Lidovky.cz

Kalousek: Penzijních fondů by mohlo být 12, budou si konkurovat

Ekonomika

  13:02
PRAHA - Penzijní fondy, kam si budou moci lidé v rámci důchodové reformy v budoucnu ukládat část peněz na své budoucí penze, budou muset získat nejméně 50 000 klientů, aby získaly licenci.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto: ČTK

Budou muset mít také povinně čtyři investiční strategie pro své klienty. V pořadu Partie v TV Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Řekl také, že vláda plánuje zvýšení důchodů k 1. lednu příštího roku.

Fondy budou jen jedním z pilířů budoucího systému. Jejich minimální požadovaný počet klientů je podle ministra nutný k tomu, aby fond nebyl malý a tedy zranitelný. "Potom, každý ten fond povinně bude muset mít čtyři licencované a kontrolované strategie," řekl s tím, že žádný z nich nebude smět mít méně strategií.

Konzervativní strategie bude představovat investice pouze do dluhopisů, vyvážená do dluhopisů i jiných cenných papírů, v dynamické strategii bude fond moci investovat i do akcií. Ve všech případech však bude smět nakupovat pouze cenné papíry kótované na burze.

Čtvrtou povinnou strategií budou nákupy výlučně státních dluhopisů. "To je moje dítě, každý si své dítě hýčká," řekl Kalousek. Tato strategie podle něj nabídne klientům stejnou jistotu jako průběžný systém. Základní podmínkou však podle něj bude důsledné oddělení majetku akcionářů fondu od vkladů klientů. "Čínská zeď," popsal to.

Fondy si budou konkurovat

Peníze klientů budou spravovat současné penzijní fondy prošlé novým licenčním řízením a nově založené penzijní společnosti. Konkurence mezi fondy pak podle něj bude tlačit dolů jejich náklady. "Jestliže budeme trvat na limitu 50 000 klientů, tak na tom trhu bude, troufnu si odhadnout, deset - dvanáct silných penzijních fondů, které si budou navzájem konkurovat a jejichž výsledky budou rozdílné," řekl Kalousek.

Změny v daních

Kalousek představí nejpozději do 12. března principy pro změny u daně z příjmu fyzických a právnických osob.

"Já jsem přesvědčen, že v zájmu českých občanů je, aby nebylo co nejvíc zdraženo to zboží, u kterého chceme, aby bylo co nejvíc uplatněno na trhu, a to je lidská práce," uvedl ministr Kalousek s tím, že lidská práce je v Česku zatížena čtvrtými nejvyššími odvody ze zemí OECD.

Zvyšování daní z příjmu či odvodů sociálního pojištění by podle Kalouska vedlo k růstu nezaměstnanosti, zvyšování deficitu a snižování konkurenceschopnosti ČR.

Klient podle něj bude mít možnost si přesouvat své peníze mezi fondy a tyto fondy budou mít povinnost zhruba do měsíce jeho peníze přesunout. Klient bude mít také možnost pružně měnit zvolenou investiční strategii, třeba i několikrát za rok, například jednou za dva měsíce.

Kalousek také řekl, že vláda plánuje zvýšení důchodu k 1. 1. 2012. Zvýšení důchodu bude vycházet mimo jiné z cenového vývoje za poslední letošní čtvrtletí, od kdy by vláda chtěla u části zboží a služeb zvýšit daň z přidané hodnoty ze současných deset na 20 procent.

"Ten čtvrtý kvartál se skutečně nějakým způsobem promítne do výše indexu spotřebitelských cen a o to bude valorizováno pro rok 2012," popsal ministr financí.

Odborář Zavadil: Je to šílené

Podoba zvolené důchodové reformy se nelíbila Kalouskovu oponentovi v diskusi, předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavu Zavadilovi. Označil ji za přinejmenším podivnou. "Já se dokonce domnívám, že tady v České republice ještě pobíhá pozůstatek nemoci šílených krav, protože některé věci jsou skutečně šílené," prohlásil.

Za naprosto nepřijatelné pro odbory označil to, že se budou vyvádět peníze z dosavadního průběžného systému do kapitálových fondů. Řada lidí podle něj nebude mít peníze na to, aby si připlácela na důchodové připojištění a důchody vyplácené státem z průběžného systému budou stále nižší, varoval.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.