Lidovky.cz

Banky pomáhaly Kaddáfímu. Spravovaly mu miliardy dolarů

Ekonomika

  10:03
PRAHA - Finanční domy, jako jsou evropské HSBC, Société Générale nebo americká Goldman Sachs, představovaly pro režim plukovníka Muammara Kaddáfího klíčové instituce, přes které diktátor investoval peníze získané prodejem ropy.

Plukovník Muammar Kaddáfí foto: Reuters

Vyplývá to z tajného dokumentu libyjské vlády, který získala mezinárodní nevládní organizace Global Witness bojující proti porušování lidských práv nebo korupci.

Infografika


Dokument nese datum 30. června 2010 a obsahuje výpis finančních prostředků ve výši přes 53 miliard dolarů, které měl Libyjský investiční fond (LIA) uložené na nejrůznějších účtech a v akciích desítek nadnárodních společností, jako je například General Electric, BP nebo Deutsche Telekom.

Banky o transakcích mlčí
Zástupci bank odmítají situaci jakkoliv komentovat a tvrdí, že nemohou porušit bankovní tajemství. Není proto jasné, zda peníze na svých účtech stále mají. Každopádně by už nyní měly být veškeré prostředky zmrazeny kvůli nařízení EU a USA z letošního března.

Jeden z bankéřů řekl BBC, že další osud finančních prostředků „záleží na tom, jak dopadne konflikt v Libyi“.

Čtěte také:


„Je naprosto neuvěřitelné, že se HSBC a Goldman Sachs mohou schovat za závazek mlčenlivosti v případech, jako je tento,“ prohlásila Charmian Goochová, ředitelka Global Witness.

„Jde o státní peníze, takže klienty jsou ve skutečnosti Libyjci a tyto banky jim odepírají právo na informace,“ upozornila Goochová na fakt, že se banky chovají, jako by šlo o Kaddáfího soukromé účty. Libyjský diktátor ostatně podle odborníků chod LIA osobně výrazně ovlivňoval.

Global Witness proto volá po zavedení nařízení, které by banky donutilo veřejně přiznat, kolik peněz si u nich jednotlivé země uložily. To by diktátorům značně ztížilo vyvádění financí ze státní pokladny.

Výnosy minus 98,5 procenta
Investiční fond LIA vznikl v roce 2006 a měl za úkol dostat libyjské ropné peníze na mezinárodní finanční trhy. Jelikož ale s takovým investováním neměli Libyjci zkušenosti, uložili prostředky do zhruba třicítky bank po celém světě.

Člověk obeznámený se situací řekl listu Financial Times, že fungování LIA bylo velmi chaotické a paralyzovala ho všudypřítomná korupce a zpronevěra. LIA navíc na trhy vstupoval v předvečer finanční krize, a přišel tak o miliony dolarů například v hedgeovém fondu banky Goldman Sachs.

Zástupci LIA také investovali do fondu Texasana Allena Stanforda, nakonec se ale ukázalo, že šlo o takzvané Ponziho schéma, kterého například využil i odsouzený investor Bernard Madoff. Libyjci tak opět přišli o peníze.

Nepříliš šťastné investice pokračovaly i poté. Podle vládního dokumentu přišel LIA minulý rok o téměř 1,2 miliardy dolarů, když vložil finance do různých finančních derivátů. Celková ztráta z tohoto obchodu se vyšplhala na 98,5 procenta původní částky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.