Lidovky.cz

OTÁZKA DNE: Jsou statistiky publikované agenturami objektivní?

Ekonomika

  6:30
PRAHA - V úterý 11.1. proběhla médii zpráva, že Google je v Česku nejpoužívanějším vyhledávacím portálem a že porazil Seznam. Seznam se ale ihned začal bránit, neboť dle něj byla použita špatná statistika. Jaká je důvěryhodnost standardně publikovaných statistik a různých průzkumů trhu? Dá se na ně spoléhat? Za vás se ptaly LN.

Vzorek populace foto: Reprofoto

Jaroslav Kubera, senátor

Jaroslav Kubera, ODS Pokud vím, tak věnujeme výzkumům pozornost, ale ne zásadní. Co se spolehlivosti týká, sám jsem byl tazatelem a tak vím, že ta spolehlivost není právě veliká. Kdyby byly tyto průzkumy spolehlivé, nebyly by pak takové rozdíly mezi výzkumem a výsledkem.

Problémem těchto průzkumů je, že nikdo lidi nedonutí říkat pravdu. Ať již o tom, koho volili, anebo kde nakupují. Další problém je, že lidé často nemají vlastní názor, jsou ovlivněni médii a pak stačí otázku šikovně položit.

Neříkám, že tyto výzkumy nejsou k něčemu dobré, to samozřejmě jsou, ale věnujeme jim asi tolik pozornosti, jako billboardům. Je to velký byznys a daleko menší významnost, než se tvrdí.

Kateřina Pitrová, katedra ekonomie a kvantitativních metod, ZČU

Kateřina Pitrová, ZČUVětšina agentur funguje tak, že si u ní někdo zadá průzkum trhu. A ten si potom může s výsledky dělat co chce – zveřejnění je na něm. Důležitý je vždy výběrový vzorek a samozřejmě samotné dotazování nemusí být úplně podle regulí. A odpovědi jsou často zkreslené samy o sobě a to ze dvou důvodů. Za prvé může být chyba u dotazovatele, který pod tlakem, že musí udělat ten den ještě deset dotazníků nějaké prostě vytvoří sám nebo některý zkreslí tak, aby měl cílový vzorek. A za druhé lidé sami lžou – snaží se před dotazovatelem snažit být co nejprůměrnější – nejvíce lžou ohledně svého platu, vzdělání, náboženství a politických preferencí.

Petr Bartoň, Národohospodářská fakulta VŠE

Podle viktoriánského premiéra Disraeliho jsou tři druhy lží: lži, bohapusté lži, a statistika. Churchill měl zase "věřit jen těm statistikám, které si zfalšoval sám." Statistika sama o sobě nelže, je to velice přesný nástroj.

Můžete však uměle dostat jakýkoli výsledek chcete - dvěma základními způsoby: buďto se neptáte náhodných "reprezentativních lidí" (ale třeba jenom těch, co jdou v poledne po ulici v centru města), nebo ve skutečnosti měříte jen X a vydáváte to za měření Y (např. ignorujete ty aspekty, které se vám nehodí).

Google všakpoužívejte: vždy si jeho pomocí vyhledejte, jak byla udávaná procenta čehokoliv naměřena!

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.