Lidovky.cz

SKLENÁŘ: Kdo hlídá hlídače?

Ekonomika

  10:50
Evropská centrální banka se vždy dušovala, že nikdy nebude vykupovat státní dluhopisy, protože to pro ni představuje nepřekročitelnou hranici. Letos v květnu se ale nemyslitelné stalo reálným a ECB dosud do své bilance nakoupila státní dluhopisy problémových zemí eurozóny v objemu 72 miliard euro.

Evropská centrální banka foto: ČTK

Cena dluhopisů v tomto portfoliu dále padá, podle odhadu banky Barclays má ECB ztrátu kolem 5 mld. eur. I proto ECB právě žádá členské státy o navýšení kapitálu.

Souběžně s tím probíhá rozšiřování regulatorní role Evropské centrální banky nad finančním trhem včetně jednoho z obětních beránků, kterými jsou ratingové agentury. Mimo jiné by ECB měla získat plný přístup do databází ratingových agentur, aby mohla posuzovat správnost a kvalitu jejich hodnocení.

Ovšem zde vzniká potenciální konflikt. Význam dluhopisového portfolia ECB zatím není zásadní (2,5%bilance ECB), ale je pravděpodobné, že v případě dalšího vyhrocení konfliktu v eurozóně dále vzroste. Přípravným krokem může být i snaha zvýšit základní kapitál ECB. Ovšem kdo potom zajistí, aby centrální banka byla naprosto nestranným a nezávislým regulátorem a přitom ani na okamžik její rozhodnutí nebude ovlivněno balíkem státních dluhopisů v její bilanci.

Nemusí jít o naprostou ztrátu nezávislosti, ale stačí, když bude ECB sledovat, jaký dopad bude mít její rozhodnutí (např. změna sazeb, parametr v regulaci) na její portfolio. Pomyslný Rubikon byl již překročen, není cesty zpět a apel nestrannosti je oslaben. Na mysl přichází otázka, kterou lidstvo řeší od Antiky – kdo vlastně hlídá hlídače? Anebo slovy dnešní doby, kdo hlídá nestrannost regulátora?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.