Lidovky.cz

Irsko bude vždy mnohem bohatší než Česko, říká poradce irského premiéra

Ekonomika

  11:05
Nálada irské veřejnosti je velmi černá, říká v rozhovoru pro Lidové noviny Peter MacDonagh, politický poradce irského premiéra Briana Cowena. Ale pořád máme naději, dodává muž, který trvá na tom, že nebude zveřejněna jeho fotografie. "V Irsku není zvykem, aby byl poradce premiéra vidět," říká MacDonagh.

Trojlístky a skřítek Leprikon, symboly Irska ožívají hlavně 17. března.

LN Právě jste přiletěl z Dublinu. Jaká je tam nálada?
Sněží, což je velmi neobvyklé.

LN Takže počasí je pod bodem mrazu, nálada je na tom lépe?
Víte, Irové nedělají nic napůl. My si myslíme, že jsme buď nejlepší na světě, nebo nejhorší. Nemáme nic mezi. Měli jsme v Irsku deset let nepřetržitě dobrou náladu a domnívali jsme se, že jsme bohatí, tak jsme si jen užívali a chtěli jsme pořád víc a víc. Jak jsem řekl, Irové jsou buď velmi sebevědomí, nebo klesají na mysli. A teď právě klesají na mysli, protože nevidí silnou stránku naší ekonomiky.

Poradce irského premiéra Peter MacDonagh

Je konzultantem výzkumu a strategie. Posledních osm let žije v Praze. Studoval historii v Dublinu a Cambridgi. Dva roky byl poradcem Michaela Martina, který je v současné době irským ministrem zahraničí a tři roky byl seniorním poradcem irského premiéra.

Ve všeobecných volbách v roce 2002 a 2007 byl manažerem volební kampaně strany Fianna Fail. Pracuje na volebních a strategických výzkumných projektech v mnoha zemích a je ředitelem Vědecké nadace Irsko, která má na starosti fond, tvořený 170 miliony eur ročně.

LN Co je v současné době silná stránka irské ekonomiky?
Zahraniční přímé investice momentálně významně rostou a také vývozu se daří neuvěřitelně dobře. Je to proto, že to podstatné v naší ekonomice zůstalo. Máme vysoce vzdělanou pracovní sílu, působící převážně v hi-tech a bio-tech oblastech. Mluvíme anglicky a euro je pořád pozitivním prvkem investic a vývozu. Každý počítač v Evropě, který v sobě má Intel, obsahuje čip vyrobený v Irsku. A ještě důležitější je, že tento čip Irsko nejen vyrábí, ale i vyvíjí. A tohle je stálé, to se nemění.

LN Skoro by se tedy zdálo, že je v Irsku všechno v nejlepším pořádku.
To ne, nálada veřejnosti je černá, velmi černá. Ale pořád máme naději. Odrazit se ode dna ale nebude tak těžké. Nezaměstnanost už třetí měsíc po sobě mírně klesá. Naše statistiky, na jejichž přesnosti si zakládáme, ukazují, že se irská ekonomika neřítí volným pádem ke dnu. Úroveň života v Irsku pořád zůstává velmi dobrá. A poté, co bude dokončen čtyřletý úsporný plán, výška našich daní dosáhne úrovně roku 2006. A to jsme byli velmi bohatou a úspěšnou zemí. Takže cesta z recese se před námi jasně rýsuje.

LN Už se našel viník ekonomické krize? Mezi obžalovanými bych viděla euro, levný německý kapitál nebo irské banky.
Vláda a centrální banka vytvořily dva nezávislé rozbory krize, které našly chyb víc. Hlavně ale krizi odstartoval relativně jednoduchý přístup k obrovskému objemu levných peněz z mezinárodních trhů. Evropská centrální banka tento příliv peněz nijak nelimitovala a irské banky se chovaly jako smyslů zbavené.

LN Půjčovaly příliš mnoho peněz?
Příliš mnoho peněz špatným projektům, které byly založeny na nesprávném odhadu rizika. A tím se nafoukl realitní trh. To všechno dohromady vytvořilo enormní finanční problém. Selhání regulace bylo obrovské.

LN Regulace ze strany vlády, nebo bankovních institucí?
Vláda a parlament určitě selhaly v dozoru nad tím, co se dělo, a v následném efektivním zásahu. Ale hlavní problém vidím v nesprávné bankovní regulaci. V retrospektivě se zdá naprosto jasné, že banky měly být irskými a evropskými institucemi razantně zastaveny.

