Lidovky.cz

HATLAPATKA: Falešné uspokojení ze zátěžových testů

Ekonomika

  7:30
Minulý pátek byly zveřejněny zátěžové testy evropských bank a každý si už všiml, že byly stejně jako loni téměř k ničemu.

Bankovní sejf foto: Shutterstock

Testy lze přirovnat k trenérovi, který své fotbalové mužstvo připravuje na slabšího pohárového soupeře, i když je zřejmé, že jím bude mnohem silnější celek. To, že má mužstvo papírové předpoklady porazit Slovan Bratislava, nesníží kurz na jeho vítězství nad Realem Madrid.

Finanční trh moc dobře ví, že prošla-li daná banka zátěžovým testem, neznamená to nutně konec jejích kapitálových starostí. Připravovaná pravidla Basel III. budou po bankách chtít jádrový kapitál na úrovni 7% rizikově vážených aktiv, u velkých globálních bank až 9,5%. Současná pravidla požadují pouze 2%.

Ano, je pravdou, že Basel III. bude v plné míře platit až za sedm let, nicméně trh bankám tolik času na dosažení žádoucích úrovní kapitálu nedá. Pro ilustraci: pokud by byla hranice testu nastavena na 7% místo 5%, potom by neprošlo 42 bank (téměř polovina) s kapitálovým deficitem přes 40 miliard eur.

Banky teoreticky mohou potřebný kapitál navršit přirozenou cestou, tedy akumulací zisků. Nicméně v podmínkách přísné regulace, pozvolna se zotavujícího úvěrového trhu a zřejmě i ztrát z investic do řeckých a dalších pochybných státních dluhopisů, to nebude snadné.

Je nasnadě, že investoři zrovna nevyhledávají odvětví, v nichž hrozí ředění investovaných podílů. O to cennější by pro tuzemské investory měla být silná kapitálová pozice velkých českých bank.

Například pokud by se testů účastnila Komerční banka, zřejmě by překonala všech 91 bank, které byly do evropského testu zařazeny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.