Lidovky.cz

Cizí banky vysály z Česka už 128 miliard. Proč?

Ekonomika

  14:51
PRAHA - Zahraniční vlastníci čtyř největších tuzemských bank získali zatím na dividendách od roku 2004 do letošního roku přes 128 miliard korun.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to z údajů serveru bankovnipoplatky.com. Ohledně letošních dividend vyplácených ze zisku roku 2010 jsou zatím dostupné informace od České spořitelny a Komerční banky.

Otázka LN

Česká spořitelna vytváří podle včera zveřejněných výsledků téměř polovinu konsolidovaného zisku celé své mateřské skupiny ERSTE, působíci v mnoha zemích regionu.

Proč jsou právě české banky v takové míře "dojnými kravami" svých zahraničních vlastníků?

Tomáš Prouza.Tomáš Prouza
Partners


Na rakouském trhu se Erste pohybuje v mnohem více konkurečním prostředí než jaké panuje v ČR, takže si nemůže dovolit takové marže ze základních bankovních služeb. A ostatní banky skupiny Erste kromě Rumunska a Slovenska mají výrazně menší tržní podíly, takže šance na vyšší marže kvůli dominaci trhu Erste v těchto zemích nemá, nemluvě o tom, že ceny základních bankovních služeb jsou v těchto zemích nižší než v ČR.

Česká spořitelna i obě další dominantní banky těží z lenosti a hlouposti českých klientů, kteří neumí nadávání na své banky změnit v činy a nechají si účtovat výrazně vyšší poplatky než by museli. Velké banky tak nastavují maximální možné ceny, protože je zákazníci netlačí ke snižování marží u základních služeb a menší banky nemají dostatečné prostředky k tomu, aby přetáhly významnou skupinu klientů. Přitom třeba z oblasti hypoték je jasně vidět, že ochota klientů bojovat o lepší podmínky velmi rychle vede ke snižování cen a že se tedy osobní aktivita vyplácí.

Ty letos svým matkám vyplatí na dividendách dohromady přes 10,5 miliardy korun. Na loňských valných hromadách pak vlastníci bank rozhodli o výplatě dividend ze zisků roku 2009 za 37,5 miliardy korun.

"Dividendy jsou samozřejmě vítané v časech hojnosti, ale ještě více se hodí v turbulentním období finanční krize, jak ukázal vývoj v posledních letech na příkladu skupiny KBC - v kritickém roce 2009 si do ČSOB ´sáhla´ pro dividendy převyšující 17 miliard Kč," uvedl server.

V období 2004 až 2009 si ohledně výplaty dividend nejlépe počínala podle serveru skupina KBC, která si z ČSOB prostřednictvím rozhodnutí akcionářů vyplatila necelých 55 miliard korun. Erste Group si skrze Českou spořitelnu na dividendách přišla na 37,5 miliardy korun, Société Générale pak z Komerční banky odvedla přes 23,6 miliardy Kč.

"Bank Austria Creditanstald, jež ovládá UniCredit Bank, si může připadat jako chudý příbuzný - a nejenom proto, že do ČR přišla později. Vplatila si totiž necelých 2,5 miliardy korun," uvedl server.

Tuzemským bankám a spořitelnám loni klesl souhrnný čistý zisk o sedm procent na 55,7 miliardy korun. Z velkých bank, což jsou banky s aktivy nad 200 miliard korun, nejvíce loni vydělala ČSOB, téměř 13,5 miliardy korun.

Ve srovnání s rokem 2009 to ovšem byl 22procentní pokles. Česká spořitelna za loňský rok vykázala pokles čistého zisku o 4,5 procenta na 12 miliard korun. Komerční banka zvýšila čistý zisk o 21 procent na 13,3 miliardy korun a UniCredit Bank o 8,5 procenta na tři miliardy korun.

Proč jsou právě české banky v takové míře "dojnými kravami" svých zahraničních vlastníků?

Aleš Rod
analytik serveru Bankovní poplatky.com

Česká spořitelna, ale i ostatní banky v ČR plně využívají souběh ideálních podmínek pro vytváření zisku. Působí v prostředí rychle se vyvíjející, bohatnoucí české společnosti, převzaly a spravují širokou klientskou základnu, která z velké části - a to je velmi důležité - zůstává racionálně neznalá. To znamená, že se klienti spíše nezajímají o změny v cenách služeb, změny v úrokových sazbách z vkladů, o nabídku jiných bank, o možnosti banku změnit nebo vlastní prostředky rozprostřít mezi více bank či více finančních instrumentů - např. investovat. Tato nerozhodnost až "lenost" českých bankovních klientů činit změny tuzemským bankám samozřejmě velmi nahrává. Velké množství klientů, kteří spořádaně akceptují změny v nastavení produktového portfolia. V poslední době se sice ukazuje, že rostoucí konkurence dravých menších bank nutí banky z "velké čtyřky" čím dál častěji k "client-friendly" modernizacím vlastních produktových nabídek, ale jde samozřejmě o velmi precizně naplánované a propočítané operace, které zisky bank nijak dramaticky nesníží, spíše naopak.

Marek HatlapatkaMarek Hatlapatka
analytik Cyrrus
Dobrý výsledek je daný především značným pokles nákladů rizika v prvním letošním čtvtletí a dlouhodobě vysokou provozní efektivností, tj. nízkým poměrem provozních nákladů k výnosům. Podíl ČS je navíc ovlivněn taky tím, že některým částem Erste, především v Maďarsku a Rumunsku se nedaří a dokonce vykazují ztrátu. U ČSOB a zvláště u KB podíl na celkovém výsledku skupiny není tak vysoký. Je nicméně pravdou, že všechny tuzemské banky prošly celou krizí možná nejlépe ze všech bank, kterou jsou součástí zmíněných skupin. Je to dáno již mnohokrát diskutovanými skutečnosti, jako je příznivý likvidní profil, tedy nadbytek vkladů nad úvěry, relativně nízké provozní náklady ve srovnání s výnosy, absence většího množství toxických aktiv v bilancích bank atd.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.