LN Někteří ekonomové ale problémy na horizontu viděli už začátkem tisíciletí.
Moc jich nebylo. A většinou na problémy upozorňovali a zároveň se poplácávali po zádech, jak jsou dobří. Jeden ekonom ale v roce 2000 upozornil na to, že se trh s realitami zhroutí. Trvalo to ale osm let, než se jeho věštba naplnila. Mnohé předpovědi jsou ale velmi povrchní. Jsou lidé, kteří předpoví deset ze dvou katastrof.

LN Myslíte, že světová média dokázala vystihnout aktuální situaci Irska?
Když zahraniční média nyní zobrazují Irsko, snaží se jeho obraz velmi zjednodušit, aby mu lidé mohli rychle porozumět. Takže se snaží vyfotit fotky tak, aby jim do kategorie seděly. Právě teď je to Irsko – depresivní a problémová země. Nebudou fotit právě dostavěné silnice nebo nově otevřené mosty. Nebudou mluvit o úspěších Irska a díky tomu vzniká mnoho nedorozumění.

LN Mluví se o strachu Irů ze ztráty nezávislosti, spojené s obrovskou finanční půjčkou EU.
Ano, o tom se mluví přehnaně moc. Já to tak vůbec nevidím. Tuhle debatu prosazují hlavně hlasy z levého křídla, které toho pro vývoj Irska v posledních dvaceti letech moc neudělalo, tak se teď zničehonic rozhodlo, že ví víc než kdokoli jiný. Národní hrdost je sice celým tímto procesem významně pošramocená, ale přes to se přeneseme. Důležitou součástí naší povahy je, že se vidíme jako velmi rozdílní od okolních států a svým způsobem unikátní. A ukazuje se, že nejsme. Když se podíváte na evropskou periferii včetně Skandinávie, žádná země nezažila během posledních čtyřiceti padesáti let konstantní rapidní růst a žádná se nevyhnula propadu. Přihodilo se to zemím s výbornými i špatnými vládami, s obrovskou i žádnou mírou korupce jako třeba Finsko. Postupem času i tohle Irové překonají, stejně jako vždy předtím. To, co ekonomika potřebuje, aby se vzpamatovala, je jistota a bezpečí.

LN A šetření. Váš nový rozpočet má strohost, přísnost přímo v názvu. Austerity budget.
Ano, to je pravda. Nejdůležitější je, že na konci této recese, ze které se Irsko dostane, bude pořád zemí s vysokou životní úrovní. Když se mne Češi ptají, jak to s Irskem bude, odpovídám, že Irsko je a pořád bude mnohem bohatší než Česká republika. Už se prostě nikdy nevrátíme do 80. let, kdy jsem v Irsku vyrůstal a byla to chudá země.

LN Vidíte budoucnost Irska bez eura nebo Evropské unie?
Jedním z hlavních důvodů, proč máme společnosti jako Intel, které preferují Irsko a nelíbí se jim britský euroskepticismus, je právě společenství Evropské unie. Největším podporovatelem EU je Americká obchodní komora. Malé ekonomiky nemají budoucnost, takže EU je pro Irsko velmi důležitá. Co se týče eura, myslím, že mechanismus jeho fungování není ještě zcela vyřešený. Ale jeho problémy jsou zvládnutelné. I kdyby se zhroutilo Portugalsko a v katastrofickém případě i Španělsko, je to pořád ještě zvládnutelné. Eurozóna to zvládne a v podstatě to závisí na kancléřce Merkelové, jak se rozhodne. Ona a Němci. Irové pořád vidí euro jako přednost, ne zátěž.

LN Váš ministr financí Brian Lenihan získal minulý týden od deníku Financial Times titul nejhoršího ministra EU.
Myslím, že před třemi lety získal od Financial Times titul nejlepšího ministra financí EU. Tyhle ceny vůbec nic neznamenají a jsou naprosto povrchní. Myslím, že Financial Times ohodnotily nedávno i vašeho ministra Kalouska jako nejlepšího, a teď je také hodně vzadu.

LN Vaše vláda se ale momentálně netěší přílišné popularitě...
Ano, oblíbenost vlády je historicky nízko. Neexistuje žádná vláda, která by byla populární během období recese. Veřejnost ji samozřejmě viní ze všeho, co se stalo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.