Lidovky.cz

Češi nepřijeli. Německá burza práce skončila fiaskem

Ekonomika

  19:30
FURTH IM WALD - Veletrh pro české uchazeče o práci v Německu skončil fiaskem. Němci marně vyhlíželi Čechy, o nabídku mělo zájem minimum lidí.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Na stolcích jsou vyrovnané stohy letáků, vizitky, vytištěné nabídky práce a spousta reklamních materiálů. Ve výstavních stáncích stojí usměvaví Němci a těší se na příchozí. Čekají, že se jim podaří obsadit desítky volných pracovních míst. Je cítit natěšené očekávání.

Necelé dvě desítky bavorských firem nabízely minulý týden na veletrhu Práce bez hranic v příhraničním městečku Furth im Wald svá volná místa pro uchazeče z Česka. "Potřebujeme nutně nové lidi. Hlavně tu chceme najít svářeče, mechaniky a pomocnou obsluhu do výroby," říká Gerlinde Gramlová z personálního oddělení společnosti Alpha v bavorském Chamu.
 

V Německu poptávají:

- Zdravotní sestry, asistentky lékařů
- Pečovatelské služby,
sociální pracovníci
- Administrativní pracovníci
- Skladníci, dopravní dělníci
- Personál v hotelnictví
- Prodavači, personál obchodů
- Řidiči

I u ostatních stánků se nešetří úsměvy a přesvědčením, že dnes najdou tolik potřebné techniky. Po obavách z úplného otevření německého pracovního trhu pro české občany tu není nejmenší známky. Naopak. Bavorská ekonomika se opět zvedá a zásluhu na tom mají především strojírenské podniky.

Jenže těm dochází pracovníci, nemohou dál zvyšovat výrobu a přibírat zakázky tak, jak by potřebovaly. Nezaměstnanost v bavorských příhraničních oblastech dosahuje maximálně pěti procent. Proto firmy očekávají, že díky otevření hranic získají potřebné nové pracovní síly.

"Potřebujeme zaměstnance na nejrůznější stavební práce. Hledáme truhláře, zedníky a další," vysvětluje účast na veletrhu Monika Roiderová ze stavební firmy HG Meyer. A dodává, že platy se pohybují kolem 300 korun za hodinu.

Německy umět nemusíte
Podobně jako další rychle připomíná, že nároky na české pracovníky ohledně znalosti němčiny nejsou nijak vysoké. "Máme už nyní několik zaměstnanců z Česka, někteří z nich umí dobře německy, překládají tak těm, kteří němčinu zatím neovládají," dodává Roiderová.

I podle dalších zástupců bavorských firem není jazyková bariéra tak velkým problémem, jak se často říká. "Když nebudou umět německy, můžeme se domluvit i anglicky," říká Gert Weymar ze společnosti F. EE pro průmyslovou automatizaci, která má v Německu přes 500 zaměstnanců.

Ostatně většina z vystavovatelů již nyní několik českých zaměstnanců má. Jednoznačná je také snaha dělat vstřícné kroky. Letáky s nabídkami práce jsou k dispozici nejen německy, ale i česky. "Hledáme konstruktéry, nástrojáře, technického nákupčího a další," píše česky na svých prospektech logistická společnost Gebhardt.

Místo zaměstnanců přijeli jen studenti
Jenže už pouhý pohled na parkoviště u konferenčního centra dává tušit, že zájem Němců o české zaměstnance je podstatně vyšší než zájem Čechů o práci v Bavorsku. Drtivá většina aut, která zde stojí, má německou poznávací značku. Českých je poskrovnu. Namísto toho přijíždí autobusy plné dospívajících. Krátce po zahájení je výstaviště plné náctiletých.

"Finančně jsme podpořili možnost pro české střední školy, aby sem na veletrh mohly přivézt své studenty nejrůznějších oborů," vysvětluje Joachim Ossmann, předseda schwandorfského úřadu práce, který akci uspořádal. Někteří vystavovatelé se také o mladé lidi zajímají.

V Rakousku poptávají:

- Pomocné dělnické práce
- Elektrikáři
- Instalatéři
- Malíři, pokrývači
- Zámečníci, strojaři, klempíři
- Zdravotnické profese
- Personál v hotelnictví a gastronomii
Zdroj: Bundesagentur für Arbeit,
Arbeitsmarktservice Österreich

"Hledám tu zaměstnance ze západních Čech, ale i 15 lidí do vyučení. Nabízíme různé obory v mechanice. Zpracováváme díly pro automobilový průmysl, medicínskou techniku a další," říká Johann Stangl, majitel společnosti SK Präzisionstechnik.

Podobně i Joachim Dick ze společnosti Flabeg zabývající se výrobou skel nabízí asi deset volných míst pro vyučení. "Už máme několik českých zaměstnanců a mám s nimi výborné zkušenosti." Jenže mladí Češi nemají velký zájem odejít nebo dojíždět do Německa.

"Ze školy jsme dostali nabídku na exkurzi. Je to tu hezké, ale já bych do Německa nešla. Nemám dobrou němčinu," vysvětluje Petra Votrubová z domažlické střední zdravotnické školy.

Náctiletí procházejí kolem stánků a zajímají se o reklamní předměty. Otázka "Mohu si vzít propisku nebo blok?" je slyšet do té doby, než jsou všechny propisky a bloky pryč. Za chvíli už sedí žáci venku s reklamními taškami a letáky. Areál výstaviště se vyprázdnil. Zatímco televizní štáby regionálních programů nyní natáčejí rozhovory, vystavovatelé znuděně přešlapují.


Očekávaný ohlas ne nedostavil
Odpoledne již prochází okolo stánků i několik německých uchazečů o práci. Dospělých Čechů, kteří si do Furthu vzdáleného asi 70 km od Plzně našli cestu, není o moc více než deset. "Nešlo předpovědět, jaký o to bude zájem. Nemůžeme nutit lidi, aby sem jeli," říká Ossmann na dotaz, jestli je spokojen s návštěvností akce.

Těch pár zájemců o práci si akci pochvalovalo. "Jsem spokojen s jejich přístupem i kvalitou informačních materiálů. Hledám práci v nějakém technickém oboru, ale pro nic jsem se tu nerozhodl," řekl Josef Ryška z Domažlic. Mzdy v Německu jsou sice vyšší, ale s ohledem na náklady na dojíždění a neochotu se pohybovat v cizím prostředí moc Čechů nakonec asi nepřilákají.

"Teprve následující měsíce ukážou, jestli dojde k odchodu pracovníků," řekla Věra Kolmerová, vedoucí oddělení zahraniční zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí. Dodala ovšem, že v poslední době ministerstvo zaznamenalo zvýšený zájem o informace, které se týkají možností práce v Německu.

Kolem 16. hodiny, když je už jasné, že davy českých techniků pro pracovní smlouvy nedorazí, začínají některé firmy své stánky balit. "Nemělo to takový ohlas, jaký jsme čekali," říká diplomaticky Gert Weymar z firmy F. EE. I u dalších stánků se na místo úsměvů dostávají zklamané a unavené výrazy.

Robert Esser z personální agentury HeadwayHolding neskrývá rozčarování. "Minulo se to tu účinkem. Bylo to zbytečné. Skutečně potřebujeme velmi nutně nové lidi, ale tady byli jen dva, kteří se ptali po informacích. Ale ani to nijak vážně, ani si nevzali přihlášku," zklamaně vysvětluje Esser.

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.