Lidovky.cz

Inflace v Číně stoupla na tříleté maximum

Ekonomika

  10:43
PEKING - Inflace v Číně vystoupila v červnu na tříleté maximum, především pod tlakem pokračujícího zdražování potravin. Meziroční míra růstu spotřebitelských cen akcelerovala na 6,4 procenta z květnového tempa 5,5 procenta, a byla tak nejvyšší od června 2008. Oznámil to čínský statistický úřad.

Čína zaznamenala rekordní inflaci. foto: Shutterstock

Politicky citlivé ceny potravin zrychlily meziroční tempo růstu na 14,4 procenta z květnových 11,7 procenta, což výrazně překročilo očekávání ekonomů. Ti však předpokládají, že vzhledem k zastavení růstu světových cen potravin a ropy se zmírní i čínská inflace, a většina z nich čeká, že čínská centrální banka v boji proti inflaci letos zvýší úrokové sazby už jen jednou. Tento týden banka zvýšila sazby potřetí v letošním roce.

Drahé vepřové
Nejvíce k růstu cen potravin přispělo vepřové, které meziročně zdražilo o více než 57 procent. Vejce zdražila o 23 procent. Ceny potravin jsou v Číně politicky velmi důležité, protože jejich růst dopadá hlavně na chudé na venkově. Ti stále tvoří největší část obyvatelstva a pro komunistickou vládu odsud hrozí nebezpečí sociálních nepokojů.

ZAJÍMAVOST Z ČÍNY:

Jisté obavy mezi analytiky vyvolává to, že inflační tlaky se šíří i mimo sektor potravin a zdražuje i spotřební zboží a nemovitosti. Inflace bez zahrnutí potravin vzrostla v červnu na tři procenta, což byl největší nárůst od roku 2002, kdy začala Čína zveřejňovat cenové statistiky podle současné metody.

Priorita: boj s inflací
Údaje o čínské inflaci v poslední době pozorně sledují globální investoři, protože jim signalizují směr dalšího vývoje druhé největší ekonomiky světa.

Čínská vláda si pro letošní rok vytyčila jako prioritu boj s inflací a centrální banka od října zvýšila pětkrát úrokové sazby a devětkrát povinné rezervy komerčních bank. Snahy o zmírnění inflace ale mohou vést ke zpomalení tempa ekonomického růstu, což může pocítit i zbytek světa.

Více už to neporoste
Někteří ekonomové považují červnový růst inflace za maximum v tomto cyklu a s dalším zpřísňováním protiinflačních opatření nepočítají. Poukazují na dvouciferný pokles cen ropy v posledních dvou měsících a stabilizaci cen většiny základních potravin.

ČTĚTE TAKÉ:

Analytici připomínají také nynější útlum americké ekonomiky ilustrovaný páteční nečekaně slabou zprávou z trhu práce. Americká centrální banka tak v dohledné době nebude přitvrzovat měnovou politiku a přílišný růst úroků v Číně by jen zvýšil destabilizující příliv krátkodobých investic.

"Je to velmi pravděpodobně z hlediska růstu spotřebitelských cen maximum," komentoval pro agenturu Reuters červnový vývoj inflace analytik pekingské pobočky Citigroup Ken Peng. "Domnívám se, že popudy k dalšímu přitvrzování měnové politiky jsou hodně slabé," dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.