Lidovky.cz

Jedna z nejúspěšnějších firem prchá z Česka

Ekonomika

  10:50
SLANÝ - Výrobce zdravotních lůžek a další zdravotnické techniky Linet bude mít brzy daňovou adresu v Nizozemsku. Důvodem jsou podle zakladatele firmy Zbyňka Frolíka mimo jiné zásahy politiků do solárního byznysu. V Česku šéf Linetu postrádá právní jistotu.

Nemocniční lůžka firmy Linet. foto: Linet

Uvedl to server Českápozice.cz. Firma, jež před více než 20 lety začínala v Želevčicích u Slaného a dnes se s miliardovými tržbami řadí mezi největší výrobce nemocničních lůžek na světě, nyní prochází strukturálními změnami a přibírá pod svá křídla další zahraniční společnosti. Výsledkem bude přibližně od června holding, jenž bude mít českého a německého vlastníka. Sídlit má v Nizozemsku.

Čtěte také:

Jedním z důvodů pro změnu daňové adresy je podle Frolíka aktuální dění ve fotovoltaickém byznysu. "Nedělá mi úplně dobře, když si elita v parlamentu stanoví pravidla tak, aby to vyhovovalo především jí, a když později potřebuje, tak je změní," uvedl.

Politici anonymně investovali
Ještě před solárním rozmachem před několika lety společnost uvažovala o tom, že si na střechách továrny u Slaného vybuduje vlastní fotovoltaickou elektrárnu, aby byla energeticky soběstačná.

Časem se podle Frolíka objevili lidé ochotní s investicí pomoci. Jejich argument údajně zněl, že řada politiků do tohoto odvětví sama prostřednictvím anonymních akcií na majitele investovala nemalé sumy, tudíž má jít o bezpečnou a výnosnou investici.

Čtěte více: Nejlepší investice pod sluncem. Kdo vydělává na solárním švindlu?

"Právě proto jsme se nakonec rozhodli, že se od této věci budeme držet dál," vysvětlil podnikatel, proč si výstavbu fotovoltaické elektrárny rozmyslel. "Měl jsem dojem, že to zrovna nevoní a že to neskončí dobře," dodal s tím, že v té době již v Německu regulovali ceny solární energie tak, aby výnosnost investice byla takzvaně rozumná.

O solární byznysu více:

Frolík připomněl, že do fotovoltaiky se mezitím v Česku vrhla řada investorů. "Ať už poctivých, nebo nepoctivých, to z tohoto pohledu není klíčové. Situace přestala být udržitelná, a tak politici začali řešit, jak si vylepšit svůj obraz na veřejnosti. Proto přišli s dodatečnou solární daní. V tu chvíli mi došlo, že právní jistota v České republice zřejmě nebude to pravé ořechové, a definitivně mě to přesvědčilo, abych přesídlil do zahraničí," poznamenal Frolík. Zahraniční investoři mají totiž podle něj v Česku daleko lepší výchozí pozici než ti domácí.

Firma Linet

Vláda s parlamentem původně na základě evropské legislativy stanovily pro investory do solární energie štědré dotace. Poté co se ukázalo, že nastavená politika přilákala do odvětví velké množství velkých i menších investorů, se politici rozhodli solární boom zastavit. Povedlo se jim to loňskou novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Předpis majitelům solárních elektráren, které byly uvedeny do provozu loni či předloni, stanovuje povinnost odvádět 26 procent z výnosů ze sluneční elektřiny.

Platnost solární daně je omezená na tři roky a podle politiků pouze vrací pravidla do původních proporcí. Její zastánci argumentují tím, že díky snížení cen solárních panelů se návratnost investice zkrátila na méně než původně předpokládaných 15 let.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.