Lidovky.cz

IP adresy dojdou za tři roky, webu hrozí kolaps

Ekonomika

  20:21
PRAHA - Na internetu houstne provoz. Je to tím, že se na většině kontinentů již vyčerpal počet takzvaných IP adres, které mají definitivně dojít v březnu příštího roku. Aby i poté internet fungoval tak, jak jsme zvyklí, je nutné přejít na adresy nového internetového protokolu verze 6 (IPv6).

Internet Explorer foto: Shutterstock

To se ale firmám kvůli vyšším nákladům zatím moc nechce. Pokud však na nový protokol nepřejdou, vývoj internetu se zabrzdí.

Adresy dojdou do tří let

Pokud nepřejdeme na nový protokol, internet se výrazně zpomalí, říká Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco v ČR.

LN Kdy by internetové adresy mohly být definitivně vyčerpány?
Já bych to odhadoval na tři až čtyři roky. Samozřejmě že tento proces bude rychlejší tam, kde je po internetu větší poptávka.

LN Odborníci říkají, že adresy nedojdou, pokud celý internet přejde na takzvaný protokol IPv6, co to vlastně znamená?
Už před dvaceti lety Bill Gates hovořil o internetu jako o jakési informační dálnici. Jenže tyto dálnice se začaly pomalu přeplňovat a nestačí "dopravě", tedy množství přenesených dat. Je proto potřeba tyto dálnice rozšířit a změnit pravidla toho, jak se na internetu chovat. To právě umožní přechod na protokol verze 6. Je to nezbytný a evoluční krok, který rozšíří možnosti používání internetu. Bez něj internet nemůže fungovat jako dosud.

LN Takže pokud by se na tuto verzi nepřešlo, došlo by k tomu, že by internet zkolaboval?
Určitě by úplně nezkolaboval, ale začal by se ucpávat. Neprošlo by přes něj zkrátka víc dat, než prochází dnes, přičemž problémem je, že internet využívá a bude využívat stále větší počet lidí na stále více zařízeních. Více uživatelů chce zkrátka větší prostor.

LN Co bude následovat?
Celkem logické věci. Pokud máme internet dostupný téměř kdekoliv, tak někoho velmi brzy napadne, proč třeba jeho navigace v autě není napojená na internet a nezobrazuje všechny informace, které internet nabízí. Je naprosto logické, že brzy bude na internet napojená spousta dalších zařízení

LN Jaké další spotřebiče kromě auta budou tedy podle vás připojeny na internet?
Třeba fotoaparáty. Proč pořád musím z foťáku vytahovat kartu nebo ho někam připojovat? Proč nemohu poslat fotky někam do úložiště nebo na svůj e-mailový účet tak, jako to dělám s mobilním telefonem? Další využití internetu se jistě najde v domácnostech – na internet budou napojeny domácí spotřebiče. Brzy tak budeme každý obklopeni patnácti až dvaceti zařízeními, která budou mít přístup k internetu. Musí na něm ale být místo. Pokud nebude, tak nenarazíme na krach internetu, ale na strop jeho možností.

LN Poznali by to obyčejní uživatelé internetu?
Jistě. Například fungování věcí, které nám dnes přijdou běžné, by se výrazně zpomalilo.

Do roku 2015 má být podle analytické společnosti Cisco k internetu připojeno 15 miliard zařízení.

"Internetové připojení budou mít i domácí spotřebiče, televize, auta, navigace nebo třeba fotoaparáty," popisuje generální ředitel české pobočky společnosti Cisco Jiří Devát.

Každý člověk na světě tak bude mít v průměru dvě zařízení připojená k internetové síti. Internet navíc bude do čtyř let čítat na 3 miliardy uživatelů, tedy více než 40 procent očekávané světové populace.

Pokud však poskytovatelé internetového připojení na nový protokol 6 nepřejdou, hrozí, že se na internet brzy nepřipojí žádný uživatel s novým zařízením a že se internetová síť ucpe daty. To by pak správně nefungovaly internetové aplikace, na které jsme zvyklí, a lidé by nemohli například hledat na mapách, sledovat videa a podobně.

Problém by pak měla i většina firem, protože by bez internetu jen těžko dále rostly. Podle sdružení CZ. NIC je v Česku přes verzi protokolu 6 dostupných už téměř 8 procent obsahu na webových adresách s koncovkou . CZ a za rok tento podíl vzrostl více než pětinásobně.

Přesto hodně firem a poskytovatelů připojení o novém protokolu zatím nechce slyšet. "Čím níže v infrastruktuře půjdeme, tím horší situace je," říká šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář a jeho slova pak potvrzují i jiní.

"Většina firem si říká, ať přejdou jiní a udělají nám tím místo," popisuje Devát a dodává, že problém je třeba s operátory nebo poskytovateli internetového připojení.

"Pro ně přechod na verzi 6 znamená pouze vyšší náklady. Oni totiž pouze rozšíří prostor pro to, aby jejich stávající zákazníci mohli lépe a pohodlněji surfovat po internetu," dodává Devát. Investice ale podle něj poskytovatelům připojení stěží přinese vyšší tržby či zisky.

Pro poskytovatele internetových služeb přitom přechod na IPv6 znamená především investice do kompatibilních technologií. "Pokud jde o finanční náklady, je potřeba počítat s náklady na včasnou implementaci řešení a novou licenční politiku dodavatelů," vyjmenovává Blanka Vokounová z Telefóniky.

Pro běžné uživatele internetu si přechod na nový protokol může vyžádat zakoupení nového modemu, který bude IPv6 podporovat, což je investice v řádu tisíců korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.