Lidovky.cz

Pozor na nákup léků na internetu. Padělků přibývá

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Léky až o deset a více procent levněji než v kamenné lékárně. I touto vidinou se nechá zlákat stále více Čechů k nakupování léků přes internet. Ne vždy ale udělají dobře. Jen od začátku roku totiž odhalili celníci v českých internetových lékárnách zhruba 10 tisíc padělaných léků či potravinových doplňků za více než čtyři miliony korun.
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pravděpodobnost, že při koupi léků na internetu narazí zákazníci na padělek, tak roste. Podle odhadů Generálního ředitelství cel se totiž jen za první letošní půlrok zvýšil počet padělaných léků na internetu zhruba o polovinu a současná čísla ukazují, že tento trend bude pokračovat i nadále.

INFOGRAFIKA:


"Od ledna do června letošního roku bylo odhaleno 9960 padělaných léčiv," říká vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti Generálního ředitelství cel Jiří Barták a dodává, že téměř 100 procent padělků léků je odhaleno obchodováním přes internet. Světová zdravotnická organizace dokonce uvádí, že každý druhý lék dostupný na internetu mimo certifikované lékárny je nelegální.

Padělky mohou ohrozit zdraví
Nejčastěji se podle Bartáka padělají preparáty na podporu erekce a anabolika. S tím souhlasí i ostatní odborníci z farmaceutického trhu. Podle nich se navíc často padělají i léky na psychická onemocnění, na vysoký tlak, antibiotika či cytostatika a výjimkou prý nejsou ani medikamenty oficiálně dostupné pouze na lékařský předpis.

ČTĚTE TAKÉ:


Ty sice musí pacientům předepsat lékař, ale na černém trhu se dají pořídit i bez předpisu a často za nižší cenu. "Takové přípravky ale mohou být vážným rizikem pro zdraví člověka," varuje na svých stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv a dodává, že nejčastěji se padělané léky vyrábí v Číně, Thajsku, Indii, Pákistánu a v zemích bývalého Sovětského svazu.

Problémem však je, že zákazník často netuší, že koupil padělek. "My obchodování na internetu pravidelně sledujeme, dokonce na to máme speciální tým lidí," říká Barták a dodává, že zákazníci ale často nemají šanci zjistit, jaké zboží si vlastně pořizují. Padělek bývá totiž k nerozeznání od originálu. Složení je však nejisté. 

E-shopy lákají nízkou cenou
"Padělky mohou být vyráběny za neuvěřitelně primitivních podmínek, obsah účinných látek bývá i několikanásobně překročen nebo v nich naopak účinná látka zcela chybí," popisuje Státní úřad pro kontrolu léčiv. I přesto je však v Česku zhruba 150 internetových lékáren, v nichž podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv v současnosti nakupuje více než 1,5 milionu českých zákazníků.

"Hlavním důvodem, proč lidé léky v e-shopech nakupují, je zejména nižší cena proti kamenným lékárnám," vysvětluje výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška a dodává, že dalším důvodem k nákupu léků přes internet je pohodlí a časová úspora.

S Vetyškou pak souhlasí i odborníci z branže. "Průměrně se dají léky z internetové lékárny pořídit o pět až deset procent levněji," potvrzuje i vedoucí internetového obchodu Lékárna.cz Pavel Hrstka.

Problémem v internetových lékárnách ale nemusí být pouze padělané léky. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž od začátku roku odhalil podle Občanského sdružením spotřebitelů TEST zhruba 15 internetových obchodů, které k prodeji léků na internetu neměly od úřadu patřičné oprávnění a nesplňovaly nutné podmínky.

"V poslední době to byl například případ společnosti Eulek Pharma, která provozovala internetový obchod Lékárna-online.com," popisuje právní poradce časopisu dTest Jan Votočka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.