Lidovky.cz

Čeští zelináři žádají 6,5 milionu. Kvůli bakterii

Ekonomika

  13:56
PRAHA - Tuzemští pěstitelé zeleniny požádali o zhruba 6,5 milionu korun jako náhradu škody, která jim vznikla kvůli panice kolem šíření nebezpečné bakterie E.coli (EHEC). Zelináři by tuto mimořádnou podporu měli z rozpočtu Evropské unie dostat na podzim.
Zelenina (ilustrační foto)

Zelenina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

EU na škody způsobené střevní epidemií vyčlenila 210 milionů eur (více než pět miliard korun). Sdělila to dnes mluvčí Státního zemědělského intervenční fondu (SZIF) Kateřina Böhmová.

"SZIF obdržel celkem deset oznámení o provedení opatření pro odškodnění od sedmi žadatelů a po provedení kontroly na místě a upřesnění výměry plochy vyčíslil celkovou částku mimořádné podpory ve výši 6,375 milionu korun," uvedla Böhmová. Tuzemští pěstitelé si podle Böhmové mohli vybrat ze dvou režimů uplatnění odškodnění, a to buď kvůli stahování zeleniny z trhu či jejímu nesklizení.

Čtěte také:


Zelinářská unie Čech a Moravy podle televize Nova spočítala, že čeští zemědělci kvůli bakterii E.coli přišli o 64 milionů korun. Podle zelinářské unie museli čeští pěstitelé zaorat celkem 36 hektarů salátu a dva hektary okurek. Odškodnění však dostane jen malá část z nich.

Náhrada jen za něco
Tuzemské pěstitele poškodil zejména nezájem lidí o saláty. Odškodnění EU slibuje jen u pěti plodin, a to u rajčat, paprik, cuket, okurek a salátu. V případě českých zemědělců jsou to ale pouze okurky a saláty. Ještě vyšší škody jsou u ostatních plodin, u nichž museli jít zelináři kvůli nezájmu s cenou dolů. Za to ale žádnou náhradu nedostanou.

SZIF odešle Evropské komisi vyčíslení kompenzace za ČR nejpozději do 18. července. EK poté stanoví přesnou částku pro jednotlivé země. "V případě, že celková suma za jednotlivé členské země přesáhne původně alokovanou částku pro toto výjimečné kompenzační opatření, dojde k poměrnému krácení finančních prostředků i pro jednotlivé země," podotkla mluvčí.

Střevní epidemie šířená bakterií enterohemoragická E.coli si v Evropě vyžádala životy nejméně 49 lidí, skoro všichni zemřeli v Německu. Problém byl s tím, že dlouho nebylo jasné, co bylo zdrojem nákazy. Objevily se mimo jiné zprávy, že za tím mohly být třeba španělské okurky, což se ale nakonec neprokázalo. Poplašné informace však znamenaly obrovský pokles zájmů o tyto produkty, které pak museli zemědělci likvidovat. Výrazně také klesla cena zeleniny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.