Lidovky.cz

Největší šetření v energetice. Úřad hledá škůdce

Ekonomika

  19:50
PRAHA - Jaké objemy uhlí prodáváte jednotlivým zákazníkům, za jaké ceny a s jakou marží? I tak citlivé dotazy položí antimonopolní úřad producentům hnědého uhlí. Právě na cenovou politiku těžařů si často stěžují jejich největší zákazníci – majitelé uhelných elektráren a tepláren. Vadí jim, že by do budoucna měli za uhlí platit skupině Czech Coal až dvojnásobné ceny.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) foto: ČTK

Výhrady však směřují i vůči ostatním producentům hnědého uhlí. Sokolovská uhelná i ČEZ jako vlastník Severočeských dolů čelí výtkám, že upřednostňují dodávky do svých elektráren a na ostatní zákazníky již uhlí nezbývá.

Úřad chce v největším šetření ve své historii zmapovat celou energetiku. "Energetika je strategický sektor, s jehož fungováním se úřad hodlá prostřednictvím šetření do detailu seznámit. Oblasti energetiky se také týká značná část stížností, které na úřad chodí," řekl šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

ČTĚTE TAKÉ:


Možné zneužívání dominantní pozice v energetice skupinou ČEZ nyní prošetřuje Evropská komise. Ta před deseti dny oznámila, že bude dál šetřit pouze jedno ze série podezření. Zabývat se bude údajným blokováním kapacit pro připojení nových elektráren k přenosové síti. Úřad nicméně tvrdí, že jeho šetření nemá přímou souvislost s případem, který řeší komise.

Roční šetření
Významní hráči na velkoobchodním trhu s elektřinou a plynem zatím dotazníky neobdrželi. "Oslovené podniky mají dva měsíce na odpověď. Předpokládáme, že šetření bude trvat nejméně rok," dodává Rafaj.

Infografika


Antimonopolní úřad se v první fázi zaměří na trh s uhlím. "Můžeme potvrdit, že skupině Czech Coal byl zaslán dotazník v rámci sektorového šetření. Je samozřejmostí, že poskytneme plnou součinnost a požadované informace," řekla mluvčí skupiny Czech Coal Gabriela Benešová.

Dalším adresátem jsou Severočeské doly, které náleží do skupiny ČEZ. "Můžeme potvrdit, že úřad zaslal dotazník týkající se sektorového šetření na trhu energetiky také Severočeským dolům," uvedl ředitel komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Zahájení historicky prvního sektorového šetření poměrů v české energetice oznámil brněnský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na konci června. "Bude to snad poprvé, kdy budeme mít možnost dočíst se, jak trhy s energiemi v Česku opravdu fungují," připomněl analytik firmy Candole Partners Jan Ondřich.

Hledají se důkazy
Smyslem sektorového šetření je najít důkazy pro případné řízení týkající se kartelových dohod nebo zneužívání dominantní pozice. "Sektorové šetření provádějí antimonopolní úřady v případě, kdy mají dojem, že některý trh zcela nefunguje, ale zároveň nemají důkazy o konkrétním protisoutěžním jednání," vysvětluje Robert Neruda, bývalý místopředseda antimonopolního úřadu a nyní advokát právnické firmy Havel, Holásek & Partners.

Výsledek šetření podle Nerudy značně ovlivní, zda úřad bude zkoumat pouze situaci v Česku, nebo přistoupí na argumentaci velkých energetických skupin, že ve střední nebo celé Evropě již několik let funguje jednotný energetický trh.

Až poté na základě zajištěných důkazů může úřad zahájit správní řízení, aby udělil postih například za nezákonné dohody o rozdělení trhu nebo za zneužívání dominantní pozice.

Sankce firmám však hrozí již během sektorového řízení. Za nevyplnění dotazníku nebo za uvedení neúplných a zavádějících informací může být udělena pokuta až do výše jednoho procenta z ročních tržeb provinilé firmy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.