Lidovky.cz

Solární magnáti se brání, k soudu míří první žaloba na ČEZ a ERÚ

Ekonomika

  15:26
PRAHA - Společnost Mesana Real hodlá podat žalobu na firmu ČEZ Distribuce a Energetický regulační úřad (ERÚ) kvůli tomu, že jí loni zakázaly připojit do sítě solární elektrárnu v Malé Hraštici mezi Prahou a Příbramí.

Fotovoltaická elektrárna Vrbice u obce Mastířovice o výkonu 5 MW. bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz s tím, že je to první žaloba na státní společnosti kvůli nepřipojení fotovoltaického zdroje za výhodných podmínek loňského roku. Společnost ČEZ Distribuce v reakci uvedla, že neporušila ustanovení energetického zákona.

Bič na fotovoltaiku

ERÚ v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci bude připojeno zhruba 1600 MW solárních elektráren, nakonec to bylo dokonce 1820 MW. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.

Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje.

Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy právě z loňských 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh.

"V následujících dnech žalobu doladíme a příští týden ji podáme," citoval server právníka Luďka Šikolu, který ve sporu se státními organizacemi zastupuje Mesana Real.

Jednatel společnosti Jan Šmejkal marně usiloval o potřebná povolení, pomocí kterých by mohl solární park o výkonu 1,8 megawattu do konce loňského roku připojit. Od letošního roku může prodávat elektřinu ze svého zdroje za 5500 Kč za megawatthodinu místo loňských 12.150 Kč.

Od března navíc končí státní podpora solárních elektráren vybudovaných na volných plochách. Elektrárna Mesana Real se rozprostírá na pozemku v průmyslové zóně.

ČEZ Distribuce ve stanovisku o připojení se zapojením elektrárny předběžně souhlasil po splnění několika podmínek. Pak ale ČEZ Distribuce projekt na začátku loňského roku odmítl. Jako argument uvedl žádost správce přenosové sítě ČEPS, aby se do sítě nepřipojovaly nové solární zdroje, neboť by soustavu mohly přetížit.

"ČEZ Distribuce má mimo jiné povinnost nepřipojit zdroj elektrické energie, pokud by tím došlo k ohrožení spolehlivého provozu distribuční soustavy," citoval server z dopisu ČEZ Distribuce. Jinou Šmejkalovu elektrárnu o výkonu 500 kW přitom ČEZ Distribuce již dříve bez problémů připojil.

Čtěte více:

Šmejkal se pak obrátil na ERÚ, ten jeho stížnosti ale nevyhověl. "Cítíme se podvedeni, cítíme křivdu," uvedl Šmejkal, který bude žádat náhradu škody. Z energetického auditu, který si Šmejkal nechal vypracovat, vyplývá, že jeho středočeská elektrárna by při připojení v loňském roce měla hrubý výnos 20 milionů korun.

"Společnost ČEZ Distribuce neporušila žádná ustanovení energetického zákona a s ním související právní předpisy. V současné době se nebudeme více k tomuto případu vyjadřovat, neboť nechceme předjímat výsledky případného soudního řízení," sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Zmařené investice?
Zástupkyně České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzana Musilová již dříve uvedla, že se na asociaci obrátilo přes 600 solárních investorů s žádostí o právní pomoc kvůli zmařeným investicím. Státu také hrozí arbitráže od mezinárodních investorů ve fotovoltaice v řádu desítek miliard. CZEPHO má podle Musilové také podporu více než 17 senátorů, kteří by proti 26procentnímu zdanění mohli podat ústavní stížnost.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.