Lidovky.cz

Francie a Německo se opět dohodly předem, ostatní státy se zlobí

Ekonomika

  20:36aktualizováno  21:24
BRUSEL - Francouzsko-německý "pakt pro konkurenceschopnost", který Paříž a Berlín představily partnerům v Evropské unii, vyvolal rozporuplné reakce. Podle slovenské premiérky Ivety Radičové je politická a filozofická shoda nad obecným principem obsaženým v návrhu, avšak konkrétní podoba je stále nejasná. Její český protějšek zase odmítl říct, zda by se k němu mohla připojit i Česká republika.

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představují sporný pakt foto: ČTK

"Jsou tam samozřejmě opatření, která nám konvenují, to znamená například reagovat důchodovou reformou na demografický vývoj, zavést protidluhové brzdy i v legislativě a v ústavě," řekl Nečas s tím, že o tom je možné diskutovat. Jiné věci jsou prý ale diskutabilní. "Například pokus harmonizovat, byť zpočátku pouze daňový základ, ale v podstatě to znamená pokud o harmonizování přímých daní," dodal český ministerský předseda.

"Ano, hledejme způsob koordinace na posílení konkurenceschopnosti eurozóny a Evropské unie," podotkla premiérka, která kvůli tomu, že letěla běžnou linkou, jednání předčasně opustila. O detailech ale shoda podle ní není a vše přejde na expertní úroveň.

Řada menších zemí EU i zástupců unijních institucí nad francouzsko-německou "hotovou věcí", jak plán označila, vyjadřovaly frustraci.

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představují sporný pakt

Paříž s Berlínem spolu navrhly plán, který označily jako "pakt pro
konkurenceschopnost". Obsahuje řadu bodů a opatření, které by státy, které k němu přistoupí, měly naplňovat. Jde třeba o uzákonění rozpočtových pravidel, úpravy důchodových systémů či minimální korporátní daň. Podobná německo-francouzská akce není v poslední době ojedinělá. Tyto dvě silní hráči EU a nejsilnější unijní ekonomiky se už několikrát před summitem na něčem dohodly, přičemž následně očekávaly, že se k nim zbytek eurozóny či EU přidá. Loni na podzim šlo například o dohodu ohledně sankcí za porušování rozpočtových pravidel.

Kritika zní i z Evropského parlamentu
"Řada zemí má velké problémy s těmito návrhy," citovala agentura Reuters diplomata jedné z menších zemí eurozóny. Radičová například zmínila, že by Slovensko mohlo mít problémy s návrhy z
oblasti daní či důchodové reformy, avšak zatím nechtěla uvést, zda je proti něčemu kategoricky. "Nemůžeme ale nyní říct, že jsme proti francouzsko-německému návrhu, protože to by vyslalo špatný signál trhu," dodal zmiňovaný diplomatický zdroj.

Podobné kritické hlasy znějí i z Evropského parlamentu. Otázkou je navíc role, kterou by měla hrát v paktu Evropská komise.

Březnový mimořádný summit

V březnu se uskuteční mimořádný summitu eurozóny, dohodli se evropští lídři na summitu v Bruselu. Řešit se na něm budou opatření k předcházení opakování současných dluhových krizí v
potížích a nový francouzsko-německý plán na posílení konkurenceschopnosti. Podle českého premiéra Petra Nečase zatím není datum konání tohoto summitu upřesněno. Zřejmě se uskuteční někdy mezi 9. březnem a už dopředu plánovaným jarním summitem EU, který bude 24. až 25. března. Nečas dodal, že podobné setkání je něčím výjimečným. Podotkl také, že je možné, že se budou moci kromě lídrů 17 unijních zemí platících eurem zúčastnit i zástupci dalších unijních států. "Já předpokládám, že pokud to bude otevřeno těm, kteří budou chtít slyšet informace o dalším vývoji eurozóny, tak že by se Česká republika měla zúčastnit," podotkl s tím, že o všem ale musí rozhodnout vláda.


Pakt je podle jeho zastánců jednou částí snah o to vnést zpět na trhy důvěru. Německo tím do značné míry podmiňuje debatu a schválení posílení úvěrové kapacity záchranného fondu eurozóny (EFSF) na pomoc zemím bloku v potížích a rozšíření jeho aktivit, po níž mimo jiné Evropská komise nějakou dobu volá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.