Lidovky.cz

Mají věci vyrobené na zakázku nově dvouletou záruku? Experti se hádají

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Spotřebitelské organizace se přou o výklad pasáže novely občanského zákoníku, která se týká délky záruční doby na zboží zhotovené na zakázku.

Brýle na zakázku jsou jedním z předmětů sporu foto: Lidové noviny

Zatímco spotřebitelský časopis dTest tvrdí, že se záruční doba u věcí zhotovených na zakázku díky této novele prodloužila z šesti na 24 měsíců, tak podle Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) nadále zůstává půlroční. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod které spotřebitelská problematika spadá, dalo za pravdu časopisu - záruční doba u věcí zhotovených na zakázku je dvouletá.

Vedoucí poradny spotřebitelského časopisu dTest Martina Vernerová sdělila, že dvouletá záruka se od 23. února, kdy novela začala platit, vztahuje například na dioptrické brýle, svatební šaty ušité na zakázku či kuchyňské linky vyrobené na míru.

Sluneční brýle Ray Ban.

"Česká republika tak zásadně posiluje ochranu spotřebitele a dostává se na úroveň požadovanou Evropskou unií," uvedla Vernerová. Podle ní se půlroční záruční doba nyní týká jen smluv mezi podnikateli a spotřebiteli uzavřených před tímto datem.

SOS argumentuje speciálním zákonem

S jejím výkladem novely občanského zákoníku ale nesouhlasí právní poradce Sdružení obrany spotřebitelů Praha a Středočeský kraj Ondřej Daněk. Tvrdí, že smlouva o zhotovení věci na zakázku má vlastní úpravu záruční doby, přičemž platí pravidlo, že zákon speciální ruší zákon obecný.

Změněný paragraf občanského zákoníku podle něj navíc stanovil, že čtyřiadvacetiměsíční záruka je při prodeji spotřebního zboží. "Pojem prodej nelze zaměnit za zhotovení věci na zakázku," upozornil Daněk,

Želva v kuchyni – kuchyňská linka, která se ukryje pod svůj pancíř, když nechce být na očích.

S tím Vernerová nesouhlasí. "Novelou účinnou k 23. únoru zákonodárce nově zakotvil speciální úpravu smlouvy o zhotovení věci na zakázku, jejímiž stranami jsou podnikatel a spotřebitel s tím, že pro tyto případy smluv se užije stejná úprava jako pro koupi v obchodě, tedy včetně čtyřiadvacetiměsíční záruky," uvedla.

Stát je přesvědčen o dvou letech

Podle MPO má pravdu časopis. "Zásadně nesouhlasíme s takovýmto právním názorem (Sdružení obrany spotřebitelů Praha a Středočeský kraj), který nebere v úvahu zásadní skutečnost, že novelizované ustanovení paragrafu 612 (občanského zákoníku) jednoznačně stanoví, že pokud jde o smlouvu spotřebitelskou, je zde při prodeji spotřebního zboží stanovena záruční lhůta 24 měsíců," řekl ve středu mluvčí MPO Pavel Vlček.

SVATBA (ilustrační foto)

Samostatná úprava smlouvy o zhotovení věci na zakázku s kratší zárukou podle Vernerové nadále platí, využije se však jen pro velmi malý okruh těchto smluv.

"V zásadě jen pro smlouvy, jejímiž stranami jsou nepodnikatelé. Pro smlouvy mezi podnikatelem a spotřebitelem se nyní co se týče záruky speciálně uplatní stejná úprava jako při koupi v obchodě a pro smlouvy mezi podnikateli platí speciální úprava v obchodním zákoníku," podotkla Vernerová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.