Lidovky.cz

Kellner s Komárkem: Odvolejte Hušáka

Ekonomika

  19:10
PRAHA - Zájemci o Sazku, kteří jednají ve shodě, finanční skupiny PPF a KKCG, v neděli reagovali na výsledky jednání sobotní valné hromady ČSTV, největšího akcionáře Sazky. Podle PPF delegáti nepochopili naléhavost situace Sazky a odmítli rychlé rozhodnutí. KKCG vyzvala šéfa Sazky Aleše Hušáka k odstoupení z funkce. Valná hromada ČSTV v sobotu nerozhodla o řešení situace Sazky.

Sazka foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Jediným výstupem sobotního jednání bylo zadání výkonnému výboru ČSTV, aby předložil návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. Ty by byly projednány na nejbližší mimořádné valné hromadě.

Vše o kauze Sazka

'ČSTV strká hlavu do písku'
Šéf Sazky"Rozhodnutí valné hromady ČSTV bohužel svědčí, že zdaleka ne všichni delegáti ještě zcela pochopili naléhavost vážné situace, v níž se Sazka nachazí, a před nutností rychle se rozhodnout strkají hlavu do písku," uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

"Obzvlášť pikantní na celé věci je to, že většina svazů a jednot, které představují reálnou základnu českého sportu, podporuje odchod Aleše Hušáka z vedení Sazky, zatímco od placených funkcionářů ČSTV se mu stále dostává podpory," dodal.

Spokojený Hušák
Šéf Sazky Hušák výsledek valné hromady uvítal. "Je to geniální rozhodnutí, umožňuje představenstvu a výkonnému výboru dělat v podstatě všechno, co potřebuje a co chce," řekl po zasedání. "Věděl jsem, že moudrost delegátů je nesmírná a tohle je nejlepší možné rozhodnutí."

Čtěte také:


Podle skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka ale valná hromada zasadila Hušákovým plánům se Sazkou tvrdou ránu. Neposvětila totiž Hušákův návrh na převzetí Sazky společnostmi Penta a E-Invest a šéf Sazky by podle KKCG měl odstoupit.

Touha po moci?
"Minoritní akcionáři Hušáka nechtějí už dlouho a ČSTV mu odmítla vyjádřit podporu včera (v sobotu). Neumím si představit žádnou

Možná budoucnost Sazky

O Sazku se ucházejí dvě uskupení investorů. PPF a KKCG nabídly akcionářům Sazky od příštího roku 200 milionů korun a nechaly by jim pětinový podíl v Sazce. Pokud by se Sazka zbavila současného vedení a začala spolupracovat s věřiteli, slibují, že zajistí okamžité financování firmy. Potřebnou sumu odhadují na 500 milionů Kč a následné finanční prostředky na asi šest miliard korun.

Druhý zájemce, spojení firem Penta a E-Invest, uvedl, že je připraven podporovat sportovní svazy částkou 300 milionů korun ročně a garantovat zachování 30procentního podílu v Sazce. Podmínkou nabídky je úspěšné uskutečnění dlužnické reorganizace Sazky v součinnosti mezi akcionáři Sazky, Pentou a E-Investem. Tuto variantu prosazuje Hušák.

standardní a transparentně fungující společnost, ve které by za takové situace chtěl generální ředitel zůstat," řekl mluvčí KKCG Dan Plovajko. "Teď se ukáže, o co Hušákovi skutečně jde. Když sám neodejde, jde mu jen o jeho vlastní křeslo a touhu po moci," dodal.

KKCG si podle Plovajka váží postoje delegátů valné hromady ČSTV. "Zástupci českého sportu pochopili, že Sazku nemůže zachránit někdo, kdo ji přivedl na pokraj krachu," uvedl.

"Skupina KKCG je připravena okamžitě začít realizovat kroky k záchraně Sazky ve spolupráci se skupinou PPF a dalšími věřiteli a udělat vše pro to, aby společnost Sazka nebyla dále poškozována nečinností stávajícího managementu," řekl.

Podle Martina Danka, mluvčího společnosti Penta, výsledek sobotní valné hromady ČSTV nic nezměnil na přístupu Penty k Sazce a jejích avizovaných krocích. "Budeme rádi nadále jednat s představiteli ČSTV a jsme připraveni s nimi spolupracovat na řešení, které zabrání nepřátelskému převzetí Sazky," řekl.

Hušák tuto výzvu odmítl. "Plně ale chápu zármutek představitelů obou společností z toho, že naprosto zbytečně investovali miliony korun do dehonestující kampaně, která měla zmanipulovat delegáty valné hromady ČSTV," prohlásil Hušák.

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské multifunkční haly O2 arena. Věřitelé dosud k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za více než dvě miliardy korun.

Spor pokračuje i po valné hromadě ČSTV

Iniciativa sportovních svazů Český sport 2011 vyzývá vedení ČSTV k odstoupení a požaduje svolání valné hromady. Výzva přišla den po valné hromadě ČSTV v prohlášení podepsaném zástupci pěti svazů, kteří byli v sobotu v Nymburku pověřeni vyjednáváním.

"Skutečně jsme potřebovali, aby valná hromada proběhla a potvrdilo se nám, že jsme se nemýlili. Vedení ČSTV nebylo schopno prosadit nic z toho, co navrhlo, což je to de facto vyjádření nedůvěry vedení. Nyní je potřeba říci nahlas, že vedení podle našeho názoru totálně selhalo," řekl šéf svazu jachtingu Karel Bauer.

V iniciativě Český sport 2011, která vznikla z nespokojenosti s ČSTV před měsícem a půl, je zastoupeno přes 50 svazů ze 72 sdružených v ČSTV.

Předseda ČSTV Kořan se podivil, že iniciativa přichází s návrhem den po valné hromadě. "Nevím, proč to neudělali dříve. Považuji za paradox, když skončí jeden den valná hromada, která se tím mohla zabývat a druhý den vymyslí někdo takovou záležitost," řekl Kořan.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.