Lidovky.cz

Lidé se zbavují plazmových televizorů i digitálních fotoaparátů

Ekonomika

  10:00
Napadlo by Vás před dvěma, třemi lety, že se budete zbavovat mp3 přehrávačů nebo digitálních fotoaparátů? Ačkoli to mnohým z nás může připadat nereálné, skutečnost je taková, že díky stále se urychlujícímu vývoji se v elektroodpadu objevují čím dál častěji výrobky staré jen několik málo let.
Digitální fotoaparát - ilustrační foto.

Digitální fotoaparát - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Důvodem ale není jen zrychlené zastarávání technologií. Lidé už také pochopili, že nemá cenu starý přístroj držet doma v šuplíku, že jim jen zabírá místo. To bylo dříve těžko představitelné," říká Petr Kubernát, marketingový ředitel společnosti REMA Systém(www.remasystem.cz) , která se ekologickou likvidací elektrozařízení zabývá. Zatímco ještě před několika lety lidé do elektroodpadu odkládali spíše jen archaická zařízení, dnes se ve šrotu objevují i věci, které docela nedávno patřily k novinkám. "Objevují se plazmové televize, digitální fotoaparáty s menším rozlišením nebo i jen dva, tři roky staré mobilní telefony," doplňuje Kubernát.

Graf: Množství odevzdaného elektroodpadu v ČR (kg / osoba / rok)

I díky tomu, že lidé se nebojí staré věci odevzdávat k ekologické likvidaci, zvyšuje se rok od roku množství sebraného elektroodpadu. Lidé v Česku loni odevzdali podle posledních odhadů v přepočtu na jednoho člověka téměř 6,5 kilogramů, zatímco v roce 2009 asi 5,6 kilogramu. Česko se tak blíží k evropskému průměru, který byl v roce 2009 zhruba 7 kilogramů elektroodpadu na člověka.

"Tento příznivý vývoj je pochopitelně dán více okolnostmi. Zejména se trvale zvyšuje počet sběrných míst, kde lidé mohou staré přístroje a baterie odevzdávat. A pozitivně v tomto směru působí i kampaně kolektivních systémů, díky kterým si lidé uvědomují, že staré elektrospotřebiče vyhozené do směsného odpadu nebo na skládku škodí životnímu prostředí," konstatuje Kubernát.

Sběrný box vysloužilých elektrozařízení

V Česku je nyní více než 10 000 sběrných míst. Eletroodpad je možné odevzdávat u prodejců, ve sběrných dvorech, ale i v podnicích. Koncem loňského roku již bylo v českých firmách a úřadech umístěno tisíc boxů v rámci projektu Zelená firma(www.zelenafirma.cz) . A další stovky jich přibudou letos. Podobně mohou lidé odevzdávat vysloužilé přístroje i na radnicích, které mají boxy v rámci projektu Zelená obec. Těch je již v Česku téměř 700.

"Zejména z menších vesnic to měli lidé někdy i několik desítek kilometrů k nejbližším sběrným místům na elektroodpad. Proto jsme rádi, že kromě velkých radnic a městských částí se do projektu zapojily i malé obce a umožnily tak lidem chovat se vstřícně k životnímu prostředí," doplnil Kubernát.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.