Lidovky.cz

Rusku chybí benzín, vyváží příliš mnoho ropy

Ekonomika

  9:20
MOSKVA - Rusku, přednímu světovému exportéru ropy, paradoxně hrozí nedostatek benzínu. Potíže s doplněním nádrží u čerpacích stanic nejprve pocítili motoristé v Altajském kraji na jihu Sibiře, ale problém se šíří do dalších končin země a média varují, že ušetřena nemusí být ani Moskva.

Nedýchatelný kouř v Moskvě foto: ČTK

Experti vidí příčinu potíží v zásazích úřadů, kvůli kterým se nevyplácí benzin prodávat na domácím trhu, zatímco rentabilita vývozu stoupá.

Litr za 13 korun

Litr nejlevnějšího benzinu 92 se nyní v Rusku v průměru prodává za 21,50 rublu (necelých 13 korun), benzin 95 stojí u benzinek okolo 23,50 (asi 14 Kč), přičemž marže v celém výrobním řetězci představují jen čtyři procenta ceny. "S takovým ziskem byznys v Rusku, jak velký, tak malý, nezaplatí ani úplatky místním úřadům," konstatoval Kommersant.

Podle statistických údajů výroba benzinu v Rusku během prvního čtvrtletí zůstala na loňské úrovni, ale export vzrostl z 1,2 na 1,8 milionu tun, a to způsobilo deficit.

"Většina nezávislých benzinek v Altajském kraji, který pociťuje palčivý nedostatek benzinu, o víkendu zavřela, na těch, které zůstaly otevřeny, ceny vzrostly o více než 20 procent," napsal dnes na titulní straně list Kommersant.

Tři stovky benzinek na Altaji už dva dny benzin neprodávají. U stanic, patřících koncernům Rosněfť a Gazprom, se objevily fronty, ale palivo se prodává jen stálým zákazníkům, a to jen po 20 litrech.

Potíže nyní pociťuje desítka z 83 ruských regionů, včetně Petrohradu, Novosibirska či Voroněže, a problém se začíná blížit k metropoli.

Kupříkladu v Brjanské oblasti benzin s oktanovým číslem 95 vůbec zmizel z prodeje a benzin 92 rázem zdražil z 21 na 27 rublů (z 12,50 na 16 Kč), a to obsluha nalije jen 10 až 20 litrů do nádrže.

Podle Kommersantu jde o důsledek tlaku protimonopolního úřadu FAS na ropné společnosti, které se tak obávají zvyšovat ceny na domácím trhu, zatímco rostou zisky z vývozu benzinu do ciziny. FAS prý loni "doslova terorizoval" ropné firmy pátráním po kartelových dohodách a hrozil miliardovými pokutami.

Čtěte také:

Vedomosti příčinu zase vidí v únorovém pokynu premiéra Vladimira Putina snížit ceny na ruském trhu a k tomu se přidaly plánované opravy na několika rafinériích, kde se zásobují nezávislí prodejci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.