Lidovky.cz

Vepřové boky zmizely z burzy v Chicagu

Ekonomika

  16:38
CHICAGO - Obří komoditní burza Chicago Mercantile Exchange (CME) po 50 letech zavřela svůj legendární trh s vepřovými boky.
Pěkně prorostlá slanina (ilustrační foto).

Pěkně prorostlá slanina (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Termínový kontrakt na mražené maso, které zpracovatelé využívají hlavně k výrobě slaniny, byl na burze CME až do pátku nejstarším kontraktem na masné produkty. Rozhodnutí burzy ale není překvapivé, zájem o mražené maso s dodáním v budoucích termínech totiž postupně upadal.

Termínový kontrakt na mražené vepřové boky se začal na burze CME obchodovat v roce 1961 a hned od začátku se stal terčem celé řady vtipů. Ty se strefovaly do amerického zvyku často si připravovat k jídlu housky se slaninou, salátem a rajčetem. Cenové výkyvy těchto kontraktů tak řada lidí sledovala hlavně v horších ekonomických časech.

Vepřový bok (ilustrační foto).V posledních letech už byly obchody s termínovými kontrakty na mražené vepřové boky tak slabé, že se někdy nezobchodovalo vůbec nic. Důvodem je patrně pokračující konsolidace masného průmyslu, který se začal přiklánět k čerstvému masu i při výrobě slaniny.

Poptávka po vepřových bocích a slanině se v USA tradičně zvyšuje během léta, kdy dozrávají rajčata a pověstné obložené housky se konzumují téměř každý den.

Vepřové boky: nejoblíbenější zemědělský kontrakt

Vzhledem k tomu, že produkce vepřového bývá na vrcholu s příchodem podzimu, byl vytvořen termínový kontrakt na mražené vepřové boky. Producenti vepřového tak měli možnost pomocí těchto termínových kontraktů pokrýt náklady na skladování, tedy na zmražení masa, až do léta příštího roku.

Maso pak normálně rozmrazili a použili k výrobě slaniny.

Veterináři zajistili pětinu nebezpečného vepřového masa z Německa "Ten název byl velmi atraktivní, nikdo nevěděl, že je to slanina. Každý se tomu smál," vzpomíná dlouholetý obchodník na burze CME Bob Short. Burza měla kontrakty na mražené vepřové boky vedeny pod názvem "pork bellies", v doslovném překladu prasečí břicha.

"Z trhu vepřových boků jsme odešli někdy před pěti nebo sedmi lety, do té doby to pro nás ale byla hlavní činnost. Pak už ale nebylo s kým obchodovat, tak jsme toho nechali," pokračuje Short. Kontrakt na mražené vepřové boky si největší slávou prošel v období od konce 60. let a po celá 70. léta, kdy to byl pro obchodník na CME dokonce nejoblíbenější zemědělský kontrakt.

"Věhlasným trhem byly právě ty vepřové boky. Bylo to obklopeno tajemnem, možná to bylo i kvůli tomu názvu," dodává makléř Harvey Paffenroth, který na burze CME obchoduje od roku 1968. "Na parketu CME to zřejmě byla i komodita s největším obratem. Měli tam i brambory, vejce, hovězí dobytek a prasata. S hovězím se také hodně obchodovalo, ale ne tolik, jako s těmi vepřovými boky," řekl.

Z kontraktu na mražené vepřové boky si v 60., 70. i v 80. letech často utahovali nejrůznější baviči, kdykoliv přišla řeč na finanční trhy. V roce 1983 se vepřové boky jako pointa vtipu objevily v komedii Záměna, kde hrál slavný hollywoodský herec Eddie Murphy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.