Lidovky.cz

Hon na lakomé 'žraloky' z Wall Street sílí

Ekonomika

  20:36
NEW YORK/PRAHA - Konspirace a podvod. To jsou obvinění, která si vyslechli v soudní síni dosud nedotknutelní obchodníci z Wall Street. Své neochvějné pozice ztrácí i velké banky, protože vyšetřování se nevyhne ani jim.

Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem foto: Shutterstock

Za posledních 18 měsíců bylo obviněno 49 manažerů hedgeových fondů z poskytování neveřejných informací neboli insider tradingu. Dosud jich bylo 43 usvědčeno ze zločinu.

Newyorský státní žalobce Eric Schneiderman začal také vyšetřovat velké finanční domy a hlavně jejich pochybné praktiky, které se podílely na kolapsu realitního a finančního trhu a na vypuknutí finanční krize roku 2008.

Možnost, že stanou před soudem, je jistě překvapivá pro bankéře, obchodníky s cennými papíry i spekulanty. Soudní procesy s lidmi z finančního sektoru s překvapením sledují i sami kritici praktik, které v posledních dvou letech na Wall Street zdomácněly. Skeptici se totiž domnívali, že nebudou nikdy potrestány.

Soudy a odškodné za nekalé bankovní praktiky na Wall Street 1

Bernard Madoff (na snímku z roku 2009).Bernard Madoff
Správu svých milionů mu svěřily známé osobnosti jako herec John Malkovich nebo nadace Stevena Spielberga. Madoff později přiznal, že se mu líbilo mít auru geniálního investora, a vytvořil tak největší finanční podvod v historii. Z vkladů nových členů vyplácel výnosy těm stávajícím a zpronevěřil tak přes 50 miliard dolarů. Více než 15 miliard se ztratilo neznámo kam, Madoff dostal trest 150 let vězení.

Bank of America - ilustrační fotoBank of America
Vyšetřování se nevyhne ani praktikám bankovních domů. A nezachrání je ani dohody s poškozenými. Největší americká banka Bank of America vyplatila 2,8 miliardy dolarů (asi 52,6 miliardy Kč) hypotečním agenturám Freddie Mac a Fannie Mae za to, že v době finanční krize prodala nekvalitní hypotéky.

"Nikdo do vězení nepůjde - to je mantrou éry finanční krize, během níž doslova každá významná banka a finanční instituce na Wall Street se zapletla do bezcharakterních kriminálních skandálů," napsal publicista Matt Taibbi v týdeníku Rolling Stone ještě v únoru. Taibbi opakovaně v tisku upozorňuje na to, že právě těmito praktikami byly ze světového "bohatství" odcizeny miliardy až biliony dolarů a spousta běžných občanů právě kvůli nezodpovědnému chování bank stojí na prahu bankrotu.

Hlavně neokrást vlivné!
Pro bankéře na Wall Street je typické, že udržují velmi dobré kontakty s politiky. A to jak s vládnoucími demokraty, tak pro jistotu i s opozičními republikány. Často je nejen podporují, ale pořádají pro ně fundraising. Tyto vazby často právě vyšetřování často komplikovaly. Až v poslední době se ale situace začíná obracet. Možná je to i tím, že stále víc lidí začíná totiž rozumět tomu, co se ve "velkém bankovním světě" odehrálo, a zvedá se proti tomu velká vlna kritiky. Nevýhodou téměř milionu lidí, kteří částečně v důsledku podivných praktik bank stojí teď na prahu bankrotu a mohou brzy přijít o svůj domov, je, že nepatří ke smetánce a nejsou bohatí. Traduje se totiž, že velký finanční podvodník Bernard Madoff, který jako jeden z mála skutečně za své podvody získal trest 150 let vězení, který si nyní odpykává, udělal jednu zásadní chybu. Okradl bohaté a vlivné.

Jednoduché, ale snad to projde
Praxe, díky které banky vydělaly miliardy dolarů, byla v podstatě jednoduchá. Bankéři vytvořili z tisíců velmi nekvalitních hypoték, kterých se chtěli zbavit, nové cenné papíry, které vydávali za nejkvalitnější a také je za tomu odpovídající cenu dál prodávali.

Soudy a odškodné za nekalé bankovní praktiky na Wall Street 2

Jerome KervielJérôme Kerviel
Na splacení ztráty, kterou jako zaměstnanec francouzské banky Société Générale způsobil velmi riskantními obchody, by při svém bývalém platu potřeboval 17 tisíc let. Kerviel se hájil tím, že mu vedení banky rizikové operace schvalovalo a za proinvestovaných 4,9 miliard eur nenese odpovědnost. Soud námitku neuznal a makléř byl odsouzen kromě uhrazení ztráty ke třem rokům vězení.

Ivan BoeskyIvan Boesky
Jedním z prvních odsouzených bankéřů na Wall Street byl Ivan Boesky, jehož případ z roku 1986 se stal jedním z nejznámějších v historii. Režisér Oliver Stone podle něho totiž natočil film Wall Street a i když byl odsouzen k pouhým třem a půl letům vězení a stomilionové pokutě, věta jeho filmového alter ega "Chamtivost je dobrá", vstoupila do dějin.

To, že jsou tyto cenné papíry nejlépe zajištěné, bankéři z Wall Street tvrdili bez ostychu jak zahraničním bankám, tak i investorům, penzijním fondům nebo pojišťovnám. Až časem se ukázalo, co vlastně dotyční koupili. Mnoho institucí i soukromníků se přiblížilo krachu, velké množství těchto hypoték nedokázali dlužníci splácet. A výsledek? Otřes na celém finančním trhu a kolaps realitního trhu.

Až nyní se investoři snaží před soudem prokázat, že banky velmi dobře věděly, že cenné papíry vytváří z nekvalitních hypoték a že je o tom opomněly protější stranu informovat. Největší americká banka Bank of America nyní vyplatila 2,8 miliardy dolarů (asi 52,6 miliardy Kč) hypotečním agenturám Freddie Mac a Fannie Mae, které ji obvinily, že jim v době finanční krize prodala nekvalitní hypotéky.

Další fáze newyorského vyšetřování se možná zaměří i na miliardy dolarů, které banky samy půjčily agresivním poskytovatelům hypoték, kterým tak daly zelenou k tomu, aby v této pochybné praxi pokračovali.

Soudy a odškodné za nekalé bankovní praktiky na Wall Street 3

Raj RajaratnamRaj Rajaratnam
Investor původem ze Srí Lanky si vytvořil síť informátorů v několika společnostech a díky tomu měl při obchodování před ostatními nezákonnou výhodu. Přišel si tak na 68,3 milionu dolarů. Státní prokuratura na něj nasadila odposlechy telefonů, sledovala ho FBI, použity byly prostředky, které dosud při vyšetřování finančních zločinů nebyly využity. Definitivní rozsudek ještě nepadl, hrozí mu až 25 let vězení.

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v nedávném prohlášení uvedla, že banka Goldman Sachs uváděla nepravdivé údaje a úmyslně ignorovala klíčová fakta ohledně produktů, navázaných na hypoteční dluh na pokraji pádu amerického trhu s nemovitostmi.

A co je zatím nového na Wall Street? Průměrné roční mzdy ředitelů bank i loni vzrostly. Zatímco v Evropě zhruba o třetinu, šéfovi Goldman Sachs plat vzrostl až na patnáctinásobek ročního platu roku 2009.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.