Lidovky.cz

Prémie budou jen za mimořádný výkon, říká šéf ČEZ Martin Roman

Ekonomika

  9:00
Jako oslík třesoucí ze sebe zlaťáky do stále natažené dlaně státu si bude v příštích letech připadat společnost ČEZ. Stát, jako její majoritní vlastník, se zisky ČEZ počítá například pro financování důchodové reformy. Nejvyšší management tak musel zastavit zahraniční expanzi, neboť zdrojů není nekonečně mnoho.

Šéf správní rady PORG Martin Roman foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Je dokonce možné, že při hledání peněz prodá i část solárních elektráren či větrných parků, které vlastní. Jednal dokonce i o možnosti, že je umístí na kapitálový trh. "Není to v takové fázi, že bychom nyní začali pracovat na vyčleňování aktiv a jejich umístění na burzu, ale umím si představit, že pro některý projekt najdeme minoritního partnera," řekl LN šéf společnosti ČEZ Martin Roman.

LN ČEZ loni změnil svou strategii, zastavil zahraniční expanzi a vyhlásil program s názvem Nová vize. S jakou vizí jdete do letošního roku?
Pevně věříme, že Česká republika je úplně venku z krize, čehož je vývoj v energetice nejlepším indikátorem, neboť existuje jasná korelace mezi spotřebou elektřiny a vývojem HDP. A my pozorujeme, že by oživení mohlo nastat. Svět energetiky se v průběhu uplynulých let hodně změnil. Trošku ho změnila krize, ale hlavně ho mění ten obrovský nárůst obnovitelných zdrojů. Ten úplně přepisuje pravidla klasické energetiky, bere spoustu peněz z kapes konečných spotřebitelů a na to samozřejmě firmy musí reagovat.

Unikátní rozhovory na Lidovky.cz

Lidové noviny se ptaly Miroslava Kalouska, Martina Romana, Tomáše Chrenka, Lubora Žalmana, Marka Dospivy a Jana Kadaníka, jaký vývoj očekávají v letošním roce?

Celé rozhovory najdete ve speciálu LN - VIZE 2011.

LN Podle mých informací v současné době vedoucí manažeři jednotlivých částí ČEZ finalizují úkoly, které jste zadal na motivačním cvičení, které jste měli na podzim. Jeho obsahem byl především apel šetřit, protože výhled není pro firmu příliš optimistický. Proč jste s tím přišel právě v této době?
Protože od našeho posledního projektu uplynulo o něco víc než dva roky a je takový standard, že firmu nemůžete přehltit projekty. Když přicházíte s projektem každý půlrok, tak jsou lidé demotivovaní. Potřebují přece něco dotáhnout, mít úspěch, chvíli ve své činnosti pokračovat. Ale zase to nesmí být příliš dlouho, aby si nezvykli, že je dlouho status quo. Takže já si myslím, že taková nejlepší praxe je přicházet s projekty po dvou až třech letech. My jsme přišli někdy na přelomu let 2007 a 2008 s programem Efektivita a teď přicházíme s programem Nová vize. Jsme v trošičku jiné situaci než většina jiných energetik, my jsme krizi přežili lépe než všichni ostatní. Jednak jsme nejziskovější v evropské energetice a jsme také nejméně zadluženou evropskou energetikou. To nám pomohlo, že jsme krizi přežili lépe než firmy, které jsou větší než my a které byly nucené prodávat aktiva. A samozřejmě když prodáváte v krizi, tak neprodáváte úplně za nejlepší možné ceny. My jsme krizi naopak využili a koupili některá aktiva v Turecku, Albánii či Německu za vynikající ceny.

LN Vy jste však při představování nové strategie firmy tak optimistický nebyl. Naopak, projekce hospodaření ČEZ vyznívaly spíš pesimisticky…
My jsme v průběhu krize nebyli nuceni sahat k nějakým dramatickým opatřením, v rámci programu Efektivita jsme prováděli úspory. Když se podíváte na srovnání jednotlivých energetik, tak vidíte, že ČEZ je prostě lépe fungující firmou než daleko větší společnosti. Vy možná citujete něco z interních věcí, které jsme říkali lidem dovnitř firmy. Samozřejmě pokud chcete vyburcovat lidi k tomu, aby maximálně makali v její prospěch, tak musíte na to použít nějakou rétoriku.

