Lidovky.cz

Lagardeová povede MMF. Jako první žena

Ekonomika

  19:50aktualizováno  20:11
Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu podle očekávání zvolila francouzskou ministryni financí Christine Lagardeovou novou výkonnou ředitelkou této instituce. Ta se tak stala první ženou v čele fondu od jeho vzniku po druhé světové válce. Lagardeová nastoupí do funkce 5. července na pětileté funkční období, informoval MMF.

Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. foto: ČTK/AP

Vítězství Lagardeové bylo jisté, když jí v posledních dnech vyjádřily podporu Čína, Rusko a Brazílie a v úterý tento výsledek zpečetila podpora Spojených států. Rozhodnutí výkonné rady fondu přišlo jen několik hodin po souhlasném vyjádření amerického ministra financí Timothyho Geithnera.

Lagardeová - první ministryně financí Francie i první šéfka MMF

Nová šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová- Francouzkou ministryní hospodářství, financí a průmyslu je Lagardeová od června 2007 (první žena v této funkci a nejdéle sloužící ministr financí Francie od konce druhé světové války). Do vlády usedla poprvé v roce 2005 jako ministryně zahraničního obchodu, poté byla v květnu 2007 krátce ministryní zemědělství a rybolovu.

- Narodila se jako Christine Madeleine Odette Lallouetteová v Paříži 1. ledna 1956 do rodiny univerzitního profesora. Od mládí se věnovala závodně plavání - v 15 letech se stala mistryní Francie v synchronizovaném plavání.

- V roce 1974 získala stipendium do USA, kde pracovala jako stážista u kongresmana Williama Cohena. Poté na prestižní Pařížské univerzitě a elitní vysoké škole pro správní úředníky (ENA) vystudovala práva a politologii.

- Kariéru udělala ve firmě Baker & McKenzie, kam nastoupila v roce 1981. Přes vedoucí pařížské pobočky tohoto právního giganta se vypracovala až na vrchol - do chicagského ústředí firmy, kde se v roce 1999 stala jako první žena prezidentkou výkonného výboru a od roku 2004 šéfovala výboru pro globální strategii firmy.

- Jako ministryně financí si získala velký mezinárodní kredit. V roce 2008 ji magazín Forbes zařadil na 14. místo mezi nejmocnějšími ženami světa a v roce 2009 byla podle Financial Times nejlepším ministrem financí v eurozóně.

- Její volbu šéfkou MMF ohrožovalo probíhající soudní vyšetřování jejího údajného zneužití postavení v kauze vysokého odškodného, které na státu v roce 2008 vysoudil Bernard Tapie. Tento francouzský podnikatel, v polovině 90. let odsouzený mj. za korupci ve fotbale, požadoval ve vleklém procesu po státu kompenzaci za to, že ho státní finanční instituce Crédit Lyonnais připravila na počátku devadesátých let o 285 milionů eur při prodeji firmy Adidas. Lagardeová tvrdí, že zákon neporušila.

Christine Lagardeová ještě jako ministryně financí s prezidentem Nicolasem Sarkozym

- Elegantní a uměřená Lagardeová je rozvedená a má dva syny. Je vegetariánka a ve volných chvílích plave, cvičí jógu nebo pěstuje růže ve svém domě v Normandii.

- Kritici Lagardeové vyčítají, že v ministerské funkci byla nevýrazná a spíše dělala hlavně to, co chtěl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Lagardeové také podle kritiků chybí akademické vzdělání v ekonomii nebo ve financích a v těchto oblastech nemá žádné vyhraněnější názory.

Konkurentem Lagardeové byl guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens. Toho podporovala jen většina Latinské Ameriky, Kanada a Austrálie.

Jak dál v Evropě
Lagardeová nastoupí do čela klíčové globální finanční instituce v době, kdy Evropou otřásá dluhová krize, rozvojové země chtějí výrazně větší slovo v rozhodování MMF a pověst instituce podkopal skandál dosavadního šéfa.

Dominique Strauss-Kahn

Nejvyšší funkce ve fondu se uvolnila v květnu poté, co byl nucen rezignovat Dominique Strauss-Kahn po svém obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v jednom newyorském hotelu.

Několik členů výkonného výboru vyjádřilo znepokojení kvůli nedokončenému vyšetřování Lagardeové ohledně její role v arbitráži z roku 2008, která rozhodla ve prospěch francouzského podnikatele a přítele současného prezidenta Nicolase Sarkozyho. Francouzský soud by měl rozhodovat o této záležitosti 8. července.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.