Lidovky.cz

Elektrárny na biomasu mají smůlu, vláda podpoří už jen teplárny

Ekonomika

  21:00
PRAHA - Ministerstva připravují opatření, která zabrání výstavbě dalších elektráren na spalování biomasy. Většina připravovaných projektů zřejmě nebude nikdy dokončena.
Biomasa (ilustrační foto)

Biomasa (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Nový zákon o podporovaných zdrojích energie, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, počítá s ukončením podpory výroby elektřiny z dřevní štěpky, slámy i dalších druhů biomasy. Podporu získají pouze ti investoři, kteří získají stavební povolení do konce tohoto roku. Poté se bude zvýhodnění vztahovat pouze na teplárny s doplňkovou výrobou elektřiny.

Není to jediný podobný zásah. Ministerstvo životního prostředí připravuje změnu vyhlášky o biomase, která ukončí cenové zvýhodnění pro spalování dřevní štěpky v elektrárnách, jež nezahájí provoz do konce tohoto roku.

grafika

"Jedna z chystaných úprav řeší snížení této podpory, potažmo co nejrychlejší ukončení podpory tohoto způsobu využití biomasy," potvrzuje mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. Investoři pohybující se v oboru považují zmíněné návrhy za výsledek práce teplárenské lobby. Teplárny v situaci, kdy roste cena a zároveň klesá těžba hnědého uhlí, hledají alternativu a biomasa stále vychází ekonomicky lépe než spalování zemního plynu.

V minulých letech v Česku vyrostla tři větší energetická zařízení na biomasu – v areálu Plzeňské teplárenské, v Čáslavi a Jindřichově Hradci. Různí investoři nyní připravují nebo staví 15 dalších.

Čtěte více


Odhadované náklady na jednotlivé projekty se dle velikosti pohybují od 150 milionů až po jednu miliardu korun. Jen malá část z nich opravdu vznikne. "Povedou se jen dva nebo tři projekty na zelené louce, tedy v nových lokalitách," odhaduje předseda CZ Biom Jan Habart. Podle Habarta jde návrh ministerstva průmyslu správným směrem, přechodná doba však měla být delší.

Jedním z projektů, který se stihne včas, je elektrárna v Kutné Hoře. Staví ji firma náležící do investiční skupiny Redwood Capital. Kromě elektřiny bude vyrábět i teplo a dodávat je domácnostem a firmám ve městě. "Plánovaný termín dokončení je v prvním čtvrtletí příštího roku, ale možná to stihneme již letos," uvedl spoluvlastník Redwood Capital Tomáš Hardt.

Elektrárna v Kutné Hoře bude spalovat slámu, které je na rozdíl od štěpky na trhu dostatek. Vlastníci skupiny Redwood Capital již v roce 2008 postavili podobné zařízení v Jindřichově Hradci, které o rok později prodali ČEZ.

Další projekty však mají k realizaci daleko. Podle zdrojů LN je již třetím rokem na prodej zamýšlená elektrárna na biomasu v Českém Krumlově – Domoradicích. Několik ředitelů energetických společností prý dostalo nabídku krumlovský projekt koupit, žádný z nich však nabídku nepřijal. Důvodem jsou rizika projektu, například nevýhodně nastavená smlouva o nákupu dřevní štěpky.

Není to však jediný případ. Podle zdrojů z oboru není příliš reálná ani výstavba elektrárny na biomasu v Mostku či v průmyslovém areálu na okraji Hradce Králové. Druhý z projektů přitom patří k těm největším, výše investice se měla pohybovat okolo jedné miliardy korun.

Kromě znehodnocení investic vzniká ještě jeden problém. Ministerstvo průmyslu a obchodu dotuje z evropského programu Eko-energie přednostně malé vodní elektrárny a zařízení na biomasu. Za poslední tři roky přislíbilo dotace pro devět větších elektráren či tepláren spalujících biomasu v celkové výši 935 milionů korun.

Dotace jsou vypláceny až po dokončení projektu, jejich čerpání na nereálné projekty tudíž nehrozí. Může však nastat situace, že se balík téměř 11 miliard korun na obnovitelné zdroje a energetické úspory nepodaří celý vyčerpat a Česko o část peněz přijde.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.