LN Zmínil jste například, že úspory, které jste vytvořili díky programu Efektivita, firma projedla a ani trhy již úsporným plánům nevěří. Díky Efektivitě jste ušetřili deset miliard a nárůst provozních nákladů byl 15. Proč jste v úsporných plánech nešli dál?
Cena uhlí se odvíjí od ceny elektřiny. My jsme prodávali poslední dva roky za rekordní ceny, takže z logiky věci náklady na palivo jsou v provozních nákladech. Efektivita byla obecně o úsporách a náklad na palivo je jeden z největších nákladů vůbec.

LN Pokud byste pokračovali v těch investicích, které jste měli v plánu, tak hrozilo, že se z jedné z nejziskovějších firem může stát společnost s problémy. Plánované investice jste zastavili. Proč jste se rozhodli ke změně strategie, už nechcete, aby z ČEZ byl lídr ve střední a východní Evropě?
My už tím lídrem jsme, stali jsme se jedničkou na tom trhu, který jsme si vydefinovali. Vyhodnotili jsme si, že tou jedničkou budeme, i když nejbližších tři až pět let nebudeme znovu v zahraničí investovat. Náš náskok je dnes tak velký, že pokud se nestane něco zcela nepředvídatelného, tou jedničkou určitě zůstaneme. A myslím, že rozhodnout se pro upřednostnění investic v Česku je správný krok od firmy, která patří z většiny státu. My jsme zde již investovali a myslím si, že jsme díky tomu hodně pomohli českému průmyslu. Pomohli jsme zachránit tisíce, možná desítky tisíc pracovních míst. Myslím, že je logické, že má Česká republika prioritu.

LN O kolik méně jste se rozhodli, že budete investovat?
Snížili jsme to z 450 miliard korun na 300, takže přes sto miliard jsou ty zastavené investice.

LN ČEZ však čelí dalším problémům, ať je to pokles ziskovosti nebo eventuální snížení ratingu, které by se odrazilo například v cenách půjček, jež si berete. Také jste mluvil o tom, že někteří manažeři nepracují na sto procent, proto je možné, že dojde k jejich výměně. Co je vaším hlavním cílem pro následujících tři až pět let?
Určitě udržení ziskovosti, i vzhledem k tomu, že současné ceny elektřiny jsou v porovnání s těmi před krizí poloviční.

LN Také jste uváděl příklad British Energy, která se za několik let ze ziskové firmy stala firmou v insolvenci, a zmínil jste, že ČEZ by ji mohl následovat. Jak je to možné?
ČEZ je ve fatálně odlišné situaci, navíc je na tom řádově lépe. Jsme na tom velmi dobře, ale ne tak dobře jako před dvěma roky. Co se týče naší situace, nedá se ani použít slovo problém, my jen chceme, aby naši vlastníci měli dostatek peněz na důchodovou reformu a další akce. Snažíme se proto vyždímat z této firmy každou možnou korunu. Jednou se ptali ruského trenéra Tichonova, co dělá v okamžiku, když sborná vede 10:0 a on odpověděl, myslím na to, jak dát co nejdříve jedenáctý gól. Myslím, že tohle je správná filozofie přístupu k řízení každého podniku. Takže my se musíme snažit maximalizovat výnosy a snižovat náklady. Cenu elektřiny neovlivníme, proto se snažíme vydělávat i v dalších oblastech, jako je třeba prodej plynu. Za několik málo měsíců jsme získali 50 tisíc zákazníků, takže my získáváme více zákazníků v plynu, než jsme ztratili v elektřině.

LN Tam vás konkurence dost tlačí, dodavatele elektřiny loni změnily stovky tisíc lidí. Proč odcházejí, když jste nejlevnější?
Myslím, že stovky tisíc zákazníků neztrácíme a za poslední měsíce k nám více lidí přichází, než odchází. Někteří zákazníci navíc odcházejí za horšími podmínkami, než jaké mají u nás. Bohužel některé firmy jednají při prodeji neeticky, vysvětlí třeba důchodcům, že je pro ně výhodnější přejít, a tito lidé nám pak volají zpět s tím, že po podpisu nové smlouvy platí víc než předtím. Já neříkám, že máme vždycky nejvýhodnější nabídku, někde jsou to rozdíly například desítek korun, ale rozhodně to nejsou žádné velké částky. Často přecházejí ti lidé k horším nabídkám, protože je ten podomní obchodník přesvědčí.

