Lidovky.cz

4 VIZE: nástup inflace, potíže s eurem, banky bez dlužníků a německá síla

Evropa

  11:43
PRAHA - V roce 2011 světová ekonomika poroste, ale víc než Západ k tomu přispěje Čína, Indie nebo Brazílie. Česko letos mírně zpomalí kvůli vládním škrtům, ceny se zvednou v průměru o dvě až tři procenta. 4 velké ekonomické vize vám připravili redaktoři LN.

Křišťálová koule foto: Reprofoto

Vize č.1 - Strašák z inflace znovu obchází svět

Do Evropy se vrátila inflaceVrátí se vysoká inflace a stane se hlavním problémem světové ekonomiky? Tato otázka nyní rozděluje ekonomy. Rychlý růst cenové hladiny naposledy tížil vyspělé tržní ekonomiky v sedmdesátých letech.

Rizikových faktorů je více - rostoucí náklady na pracovní sílu v Číně, zdražující komodity i nadměrná emise peněz v Evropě a USA. K poslednímu faktoru -vlády si navykly řešit problémy s pomalým růstem ekonomiky i zadlužením tak, že pošlou do oběhu další stamiliardové balíky eur či dolarů. Extrémním příkladem je listopadové rozhodnutí Fedu nalít jen tak do ekonomiky 600 miliard dolarů.

Inflaci nebude vyvolávat jen zvýšená peněžní nabídka, ale také zdražující komodity. Pokračující boom čínské ekonomiky, která si stále drží zhruba desetiprocentní meziroční tempo růstu, vysává ze světového trhu stále větší množství paliv, kovů a dalších surovin. Továrnou světa je dnes především Čína. A čínští dělníci již nechtějí žebráckou mzdu, která stačí toliko na přežití. Chtějí si začít užívat života.

K tomu je třeba přičíst dlouhodobé posilování čínského jüanu, který jen za posledních pět let zpevnil vůči dolaru o 20 procent a vůči euru o téměř 14 procent. Klišé o velmi nízkých nákladech na výrobu v Číně se pomalu, ale jistě stává minulostí.

VIZE Č.2 - Zraněné dítě Euro se potácí, ale nejspíš nespadne

EurozónaZavedení jednotné měny byl zatím nejrazantnější krok směrem k vytvoření evropského superstátu. Jeho autoři však evidentně věnovali málo času studiu ekonomické teorie, jako je například teorie optimální měnové oblasti od Roberta Mundella.

Trvalo déle než deset let, než tyto problémy vypluly na povrch. Evropské země se rozhodly v loňských rozpočtech neškrtat, aby neprohloubily pád ekonomiky. Výsledkem byly rozpočtové deficity, dosahující v některých případech více než deseti procent HDP.

Celou vizi o euru čtěte zde

Jako první se do problémů dostalo Řecko, které již v roce 2002 vstoupilo do eurozóny jen díky zfalšovaným statistikám o veřejných financích. K odvrácení řeckého bankrotu v květnu byla nutná finanční výpomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v celkové výši 110 miliard eur.

V listopadu muselo pomoc od Unie a MMF přijmout také Irsko. Tentokrát se jednalo o 67,5 miliardy eur. Irsko se do potíží dostalo vinou vysokých nákladů na záchranu tamních bank.

Počet dvou příjemců finanční pomoci v eurozóně nemusí být konečný. Jen malý krok od žádosti o pomoc bylo koncem roku Portugalsko.

Pokud nebude nutný penězovod také do Madridu či Říma, společná evropská měna s velkou pravděpodobností přežije. Ani k jejímu oslabení není důvod. Japonsko je zadlužené ještě víc než evropské země a Spojené státy připomínají narkomana závislého na pravidelných finančních injekcích od Fedu.

VIZE Č.3 - Banky pročistí portfolia dlužníků

Bankovní sejfPravidla hospodaření bank jsou neúprosná, nesplácené úvěry je třeba registrovat a vytvářet k nim opravné položky v každém případě. V uplynulých dvou letech proto v Česku, ale i v dalších evropských zemích nastala paradoxní situace. Opravné položky jednotlivých bank kontinuálně rostou, insolvencí či krachů středních a větších firem však stejným tempem zdaleka nepřibývá.

Podle strategického ředitele švýcarské společnosti Ameropa Jana Kadaníka se banky chovají jinak než při podobných problémech v minulosti. 

"Banky se chovají zásadně jinak než v předchozích krizích, kdy celkem nemilosrdně posílaly firmy do konkurzu, nebo je tlačily k prodeji, či řízené restrukturalizaci. Patrně poučeny tím, co dělaly před deseti lety, se nyní většina bank chová poměrně racionálně. Drží firmy, u kterých si vyhodnotily, že mají budoucnost, samozřejmě to nedělají zadarmo. Řada firem, o kterých jsem si myslel, že se dostanou do tísně a budou na prodej, na trhu stále působí," řekl šéf významného hráče na světových komoditních trzích.

Banky tuto "charitu" však nemohou dělat donekonečna. Přestože zejména tuzemské finanční domy vykazují na současnou dobu nadprůměrné výsledky, dojde u velké řady případů v letošním roce k "vyčištění" bilancí, a na své si tak přijdou obchodníci se špatnými úvěry.

VIZE Č.4 - Malý ekonomický zázrak v NěmeckuBudova Spolkového sněmu v Berlíně

Pozitivním překvapením roku 2010 je rychlost, s jakou se největší evropská ekonomika vzpamatovává z globální ekonomické krize. Německo podle předběžných odhadů vykáže nárůst reálného HDP o 3,7 procenta, což je nejlepší výsledek od roku 1991.

Hlavním tahounem německého růstu je export, který ve druhém i třetím čtvrtletí rostl meziročně o víc než 20 procent. Boom ekonomiky však podporují poptávka domácností i rostoucí investice firem. Díky síle oživení překoná řada zemí střední a severní Evropy "předkrizové" hodnoty objemu ekonomiky již v průběhu roku 2011.

Nejvýrazněji roste německý vývoz do Číny, USA a Ruska. Pomáhá jim slabší kurz eura, způsobený potížemi jihoevropských zemí. Pokud by Němci stále platili markou, potýkali by se naopak s posilováním měny.

Čínský ekonomický rozmach stále ještě povzbuzují vládní pobídky, které tamní vláda přijala s cílem kompenzovat pokles exportu vlivem globální recese. Podle většiny pozorovatelů však není růst čínského hospodářství o víc než deset procent ročně udržitelný. 

Rok 2010 v obrazech

V příštím roce podle odhadů růst německé ekonomiky zpomalí na zhruba 2,4 procenta. Rozpočtové škrty v dalších evropských zemích se negativně projeví na výsledcích německých exportérů. Zatím se nezdá, že by nadšení opadalo. Index IFO, který sleduje důvěru německých podnikatelů a byznysmenů v sílu ekonomiky, dosáhl v prosinci rekordní hodnoty od sjednocení západního a východního Německa.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.