Lidovky.cz

Řecká krize táhne ke dnu i Kypr

Ekonomika

  13:05
BRUSEL/PRAHA - Pravděpodobnost, že Kypr bude již čtvrtou zemí eurozóny, která požádá o pomoc ze záchranného fondu (EFSF), roste. Píše o tom dnes analytický server Eurointelligence s odvoláním na informace deníku Financial Times.

Euro prochází dluhovou zkouškou foto: Shutterstock

Na Kypr již zamířila delegace zástupců institucí EU, kteří budou jednat o finanční situaci ostrova. Tvrdí ale, že nelze očekávat nějakou okamžitou dohodu.

Kypr v poslední době zasáhlo hned několik velmi negativních událostí. Země utrpěla značné škody výbuchem, který vážně poškodil tamní největší elektrárnu a zabil 13 lidí.

JAK DOŠLO K POŠKOZENÍ ELEKTRÁRNY?


Mezinárodní ratingová agentura Moody´s kvůli tomu dokonce snížila hlavní úvěrovou známku Kypru o dva stupně na Baa1, protože se obává dopadu na již tak slabé veřejné finance země a na ekonomický růst ostrova.

Propojenost s Řeckem
V problémech se ocitl i kyperský finanční sektor, který je silně závislý na vývoji v krachujícím Řecku. Dvě z kyperských bank jsou dokonce mezi největšími držiteli řeckých dluhopisů v Evropě.

Téměř 40 procent úvěrů, které představují zhruba 55 procent všech bankovních aktiv na ostrově, navíc tři největší kyperské banky poskytly řeckým zákazníkům.

"Situace Kypru není tak špatná jako situace Irska, ale ztráty, kterým čelí tamní banky, jsou stále velmi velké," uvádí FT s tím, že je vláda možná bude muset finanční instituce rekapitalizovat.

Negativní zprávy se odráží i na růstu výnosů kyperských dluhopisů, což znamená, že financování státního dluhu citelně zdražuje. V případě desetiletých dluhopisů se výnosy pohybují nad hranicí deseti procent. To je více než u Portugalska a Irska v době, kdy obě země žádaly o pomoc ze záchranného fondu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.