LN ČEZ byl ještě před třemi lety analytiky kritizován za to, že je málo zadlužený, mimo jiné kvůli přebytku kapitálu jste dali necelých 70 miliard i do odkupu vlastních akcií. Nyní se však situace obrátila a firmě kvůli rychlému růstu dluhů může hrozit i zhoršení ratingu. Už jste si půjčili maximum, nebo budete ve využívání cizích zdrojů ještě ve větší míře pokračovat?
My jsme vždycky věděli, jaké chceme mít zadlužení. Pro nás je důležité udržet rating a chceme mít jen tolik dluhů, aby se rating nezměnil. Pro firmu je nejvýhodnější, aby byla vždycky zadlužená na tom absolutním maximu, které ještě umožní daný rating. Kapitál akcionářů je vždycky mnohem dražší, než jsou bankovní půjčky. A my jsme se dostali na tu poměrně optimální hranici čili my dnes máme optimální hranici zadlužení a nechceme ji zvyšovat.

LN Vyhlásil jste, že manažeři firmy budou pracovat maximálně efektivně už za základní mzdu a odměny už nebudou stoprocentně garantované. V ČEZ byly garantované odměny?
Není to úplně tak, ale já jsem tam řekl, že nadstandardní výkon se očekává už za základní mzdu a že prémie jsou pouze za mimořádný výkon, ne za nadstandardní. Nikdo nemůže čekat, že když bude fungovat jenom nadstandardně, tak že bude mít stoprocentní bonus.

LN Jak se to měří? Kde je rozdíl mezi nadstandardním a mimořádným výkonem?
My dokáže měřit všechno, kdo neměří, ten neřídí. Každý manažer má jasné ukazatele a je jasně dané, co bereme jako nadstandardní a co jako mimořádné. Všechno je měřitelné a oni to dopředu vědí.

LN Podle mých informací letos zástupci ČEZ jednali s jednou z poradenských firem, která připravila plán na vyčlenění obnovitelných zdrojů, které ČEZ vlastní, do samostatné firmy. Následně se měla část takové firmy prodat na burze formou primární emise akcií (IPO). Uvažujete o tom stále?
V současné době není úplně nejlepší časování pro IPO, ale nemuselo by být špatné najít si nějakého minoritního partnera pro některou část našich obnovitelných zdrojů. Takže není to v takové fázi, že bychom nyní začali pracovat na vyčleňování aktiv a jejich umístění na burzu, ale umím si představit, že pro některý projekt najdeme minoritního partnera. Protože obnovitelné zdroje jsou něco, co má část institucionálních investorů ráda.

LN ČEZ není vůbec marginálním investorem v oblasti obnovitelných zdrojů. Stihli jste připojit všechny své projekty, abyste získali ještě maximální výši státní dotace?
Na energetickém trhu v Česku je náš podíl přes 70 procent a v rámci solárních zdrojů je náš podíl asi šest procent. Takže tady je zjevně vidět, že jsme zainvestovali méně, než by odpovídalo našemu celkovému podílu v české energetice. Bylo to velké dilema pro nás, protože já se netajím tím, že si myslím, že je špatné takto prostě křivit prostředí v energetice a vyhazovat astronomické částky. Evropská unie dá tento rok na podporu obnovitelných zdrojů 35 miliard eur. A když se podíváte na celkovou spotřebu elektřiny na celém světě, zjistíte, že Evropská unie se na ní podílí patnácti procenty. A my budeme muset vydávat každý rok 35 miliard eur, abychom v roce 2020 možná snížili elektrickou spotřebu nebo emise o 20 procent, což znamená, že ty světové snížíme o tři procenta. Ale Čína s Indií za stejnou dobu – jenom tyhlety dvě země – přidají podle odhadů pěti až osminásobek toho, co Evropa ušetří. Takže vynaložíme stovky miliard eur na to, že se v principu stejně nic nezmění. Já si osobně myslím, že moudrý člověk je ten, který umí přiznat svoji chybu a umí korigovat své rozhodnutí. V následujících letech tak uvidíme, jestli je Evropa už moudrá nebo ne. Ale na druhé straně je to dneska zdaleka nejlukrativnější investice v energetice. Já jsem občan, který má svůj názor, ale v tomto jsem především manažer firmy, který je zodpovědný za to, aby svým akcionářům, potažmo občanům České republiky vydělával peníze. A když se dneska díváme na to, kam ty peníze investovat, tak obnovitelné zdroje z toho vychází zdaleka nejlépe. Takže nakonec těch šest procent je takový nějaký kompromis, kdybychom to brali jenom podnikatelsky, tak by možná náš podíl byl sedmdesát procent, takhle je jednom šest.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.