Lidovky.cz

Co je to státní bankrot? Řecko je odepsané

Ekonomika

  17:19
PRAHA - Případná restrukturalizace dluhu Řecka, tedy v podstatě státní bankrot, je podle tuzemských analytiků nevyhnutelná. Řecko tak zřejmě na mnoho let ztratí důvěru investorů a reálný přístup na finanční trhy. Česko může tento krok podle ekonomů pocítit poklesem exportu, který je tahounem ekonomiky, nebo dražším financováním státního dluhu.
Bankrot (ilustrační foto)

Bankrot (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Otázka Lidovek.cz

Čeká Řecko státní bankrot? Co to bude znamenat pro věřitele, kteří koupily řecké dluhopisy?

Marek HatlapatkaMarek Hatlapatka
Cyrrus

Myslím, že určitá forma restrukturalizace řeckého dluhu je nevyhnutelná. Může se přitom jednat pouze o půjčku zemí eurozóny a MMF nebo o kompletní restrukturalizaci dluhu, tedy i toho soukromého. To by znamenalo, že věřitelé, například evropské banky, by museli část svých investic do řeckých státních dluhopisů odepsat a vykázat příslušné ztráty.  

Markéta ŠichtářováMarkéta Šichtařová
Next Finance

Pro věřitele to bohužel znamená, že si s dluhopisy mohou leda tak zatopit v kamnech. Když u nás řekneme "věřitel Řecka", máme obyčejně na mysli nějakou evropskou banku. Ale největší potíž to bude pro řecké důchodce. Penzijní fondy totiž díky "obezřetné" regulaci musely nakoupit velké množství státních dluhopisů, což fondům i jejich klientům přinese nemalé problémy. A pozor – zbankrotuje-li Řecko, bude to pro věřitele signál, že bankrot státu už není z říše sci-fi, a tudíž zpanikaří a nebudou ochotni půjčovat ani dalším zemím. Což tyto země také k bankrotu přiblíží.

Pavel SobíšekPavel Sobíšek Unicredit Bank


Restrukturalizace je jen poněkud méně hrozivě znějící výraz pro řízený státní bankrot. Držitelé dluhopisů se rozloučí s tím, že by dostali zpět celou investovanou částku. Dostanou z ní jen určité procento podle dohody mezi věřitelským výborem a řeckou vládou.  Je třeba mít na paměti, že vývoj v Řecku není bleskem z čistého nebe ani důsledkem globální finanční krize, nýbrž neodpovědného přístupu k veřejným financím za posledních nejméně deset let. Restrukturalizace řeckého státního dluhu znamená další logický krok ve vývoji evropské dluhové krize. V jeho důsledku ztratí řecké vlády – ta současná I případné budoucí - na dlouhou dobu poslední zbytky autonomie ve své finanční politice. Než získá Řecko zpět ztracenou důvěru investorů, uplyne podle zkušenosti z jiných bankrotem prošlých zemí deset či více let.

Analytici ale zároveň upozorňují, že státní bankrot není obdobou například osobního bankrotu, který je upraven zákony. "Pod pojmem státní bankrot bych již zahrnul jakoukoliv restrukturalizaci dluhu - znamená to totiž, že stát nedodrží předem dohodnuté podmínky," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Státní bankroty byly navíc podle ekonomů v minulosti celkem častým řešením státního dluhu, příkladem je Rusko na konci 90. let nebo Argentina na počátku století. Po určité době se sice může země vrátit podle analytiků na finanční trhy, investoři ovšem po takové zemi budou požadovat vyšší rizikové prémie, tedy vyšší úroky za koupené dluhopisy.

Navzdory předpovědím, že je státní bankrot Řecka na spadnutí, řečtí činitelé spekulace stále odmítají a tvrdí, že restrukturalizaci nechystají. Restrukturalizace řeckého státního dluhu by byla přitom v západní Evropě první za posledních zhruba 60 let.

"Velikost dluhu, slabost ekonomiky a nemožnost devalvace ukazuje, že státní bankrot je v řeckém případě nevyhnutelný. Jedinou otázkou zůstává forma a načasování," uvedl například hlavní analytik Atlantik FT Petr Sklenář.

Dopad na ČR je přitom podle něj pouze zprostředkovaný. "Banky nedrží velké pozice rizikových dluhopisů a dopad může opět přijít přes výpadek exportů, které táhnou růst české ekonomiky," uvedl.

Zkušenosti jiných zemí prošlých bankrotem přitom podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška naznačují, že může trvat deset i více let, než si země znovu získá ztracenou důvěru investorů. Pro Česko pak může eskalace dluhové krize eurozóny střednědobě a dlouhodobě znamenat i vyšší rizikové prémie při financování státního dluhu. "To bude platit pro Česko stejně jako pro členské země eurozóny s ratingem nižším než má Německo," uvedl Sobíšek.

Podle řady ekonomů ovšem fakticky k restrukturalizaci dluhu Řecka již dochází v rámci zahraniční pomoci. "Ve skutečnosti restrukturalizace začala již dříve - odložením splátek finanční pomoci ze záchranného mechanismu eurozóny," uvedl například analytik ING Vojtěch Benda. I podle něj se kompletní restrukturalizace řeckého dluhu jeví čím dál více nevyhnutelná.

Horší ale podle Bendy je to, že podobné podezření začíná dopadat i na Portugalsko a Španělsko. Španělsko ovšem podle ekonomů je v mnohem lepší situaci než Řecko, a to i přes to, že výnosy desetiletých španělských dluhopisů dnes ráno vystoupaly na historický rekord.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.