nominování členů bankovní rady, a to v podstatě tak, aby na těch "správných židlích" seděli ti "správní lidé", pokračuje analytička.

Kroky proti centrální bance se nelíbí ani Janu Čermákovi z ČSOB, který však zdůrazňuje, že předchozí maďarská vláda také nebyla v tomto směru úplně čistá.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Jan Čermák, analytik ČSOBMusíme si však uvědomit, že již předchozí socialistická vláda rozšířila svůj vliv působnosti v bankovní radě tím, že zvýšila počet jejích členů ze 7 na 11, které jmenoval premiér a tím tam dosadila své lidi, takže toto ovlivňování rady již má v Maďarsku svůj precedens.

Znárodnění soukromých fondů zvýší nejistotu investorů

Znárodnění penzijních fondů, které je často nazývané "krádeží" odsuzují i další ekonomové.

"Nedávno ohlášené kroky maďarské vlády vůči soukromým penzijním fondům jsou nešťastné. Vláda tím sice dosáhne snížení deficitu státního rozpočtu, ale za cenu možného snížení ratingu a zvýšení nejistoty zahraničních investorů a vůbec celého podnikatelského sektoru," říká Aleš Franc z Masarykovy univerzity. 

Rok 2010 v obrazech

Přechodem na státní penzijní systém si navíc vláda vzhledem k demografickému vývoji zakládá na rozpočtové problémy v budoucnu, dodává.

Ekonom Tomáš Ježek vidí v těchto krocích podobnost s československou měňovou reformou, která probíhala v 50. letech.

"Opatření maďarské vlády silně připomíná logiku československé měnové reformy z roku 1953, jejíž podstatou bylo také znárodnění (ukradení) úspor obyvatel a zrušení platnosti (ukradení) cenných papírů," podotkl Ježek.

Kompenzace těch, kteří ztratili v důsledku kolísání trhů, je už jen důsledek návratu k logice socialistického centrálního plánování, kdy se stát opět staví do své staré dobré jánošíkovské role, ve které bohatým bere a chudým dává, doplňuje ekonom.

Tomáš Ježek, ekonom a bývalý ministr pro privatizaci a správu národního majetku

Tomáš JežekChudých je vždy více, takže si tím získává jejich politickou podporu a upevňuje svou moc pokračovat v politice přerozdělování až do hořkých konců, kdy už není koho znárodňovat a koho okrádat. Hlavním ekonomickým dopadem takovéto politiky je dramatické oslabení motivace ke spoření a investování. Dalším krokem na této skluzavce do pekel proto musí být návrat státu do role centrálního plánovače už nejenom úspor, ale také investic.

Zbývá jen doufat, že svou roli splní maďarský ústavní soud. Když ne, pak bude Maďarům zle a my si musíme jen přát,aby se něco podobného nestalo u nás, doufá bývalý ministr.

Pravdou je, že tato vláda mnohé zdědila od  těch předchozích - hlavně předluženost státu a i předluženost domácností,  které mají navíc půjčky v cizích měnách, ospravedlňuje vládu Čermák.

"Hospodářská politika se tedy snaží zajistit přebytkovou obchodní a platební bilanci a  zároveň konsolidovat veřejné rozpočty, aby úhrada dluhů byla snazší (díky nižším úrokovým sazbám a stabilnímu forintu) a navíc aby nebylo nutné dělat nové dluhy," dodává analytik.

K tomu  lze  dojít dvěma směry - buď  tradičně škrtat ve výdajích a zvyšovat daně,  anebo se pokusit  zvýšit výkon ekonomiky a  z dluhů "vyrůst".  Orbánova vláda se pokouší razit obě cesty, což není v principu špatná strategie, ale jde o to jaké jsou k tomu voleny prostředky, uzavírá analytik. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.