Lidovky.cz

Ekonomika

Bytová družstva se vrací. Mají lepší podmínky

Nové byty - ilustrační foto.

Nové byty - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

PRAHA - Developeři zkouší novou páku, jak získat lidi ke koupi bytů. Vracejí se do dob minulých a nabízejí družstevní bydlení. Firmy lákají hlavně na snadnější způsob financování. Zvýšený zájem o financování projektů na družstevní bydlení pozorují i banky.
  7:30

"V roce 2011 jsme financovali šest nových developerských projektů na družstevní bydlení, které jsou ve výstavbě, a šest projektů, které jsou v přípravě," potvrdila LN mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

ENERGETIKA:

Prvním z velkých developerů, který chce prorazit s družstevními byty, je Finep. Firma ovšem figuruje jen v roli stavitele, prodávat podíly bude družstvo SBD Praha, s nímž Finep za tímto účelem zahájil spolupráci.

Pilotním projektem jsou byty na pražském Proseku. "Chceme si tímto produktem rozšířit portfolio klientů," řekl LN finanční ředitel Finepu Štěpán Havlas. Náklady i výnosy pro developera jsou podle něj zhruba stejné jako u ostatních projektů.

ČTĚTE TAKÉ:

Úvěr si bere družstvo
Hlavním argumentem, který má mluvit ve prospěch družstevního bydlení, je způsob financování - úvěr si nebere klient, ale družstvo. Podle Martina Kroha, předsedy představenstva SBD Praha, má klient výhodu například v tom, že nemusí bytovému družstvu prokazovat výši příjmu a jednat s bankou.

"Družstevní byt si také můžete pořídit za účelem investice do nemovitosti a pronajímat ho. Ale na rozdíl od klasické hypotéky se předem nezadlužíte bance," tvrdí Kroh.

Nové družstevní projekty

*Trikaya, Rezidence Františkov, Ostrava, 63 bytů

*Finep, Bytový park Prosek, Praha, 62 bytů

*Bytové družstvo Stavbař, Biografy Barrandov, Praha, 26 bytů

*4fund, Rezidence Nová Michle, Praha, 26 bytů

Každý člen bytového družstva se na pořizovací ceně svého bytu podílí obvykle 20 až 30 procenty. Zbývající část splácí klient formou nájemného, tedy měsíčních splátek, po dobu 23 let. Poté je byt převeden do osobního vlastnictví a je možné vystoupit z družstva.

Družstevní vlastnictví ožívá i pod taktovkou méně známých společností. Jednou z nich je nový subjekt na trhu s nemovitostmi 4fund, jenž zastřešuje developery, kteří vlastní pozemky, připravují projekty a následně nemovitosti prodávají do nově založených družstev.

Bez navýšení úrokové sazby
Zájemce, který si chce pořídit vlastní byt tímto způsobem, zaplatí přibližně 25 až 29 procent ceny bytu a zbytek pak splácí po dobu 25 let formou "měsíčních nájmů" s fixní úrokovou sazbou.

Například za byt 1+kk o rozloze 30 m2 a celkové ceně 1,65 milionu korun zaplatí základní akontaci 478 500 korun. Při splácení úvěru po dobu 25 let pak činí výše měsíční splátky 8760 korun a její úroková míra s fixací na 20 let je 5,34 procenta.

To je sice zatím více než v případě hypoték, tam jsou však fixace mnohem kratší a hrozí navýšení sazeb. Pokud jde o ceny nově postavených družstevních bytů, jsou srovnatelné s novými byty, jež si lidé kupují do osobního vlastnictví.

Družstevní byty byly dosud na ústupu - ty stávající se převáděly do osobního vlastnictví a nové se nestavěly. Zájem o ně je totiž dlouhodobě výrazně menší kvůli mnohdy problematickému převodu do osobního vlastnictví. Lidem také obecně nevyhovuje, že byt nevlastní, ale kupují si jen práva k jeho užívání.

"Pokud jde navíc o družstevní byt s nemožností převodu do osobního vlastnictví, pak se z něj stává hotový outsider, jejž lze obtížně prodat," říká ředitel realitní kanceláře Sting Michal Pitucha. Podle něj je proto nutné ověřit si, zda jde o renomované družstvo a zda existuje záruka, že do budoucna bude družstevní byt možné převést do osobního vlastnictví.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.