Lidovky.cz

Světové obchody roku 2010: Zvítězily kontaktní čočky a ropa

Evropa

  14:00
PRAHA - Největší obchody roku 2010 se udály prakticky na všech trzích - od automobilek (GM získala 23, miliardy dolarů díky své emisi akcií) přes potravinářský průmysl (Kraft Foods odkoupil čokoládovnu Cadbury) až k obchodu s komoditami (Petrobras učinil největší emisi akcií v historii).
Ropná plošina (ilustrační foto)

Ropná plošina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nestlé, Novartis a AlconVlčí pohled. Kontaktní čočky používají i modelky na přehlídkách.

Největší akvizice letošního roku byla oznámena na jeho samém začátku – 4. ledna. Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla s potravinářským gigantem Nestlé na odkupu podílu ve společnosti Alcon, která vyrábí například oční léky nebo kontaktní čočky. Za 28,3 miliardy dolarů získala 52 procent akcií. Firmě Nestlé se tak investice z roku 1977 zhodnotila více než stokrát. Minulý týden pak Novartis ovládla celý Alcon.

GDF Suez a International Power

PlynovodNa energetickém trhu vznikl nový gigant. Francouzský koncern GDF Suez, který je největším provozovatelem evropské sítě plynovodů, souhlasil v srpnu s odkupem zadlužené britské společnosti International Power. Společnost GDF získala v IP 70 procent. Za to dostali akcionáři britského gigantu částku ve výši asi 1,68 miliardy eur. Odborníci vyčíslili hodnotu celého obchodu na 30 miliard eur.

News Corporation – BSkyB Sledování televize, ilustrační foto

Společnost News Corporation miliardáře Ruperta Murdocha učinila v tomto roce nabídku  13 miliard dolarů akcionářům britské televizní společnosti British Sky Broadcasting (BSkyB), že nad ní převezme plnou kontrolu. Proti obchodu se zvedla vlna odporu jak ze strany konkurentů, tak i evropských úředníků.

Důvodem nesouhlasu byly obavy, že Murdoch bude mít příliš velkou moc nad mediálním trhem. Nedávno se EU vyjádřila, že prodej neporušuje žádná nařízení a může pokračovat. BSkyB se přitom soudí s Murdochovou společností Skype. Jde o práva na písmena "Sky".

Kraft Foods – Cadbury

čokoládaKraft Foods, největší potravinářský koncern se sídlem v USA, v únoru rozšířil své portfolio značek a za 18,9 miliardy dolarů koupil majoritní podíl v britské čokoládovně Cadbury. Obchod však neprobíhal hladce. Jednak si v Cadbury vymohli zvýšení nabídky a také tamní zaměstnanci proti převzetí protestovali. Gigant Kraft Foods se podle nich chystá šetřit na mzdových nákladech, aby mohl splatit svůj zhruba 22miliardový dluh.

American Movil – Carso

Mafián s mobilemGlobal Telecom American Movil, jedna z největších telekomunikačních společností na světě, získala v létě kontrolní balík akcií v konkurenční firmě Carso Global Telecom. Díky spojení mohou zejména zákazníkům z domovského Mexika nabízet výhodnější balíčky a také ušetřit na provozních nákladech. American Movil neplatila v hotovosti, ale akcionářům Carso Global Telecom nabídla své akcie za jejich podíly. Transakci analytici ohodnotili na zhruba 18 miliard dolarů.

Potash a BHP Billiton

Bondi Beach/AustrálieOd srpna do listopadu se australská těžařská skupina BHP Billiton snažila převzít největšího výrobce hnojiv na světě, kanadský Potash. Zástupci BHP nabízeli 39 miliard dolarů, což Kanaďané označili za neadekvátní. BHP se pak pokusila o nepřátelské převzetí, ani to se však nepovedlo. Do sporu se nakonec vložila i kanadská vláda, která nabídku zablokovala a nakonec sešlo z potenciálně největšího spojení dvou firem v roce 2010.

EMISE AKCIÍ

Petrobras

Barely ropy - ilustrační fotoOhromná ložiska ropy nalezená v šelfových oblastech u Brazílie slibují pohádkové zisky. Problém je ale extrémní hloubka, ve které se nacházejí; přes sedm kilometrů pod mořským dnem.

Taková těžba vyžaduje úplně nové technologické postupy a odolné materiály, jejichž vývoj bude stát miliardy dolarů. Aby si brazilská polostátní těžařská společnost Petroleo zajistila dost prostředků, nabídla investorům nové akcie. Zájem byl obrovský a firma získala 70 miliard dolarů – jde tedy o největší emisi akcií v historii.

GM

Logo GMJednou z nejočekávanějších událostí roku byl návrat automobilky General Motors, který se s velkou slávou uskutečnil v půlce listopadu. Při úpisu akcií získala firma 23,1 miliardy dolarů, čímž se stala největším primárním úpisem v historii.

Přitom pouhý rok a půl před vstupem na trh bylo GM nuceno požádat americkou vládu o ochranu před věřiteli. Než se automobilka vrátila do hry, zbavila se několika prodělečných divizí, jako jsou například automobilové značky Hummer, Saab, Saturn či Pontiac, a byla nucena propustit desítky tisíc zaměstnanců.

AgBank

Akciove trhyNa počátku července vstoupila na burzu nejmladší ze čtyř čínských bank, Agricultural Bank of China (AgBank). Svojí primární emisí akcií získala původně 19,3 miliardy dolarů, ale díky využití práva na prodej dodatečných akcií získala nakonec 22,1 miliardy amerických dolarů. Banka využila takzvanou duální kotaci, když se rozhodla prodávat své akcie na dvou burzách najednou. V Šanghaji a Hongkongu. AgBank má přes 320 milionů zákazníků, jejichž valná část je tvořena čínskými venkovany.

AIG

AIGAmerická vláda si může alespoň částečně oddychnout – 20 miliard dolarů, které v roce 2008 půjčila pojišťovně AIG, se jí vrátí zpět. Pojišťovna úspěšně uvedla na akciové trhy svou dceřinou společnost AIA, která operuje v Číně. Celkem tak na burze v Hongkongu AIG získala 17,8 miliardy dolarů a překonala čtyři roky starý rekord čínské banky ICBC.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.