Lidovky.cz

Štiky českého byznysu si brousí zoubky, budou investovat. A hodně

Ekonomika

  15:52
PRAHA - Boj o Sazku, který se na sklonku dekády rozhořel, je předzvěstí dění v roce 2011. Snaha o převzetí sázkové společnosti ze strany partnerů z Penty či realitního obchodníka Radovana Vítka je v podstatě první velkou transakcí roku 2011.

Štika foto: Reprofoto

Je rovněž známkou toho, že v dravcích českého byznysu se znovu probouzí jejich příznačná živočišná aktivita a příští rok bude byznys v Česku žít. Daleko víc, než letos.

Čtěte více:

2011: Kellnerův rok
Nejaktivnější skupinou v Česku, alespoň co se objemu investic týče, bude s největší pravděpodobností skupina nejbohatšího z Čechů Petra Kellnera. Ten již v letošním roce hledal příležitosti pro expanzi, a to i v rámci Česka. Kromě růstu aktivit Energetického průmyslového holdingu, řízeného Danielem Křetínským (ve které má PPF oficiálně 40procentní podíl), však příliš příležitostí neobjevil.

Podle informací Lidových novin Kellner kroužil například okolo převzetí ČSOB. Jedna ze tří největších českých bank patří belgické KBC, jež musí sehnat řadu miliard na splacení státní pomoci. K přímému prodeji rodinného stříbra se však Belgičané neodhodlali, stále omílají mantru o prodeji části ČSOB na burze a Kellner vyšel tentokrát naprázdno.

Petr Kellner

Stejně tak nedotáhl do konce převzetí největšího ruského retailového řetězce Eldorádo, ve kterém mu zatím patří 50procent plus jedna akcie. Původní majitel řetězce Igor Jakovlev se předání zbylého podílu či splacení úvěru, který na něj dostal, zatím brání.

I tato transakce by se měla v první polovině příštího roku odehrát. Pravděpodobně transakcí roku pro PPF však bude prodej ruských aktivit splátkové společnosti Home Credit. Pokud k němu dojde – jednání s partnery probíhají – inkasuje PPF několik desítek miliard korun.

Na českém trhu by PPF rovněž v roce 2011 měla rozjet vlastní banku zaměřenou na drobnou klientelu, na jejímž vzniku horečně pracuje. Českou národní banku již požádala o udělení bankovní licence.

Penta mění strategii

Probouzí se rovněž podnikatelé ze skupiny Penta, kteří se v uplynulých letech snažili zhodnotit koupená aktiva, několik jich už mají připraveno k prodeji.

Na konci listopadu Penta prodala na burze 35procentní podíl v sázkové kanceláři Fortuna, příští rok se však budou dít větší věci. Na prodej bude jeden z velkých projektů skupiny – pravděpodobně maloobchodní řetězec Žabka – a dva menší. 

ČTĚTE VÍCE:

Je také možné, že se zástupci Penty dohodnou s akcionáři Sazky, či majiteli jejích dluhů a Fortuna dostane v průběhu roku část dalšího trhu.

Penta rovněž změnila svou strukturu a její patneři se místo na jednotlivé projekty budou více orientovat na celé trhy či jejich jednotlivá odvětví.

Například Martin Kúšik, který má v gesci rozvoj Fortuny, se sázkové kanceláři přestane manažersky věnovat. Jeho hlavním úkolem bude zkoumat příležitosti v nových zemích – dalším cílem Penty by podle informací Lidových novin mělo být Německo. Marek Dospiva si vezme na starost Českou republiku.

Partner J&T Daniel Křetínský

J&T paběrkují

Aktivní bude i Daniel Křetínský, vůdčí postava Energetického průmyslového holdingu, jenž po roce své existence vlastní firmy s tržbami převyšující 30 miliard korun. Jak Křetínský v říjnu uvedl na brněnském energetickém semináři, EPH počítá s další expanzí a má na ni vyčleněnu přes miliardu eur. 

Rok 2010 v obrazech

V zahraničí je podle něj na prodej hodně energetických aktiv a je na ně málo kupců. Naopak jeho bývalí partneři z J&T budou spíše paběrkovat. Firma nyní funguje spíš jako operátor v nejrůznějších transakcích pro PPF. Žádné velké projekty však podle informací Lidových novin rozpracované nemá.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.