Lidovky.cz

Hušák podal na Sazku insolvenci

Ekonomika

  19:39
PRAHA - Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák podal návrh na insolvenci loterijní společnosti. Členům představenstva to oznámil odpoledne.

Šéf Sazky Aleš Hušák foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Jde o druhý návrh za Sazku, první již podal místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. Soud tak může o insolvenci firmy rozhodnout kdykoliv, původně měl rozhodovat 21. dubna. Mluvčí Sazky Jan Tuna řekl, že informaci serveru nyní nebude komentovat. Dodal, že Sazka chystá tiskové prohlášení.

Vše o kauze Sazka


Soud o smlouvě nerozhodl
Hušák dopoledne řekl, že se svým rozhodnutím o připojení k návrhu na insolvenci Sazky vyčká na rozhodnutí soudu o smlouvě se společností Gladiolus. Městský soud v Praze však o smlouvě nerozhodl.

Po výslechu Hušáka, Ječmínka, právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, zástupce společnosti Moranda Tomáše Rybáře a právního zástupce skupiny KKCG Davida Koláčka však jmenoval prozatímní věřitelský výbor Sazky. Jeho členy jsou společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Soud zároveň znovu ustanovil Josefa Cupku předběžným insolvenčním správcem firmy.

K tématu


Hlavním úkolem prozatímního věřitelského výboru bude podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové posoudit úvěrové smlouvy Sazky se společností Gladiolus. Své stanovisko je výbor povinen předložit soudu ve lhůtě pěti pracovních dnů. Stejnou povinnost soud uložil i Cupkovi.

Aleš Hušák a právní zástupce Sazky Jaromír Císař odcházejí od Městského soudu v Praze

Oba uchazeči o Sazku chtějí postupovat ve shodě
Návrhy smluv o úvěru se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest, počítají s tím, že Sazka dostane úvěr 2,5 miliardy Kč, který má být zajištěn jejím majetkem. Ve věřitelském výboru, který se bude k úvěru vyjadřovat, bude mít dva zástupce finanční skupina PPF a jednoho skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Obě skupiny, které se o Sazku ucházejí, dříve uvedly, že budou postupovat ve shodě. KKCG přitom již dříve soudu navrhla, aby žádost Sazky o přijetí úvěru od firmy Gladiolus zamítl.

Sazka a dluhy

Sazka podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti.

Zamítavý postoj k úvěru dal najevo dříve i Cupka. Postoj zbývajících dvou členů výboru, GTech a České spořitelny, zatím není jasný.

První insolvenční návrh podal Radovan Vítek
První insolvenční návrh na Sazku podal podnikatel Radovan Vítek prostřednictvím společností Moranda a Siderius. Skupina PPF je od Vítka převzala a stala se tak významným věřitelem loterijní firmy.

Šéf loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák

Datum a místo narození: 27. července 1957 v Trutnově.
Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze, po roce 1989 studium v Kanadě.
Kariéra: v roce 1986 začínal po studiích jako právník podniku Restaurace a jídelny na Praze 4, poté krátce pracoval ve Výzkumném ústavu místního hospodářství; v letech 1987 až 1990 pracoval v odboru devizové legislativy Státní banky československé, poté byl tři roky ředitelem obchodní divize Výstaviště Praha a v roce 1994 se stal náměstkem pro ekonomiku v Českém svazu tělesné výchovy (největším akcionáři Sazky); v roce 1995 byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Sazky.
Rodina: ženatý, má dceru a syna.

Ostatní: V 80. letech byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB; krycí jména Krakonoš a Chapman). Sám Hušák k tomu řekl, že to bylo kvůli jeho práci v SBČS. "Na mém postu mohli pracovat buď ti, kdo byli v partaji, kam bych nikdy nevstoupil, nebo museli pracovat pro StB. Proto jsem na seznamech spolupracovníků. Ale moje spolupráce nebyla o udávání lidí," řekl před časem.

V listopadu 2000 jej vyšetřovatel obvinil z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie vyčíslila škodu vzniklou obchodní transakcí Sazky s akciemi České spořitelny z roku 1995 na nejméně 25 milionů korun.

Podle Sazky se obchod uskutečnil podle tehdy platného zákona. V září 2002 bylo Hušákovo stíhání zastaveno s tím, že nebyl spáchán trestný čin.

Hušákova osobnost budí u pozorovatelů smíšené reakce, někteří jej považují za arogantního člověka bez skrupulí, jiní jej oceňují jako cílevědomého a schopného manažera.

O Hušákových metodách řešení problémů se hovořilo třeba v souvislosti s kritickými reportážemi, kterou o Sazce v letech 2000 a 2001 odvysílala Česká televize. Loterijní společnost kvůli nim vedla s televizí několik sporů a hrozila vypovězením smlouvy. Spor urovnal až nový ředitel ČT Jiří Janeček, který se rozhodl Sazce omluvit. Rozhodnutí vyvolalo polemiku, zda důvodem omluvy byly skutečně chyby redaktorů, nebo tlak loterijní společnosti.

Největším problémem jeho působení v Sazce se ukázala být stavba víceúčelové O2 areny (do února 2008 Sazka arena), která byla otevřena v roce 2004. Závazky, spojené s financováním haly (výstavba přišla podle Sazky na 7,2 miliardy korun), negativně ovlivnily hospodaření loterijní firmy, výrazně se kvůli nim redukovaly i příspěvky, které Sazka odvádí svým akcionářů, sportovním svazům.

Loni v lednu upozornila média na Hušákův soukromý majetek, zejména na rozsáhlou usedlost na španělském ostrově Menorka za desítky milionů korun. Hušák ale své majetkové poměry odmítl komentovat, prohlásil ale, že je "euroobčan" a za svůj domov zvolil místo, kde žije, to znamená Menork

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.