Lidovky.cz

Proč se snažit víc, než chce EU?

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Jak dál s obnovitelnými zdroji, diskutovali ve středu poslanci s investory, energetiky a ekology. „Splňme cíl 13 procent v roce 2020, ale není důvod vyrábět z obnovitelných zdrojů více,“ prohlásil na semináři hospodářského výboru Poslanecké sněmovny předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Přesně tím vystihl postoj státu k obnovitelným zdrojům energie.
Solárni panely - ilustrační foto.

Solárni panely - ilustrační foto. foto: ČTK

Fiřt, stejně jako ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se nijak netajil tím, že cílem nového zákona o podporovaných zdrojích energie je brzdit, nikoli podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku. Došlo i na strašení veřejnosti. "Kdybychom zažili blackout, brali bychom dnes obnovitelné zdroje jinak," varoval předseda hospodářského výboru Milan Urban před rizikem kolapsu elektrické sítě.

Poslanců přišlo málo
Seminář měl umožnit lepší informování poslanců. Těch však bylo v sále přítomných nejvýše osm a mnozí z nich se tvářili znuděně.

Také jinak hlasitá lobby zelené energetiky se příliš neprojevila. V navrženém zákoně o podporovaných zdrojích, který jinak popisují jako konec rozvoje zelené energetiky v Česku a velkou ostudu po celé Evropské unii, kritizovali jen dílčí body. Navíc málo přesvědčivě. Faktem je, že na prezentování svých názorů dostali jen málo prostoru.

Obnovitelné zdroje podle Národního akčního plánu ČR

Graf - obnovitelné zdroje

Kritika směřovala hlavně na skutečnost, že ministerstvo průmyslu a obchodu v Národním akčním plánu stanovilo horní limity, jak nejrychleji mohou různé typy obnovitelné energie růst. Evropská komise požadovala něco jiného – vytyčit cestu, jak dosáhnout stanoveného cíle v roce 2020. Cíl v českém případě dosahuje 13procentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie. Přesvědčivější byli naopak příznivci nového zákona. Navržené změny uvítali jak zástupci energetických společností ČEZ Distribuce a ČEPS, tak i Sdružení velkých spotřebitelů energie. Jejich vystoupení jen potvrdila podezření, že tyto zájmové skupiny aspoň z části zákon napsaly.

Ředitel sekce korporátní služby ČEPS Pavel Šolc se pokusil zažehnat obavy, že bude zneužívána část zákona pojednávající o neproplácení elektřiny z obnovitelných zdrojů v případě výrazného přebytku energie. "Takové situace mohou nastat v rozsahu jednotek nebo desítek hodin ročně," uklidňoval Šolc investory do vodních, solárních či větrných elektráren.

Ať to platí lidé, ne firmy
Reprezentant Sdružení velkých spotřebitelů energie Karel Šimeček se pokusil lobbovat za německý model, kdy je průmysl z velké části osvobozen od placení vícenákladů spojených s výrobou z obnovitelných zdrojů a o to více pak platí domácnosti. "Má smysl podporovat jen ty obnovitelné zdroje, které se v blízké době mohou nákladově dostat na úroveň klasických zdrojů," zakončil Šimeček své vystoupení.

Objem výroby elektřiny z různých druhů obnovitelných zdrojů.

Grafika - objem výroby elektřiny z různých druhů obnovitelných zdrojů

Oživení jinak nudného dvouhodinového semináře přinesli dva řečníci. "Že vás hanba nefackuje," vzkázal zástupcům zeleného byznysu Miroslav Zajíček z Liberálního institutu. "Toto zvěrstvo je třeba zastavit," vyzval Zajíček nemnoho přítomných zákonodárců.

Další oživení debaty přinesl Radoslav Štěboň, který se představil jako doktorand na Masarykově univerzitě. Podle něj je termín "obnovitelný zdroj" používán chybně, správné označení sluneční, větrné a vodní energie zní "nevyčerpatelné zdroje energie".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.