Lidovky.cz

Zdražení plynu zatím nehrozí. Klíčová však bude stabilita Alžírska

Ekonomika

  18:38
PRAHA - Zprávy o chystaném zdražování se valí doslova ze všech stran. Jedna pozitivní informace přesto dorazila od společností dodávajících zemní plyn. Ceny plynu pro maloodběratele se ve druhém čtvrtletí nezmění.
Plyn - ilustrační foto

Plyn - ilustrační foto foto: Shutterstock

Domácnosti, které topí plynem, tak v této topné sezoně další zdražení nepocítí. "Přestože ceny ropy na světových trzích dlouhodobě rostou, díky silné koruně se nám podařilo udržet ceny na úrovni ze začátku tohoto roku," uvedl obchodní ředitel společnosti RWE Transgas Tomáš Varcop.

Skupina RWE je největším dodavatelem plynu na českém trhu, plyn od ní odebírají tři čtvrtiny všech domácností připojených k plynovodní síti. Podle Varcopových slov může přijít úprava cen směrem nahoru v druhé polovině roku. "Pokud nedojde ke zklidnění situace na trhu s ropou, nelze v příštích kvartálech vyloučit růst ceny zemního plynu," zmínil Varcop.


Grafika
Ceny na stávající úrovni zachová ve druhém čtvrtletí také Pražská plynárenská. Stejně se rozhodla i společnost E. ON Energie, která má zákazníky hlavně na jihu Čech. Zvyšovat ceny se nechystají ani velcí alternativní dodavatelé plynu, jako je například ČEZ Prodej, Bohemia Energy nebo České energetické centrum.

Podle analytiků oslovených Lidovými novinami mají odběratelé štěstí, že se ceny plynu již před dvěma lety odpoutaly od cen ropy. "Ropa ze všech energetických komodit je nejvíce citlivá na globální spekulace, které se nejvýrazněji projevují především v krizových situacích," zmínil jednatel poradenské firmy ENA Jiří Gavor.

Libye je sice významným producentem ropy, na trhu s plynem však nehraje významnější roli. Analytici se shodují, že skokové zdražení plynu hrozí až v případě, pokud se nepokoje rozšíří také do Alžírska. "Alžírsko je třetím nejvýznamnějším dodavatelem plynu do zemí Evropské unie po Rusku a Norsku," připomněl analytik skupiny PPF Petr Novák.

Do Evropy stále častěji směřují tankery naplněné zkapalněným zemním plynem. Spojené státy, kde se dynamicky rozvíjí těžba plynu z břidlic, dovoz omezují. Výsledkem je cenová válka o evropský trh mezi tradičními dodavateli - Ruskem, Norskem a Alžírskem - a novými dodavateli, mezi něž patří Katar, Nigérie či ostrovní stát Trinidad a Tobago.

Právě díky držícím se cenám zemního plynu významněji nezdražuje ani elektrická energie. Je to patrné i z vývoje cen elektřiny na pražské energetické burze PXE. Kontrakt s dodáním v příštím roce během února zaznamenal nárůst o dvě procenta na 51 eur za megawatthodinu. Pro srovnání, severomořská ropa typu Brent jen během února podražila o celých 15 procent.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.