Lidovky.cz

Ekonomika

Lékárny zaplavily Česko. Přišel čas regulace?

Lékarna - ilustrační foto.

Lékarna - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

PRAHA - Ve velkých městech jsou na každém druhém rohu. V malých obcích se stěží najde jedna. Řeč je o lékárnách. Za více než 20 let jejich počet v Česku stoupl téměř trojnásobně. Svou pozici posilují především řetězce lékáren.
  20:26

Na lukrativním trhu s léky se ale chtějí prosadit i běžní obchodníci. Naopak samostatné lékárny v menších městech mají potíže a některé bojují o přežití.

Česká lékárnická komora i Grémium majitelů lékáren proto navrhují regulaci počtu lékáren, podobně jako je tomu ve většině zemí Evropské unie. Na tento návrh už přistoupilo i ministerstvo zdravotnictví.

INFOGRAFIKA


Určí se minimální vzdálenosti?
Nejspíše by se měla stanovit minimální vzdálenost mezi jednotlivými lékárnami, jak řekl nedávno pro Hospodářské noviny Filip Vrubel z ministerstva zdravotnictví. "Existují u nás lokality, kde veřejná lékárna není v okruhu 30 kilometrů, a lidé tak nemají možnost vyzvednout nebo koupit si léky," upozorňuje Marek Hampel, předseda představenstva Grémia majitelů lékáren.

Podle jeho návrhu by regulace vzniku nových lékáren měla fungovat skrze registrační řízení jednotlivých krajských úřadů. Oproti tomu například ve Finsku je počet lékáren pevně stanoven a v Rakousku je mezi nimi daný minimální rozestup čtyři kilometry.

V tuzemsku žádná podobná úprava dosud není. A především v nákupních zónách a obchodních centrech velkých měst rapidně přibývá nových lékáren. Ve většině případů jde o pobočky lékárenských řetězců.

Ty regulaci striktně odmítají. "Ministerstvo podléhá tlaku majitelů ‚nezávislých‘ lékáren, neboť jim vyšlo vstříc již v omezení konkurence zákazem poskytování bonusů na léky hrazené z veřejného zdravotního pojištění a nyní chtějí omezit konkurenci uzavřením trhu," říká Pavel Vajskebr, generální ředitel Dr. Max Lékárna, která patří skupině Penta.

Expanze nekončí 
Lékárny Dr. Max, které jsou nyní největším lékárenským řetězcem v Česku, chtějí expandovat dál. "Každý rok do naší sítě přibývá přibližně 30 lékáren. Tento trend si chceme zachovat i pro další roky," dodává Vajskebr. Podle Grémia majitelů lékáren bude v příštím roce pětice největších lékárenských řetězců kontrolovat třetinu trhu v Česku. Ty mají proti malým lékárnám výhodu, že získávají množstevní slevy na zboží a poté jej mohou prodávat za nižší ceny než samostatné lékárny.

Do souboje o pacienty ovšem vstupují i klasické obchodní sítě. Tesco již provozuje tři lékárny na ploše svých hypermarketů. "V následujících měsících plánujeme otevřít přibližně další čtyři lékárny," říká Karl von Molendorff, manažer oddělení lékáren Tesco.

Celkový počet lékáren, které chce ve svých hypermarketech Tesco zřídit, nechce společnost prozradit. Již dnes své lékárny provozuje například i síť drogerií Schlecker. Podle některých odborníků na maloobchod se dá očekávat, že podobnou taktiku uvádění "obchodů v obchodě" zahájí především kvůli usnadnění nákupu zákazníků i další řetězce.

Přibývá i webových lékáren
Poměrně rychle také přibývá lékáren na internetu. Zatímco loni jich bylo 120, dnes jich je bezmála 160. Provozovat je smí ovšem jen ten, kdo vlastní i kamennou lékárnu.

Navíc povolený je přes ně pouze prodej doplňků stravy či léků, které nevyžadují lékařský předpis. Časté jsou ale i případy nelegálních prodejů léků vázaných na předpis. Zástupci lékáren proto varují zákazníky, aby si pečlivě ověřovali, kde a jaké léky objednávají.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.