Lidovky.cz

'U německé firmy vám angličtina nepomůže'

Ekonomika

  8:17
Malá transparentnost při zadávání veřejných zakázek a často nízká efektivita státní správy jsou hlavní potíže, které německým firmám v Česku vadí, říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Bernard Bauer

LN Třetina německých investorů by si podle průzkumu vaší komory Česko znovu pro svou investici nevybrala. Nespokojenost mezi německými firmami rok od roku stoupá. Dá se čekat, že brzy budou odcházet do jiných zemí?
Výsledky našeho průzkumu bývají často vykládány příliš negativně. Přitom skládají vesměs pozitivní obrázek. Téměř 90 procent podniků označuje současný stav české ekonomiky jako dobrý nebo uspokojivý, Česko je pro německé firmy druhým nejoblíbenějším místem pro podnikání ve střední a východní Evropě. Jedinou stinnou stránkou je těch 30 procent investorů, kteří uvedli, že kdyby se dnes měli znovu rozhodovat, už by v České republice nepodnikali. Jestli zde zůstanou, nebo opravdu odejdou, záleží na tom, jak se političtí činitelé postaví problémům, s kterými se tyto firmy musí potýkat.

Zástupce německých firem

Bernard Bauer je výkonným členem představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory od roku 2006. V Česku působí také jako oficiální zástupce Bavorska. Dříve pracoval v obchodních a průmyslových komorách jako zástupce Německa v Chile, Ekvádoru či Saúdské Arábii. Jeho mateřskými jazyky jsou němčina a francouzština, plynně hovoří anglicky a španělsky, má také základní znalosti češtiny, ruštiny a arabštiny.

LN Jaké to jsou problémy?
Co se týče státního sektoru, jedná se především o chybějící transparentnost při zadávání veřejných zakázek a často nízkou efektivitu státní správy. Investory trápí také nedostatečná vymahatelnost práva, především to, že zákony jsou často nejednoznačné a soudní procesy trvají příliš dlouho. V oblasti odborného technického vzdělávání absolventům často chybí praktické zkušenosti. Dalším problémem je kolísání směnného kurzu koruny vůči euru, který firmám ztěžuje finanční plánování.

LN Jak se změnil pohled německých firem na euro a jeho případné zavedení v Česku? Nedávno chtěly znát alespoň termín, kdy jej přijmeme. Nyní se začíná mluvit o možném konci eura.
Zájem o euro se sice v tomto roce lehce snížil, ale zůstává stále vysoký. Dvě třetiny německých firem si i nadále přejí jeho zavedení. To je pochopitelné, protože kvůli neustálému kolísání směnného kurzu je pro firmy složité kalkulovat náklady a výnosy. To může vést ke snižování objemu investic, nebo dokonce k tomu, že se vůbec neuskuteční. Také neustálé odsouvání termínu přijetí eura není pro zahraniční investory pozitivním signálem. Pokud chce země, jako je Česká republika, jejíž ekonomika je tak závislá na exportu a která vyváží dvě třetiny do zemí Evropské unie, zůstat pro zahraniční investory atraktivním místem, musí jim poskytnout více jistoty pro plánování.

LN Německé firmy si stěžují, že na tuzemském pracovním trhu obtížně shánějí zaměstnance ovládající německý jazyk. Jak významný je tento fakt?
Neřekl bych, že si stěžují. Mnoho Čechů přece mluví výborně německy a firmy to oceňují. Na druhé straně ale pociťují, že jim už dnes a především v budoucnu hrozí nedostatek německy hovořících zaměstnanců. Existují pro to jasné signály. Počet žáků, kteří se učí německy, se stále snižuje a v oblasti školství politici vážně uvažují o zrušení druhého cizího jazyka jako povinného předmětu na školách.

LN Jak velký by to mohlo znamenat pro německé podniky problém?
Cizí jazyky je třeba vnímat jako jeden z řady aspektů kvalifikace zaměstnanců. Co se týká komunikace v rámci firmy, jsou německé firmy jistě flexibilní. Pokud se ale jedná o komunikaci s německými dodavateli nebo koncovými zákazníky, která je pro mnoho zdejších firem velmi důležitá, mohlo by v budoucnu dojít k tomu, že tyto služby už nebudou z Česka nabízeny. Zaměstnanci, kteří neovládají němčinu, se nemohou účastnit dalšího vzdělávání a školení pro personál v mateřských firmách v Německu, což omezuje jejich možnosti pro kariérní postup v dané firmě.

LN Je nedostatek lidí se znalostmi němčiny na českém trhu práce nevýhodou při lákání dalších německých investorů do Česka?
Samozřejmě. Německé firmy nám často potvrzují, že pro ně zaměstnanci, jejich kvalifikace a motivace patří k nejdůležitějším faktorům pro podnikání v daném regionu. Vzdělání je tedy rozhodující pro to, aby firmy přišly do Česka a také zde zůstaly. Jak ukázal náš průzkum, jsou znalosti německého jazyka pro zaměstnance důležitou kvalifikací. Rozšířený názor, že pro kariéru v německé firmě stačí umět anglicky, se přitom nepotvrdil. Znalosti angličtiny označila jen necelá polovina námi oslovených firem jako velmi důležité pro své zaměstnance.

Křišťálová lupa 2011

LN Jaká je aktuální hospodářská situace německých podniků? Dá se očekávat otevírání nových pracovních míst?
Německé firmy jsou v tomto roce jednoznačně opět na vzestupu. V našem průzkumu z tohoto roku hodnotí třetina podniků současný stav české ekonomiky jako dobrý a polovina očekává ještě letos další zlepšení. Ještě optimističtěji hodnotí firmy vývoj své vlastní ekonomické situace. Každá druhá firma počítá s vyššími obraty, každá třetí s vyššími zisky. Proto podniky také chtějí opět vytvářet nová pracovní místa, více než polovina počítá s tím, že bude letos potřebovat další kvalifikované pracovníky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.