Lidovky.cz

Jak bude Česko lákat investory? Daňové úlevy možná končí

Ekonomika

  19:33
PRAHA - V Česku se v současnosti rozhoduje o budoucnosti investičních pobídek. Ty v minulých letech přilákaly na naše území investice za více než 670 miliard korun.

O zachování lákadel pro zahraniční investory v podobě zejména slevy na dani bude dnes ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) přesvědčovat svého vládního kolegu a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

ČTĚTE TAKÉ:


Ten se dříve vyslovil pro zrušení slev na dani investorům. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce ale uvedl, že si umí představit ústupek v závislosti na tom, jak bude používaní slevy administrováno.

Tato forma pobídky je ze strany firem přitom zdaleka nejpopulárnější. Byla součástí deseti největších investic do České republiky. Sleva na dani přilákala například japonského výrobce automobilových dílů Denso, který se specializuje na klimatizace nebo topná tělesa. V Česku investoval 9,6 miliard korun.

Největší investice podporované investičními pobídkami - grafika 1

Daňová podpora podle svých zastánců jako jediný z nástrojů investičních pobídek nijak nezatěžuje státní kasu. "Musíme si uvědomit, že kdyby si firma vybrala jiný stát, tak ten stát o ty daně stejně přijde," říká Petr Hájek z PricewaterhouseCoopers.

Samotné investiční pobídky podle jejich příznivců představují nástroj, jak konkurovat ostatním zemím, které mají zájem o zahraniční investice.

Firmy: Odejít se nechystáme
Naproti tomu odpůrci pobídek tvrdí, že poškozují trh a některé firmy zvýhodňují oproti ostatním. Investiční pobídky jsou podle nich nespravedlivé. Ani argument, že díky nim jsou zaměstnány tisíce lidí, není podle kritiků opodstatněný, protože na několik vyvolených firem ve výsledku doplácí ostatní podniky.

"Kdyby ty tisíce firem, občanů a živnostníků nemusely tolik doplácet, zaměstnaly by další lidi, vyrobilo by se více výrobků," tvrdí ekonom Petr Mach, který nepochybuje, že by lidé našli práci právě u těchto firem, které by více vyráběly.

Největší investice podporované investičními pobídkami - grafika 2
Podle některých hlasů navíc hrozí, že firmy své provozy po skončení daňových prázdnin odstěhují jinam. Z deseti největších investorů, kteří je mají možnost využít, nicméně zatím ani jeden neplánuje po skončení pobídky z Česka odejít.

"Naši společnost následovalo do Česka 18 korejských firem, které tady postavily své závody a dohromady proinvestovaly miliardy korun," říká Petr Vaněk, mluvčí nošovické automobilky Hyundai.

Novela o investicích bez investorů
Ministerstvo průmyslu a obchodu vedle snahy zachovat daňové pobídky zároveň připravuje novelu zákona o investičních pobídkách. Ta slibuje zájemcům o působení v Česku například více peněz za vytvoření pracovního místa, a to 200 000 korun.

Největší investoři ale nejsou podle svých slov do příprav novely zapojení a nikdo z úředníků s nimi ani nekomunikuje. O novele není informovaná kolínská automobilka TPCA ani Hyundai z Nošovic.

Společnost Denso o novele podle jejího mluvčího "ví" bez bližších informací. Stejně je na tom i Škoda Auto. "Máme některé základní informace, ale detaily novely neznáme," řekl Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škody Auto.

Společnost Bosch si stěžuje i na to, že stát nesplácí už přislíbené pobídky. "Uvítali bychom více informací. Především vyjasnění závaznosti pro vyplácení již schválených pobídek ze strany státu, když podnik splní všechny podmínky," říká Pavel Roman, vedoucí komunikace ve společnosti Bosch.

Servisní centrum jeho společnosti, které od roku 2007 funguje v Mikulově, má podle něj schválenou podporu v rámci programu pro podporu technologických center a center strategických služeb. "Vyplácení ovšem pokulhává a z potvrzených prostředků jsme obdrželi ani ne padesát procent," tvrdí Pavel Roman.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.