Lidovky.cz

Šéfka MMF se obává recese. Radí utrácet

Ekonomika

  16:02
PRAHA - Ekonomický růst zůstává slabý a vlády jej musí podpořit. S tímto doporučením přichází nová ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Nová šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová foto: Reuters

Evropské země však postupují přesně opačně. Ve snaze zkrotit rozpočtové deficity a rostoucí veřejné zadlužení škrtají ve výdajích a navyšují daně. To je i případ České republiky. Lagardeová nezpochybňuje, že v dlouhodobém horizontu mají být státní příjmy a výdaje vyrovnané.

INFOGRAFIKA:


V současném prostředí, kdy se množí signály o návratu hospodářské recese, však volá po zvýšeném vládním utrácení. "Jinak riskujeme, že křehké oživení vykolejí. Musíme jednat teď hned," varovala šéfka měnového fondu.

Utrácet není z čeho
Otázkou je, zda budou mít vlády motivační výdajové balíčky z čeho financovat. Během pouhých dvou let – 2009 a 2010 – vzrostl německý veřejný dluh z 66 na 83 procent ročního objemu HDP, podobný nárůst zaznamenala také Francie. A například zadlužení Británie poskočilo z 54 na 80 procent ročního objemu ekonomiky.

Spoléhat už tentokrát nebude možné ani na poptávku v Číně. Právě ta před dvěma lety přispěla k rychlému oživení německé ekonomiky. Jenže následkem výdajové expanze má nyní čínská centrální vláda dluh na úrovni 20 procent HDP, zadlužení místních vlád dosahuje dalších 27 procent objemu čínské ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ:


Lagardeová není jediná, kdo v posledních dnech mluví o návratu krize. Průzkum filadelfské pobočky amerického Fedu skončil s výsledkem, že pravděpodobnost dalšího poklesu ekonomiky Spojených států přesahuje 80 procent.

Analytici bankovní skupiny Bank of America Merrill Lynch následně dodali, že s 40procentní pravděpodobností lze očekávat, že ekonomický růst USA bude v příštím roce se záporným znaménkem.

Signály z posledních dnů a týdnů jsou rozporuplné. Úřady práce v USA zaznamenaly v srpnu nárůst počtu žadatelů o podporu, zároveň však vzrostl i počet nově vytvořených míst v soukromém sektoru. Analytici nemají zrovna jasno v tom, zda aktuální makroukazatele hovoří o návratu krize, nebo o pokračujícím oživení.

Jasný názor nemá ani americká centrální banka Fed. Prezident pobočky Fedu v Kansas City Thomas Hoenig ve čtvrtek pro televizní stanici CNBC uvedl, že recese se vrátí s pravděpodobností nejvýše 20 procent.

"Vždy jsem upozorňoval, že oživení bude pomalé a vyžádá si čas. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, během které musíme obnovit důvěru v naší ekonomiku," řekl Hoenig.

Před pomalým oživením varoval také šéf evropského záchranného fondu EFSF Klaus Regling. Jak uvedl v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel, krize by mohla skončit za dva nebo tři roky. Na rozdíl od Lagardeové se však domnívá, že k zotavení z recese přispěje náprava stavu veřejných financí, nikoli další motivační balíčky.

Čekání na třetí dávku od Fedu
Právě ty jsou v posledních týdnech velkým tématem amerických médií. Fed totiž zvažuje, zda má potřetí nastartovat americkou – a zprostředkovaně i globální – ekonomiku pomocí třetí dávky kvantitativního uvolňování.

Tedy nalití dalších stovek miliard dolarů na finanční trh. Rozhodnutí by mohlo padnout během jednání špiček Fedu v druhé polovině září.

Během loni v listopadu zahájené druhé vlny kvantitativního uvolňování Fed nalil formou odkupu vládních dluhopisů do ekonomiky 600 miliard dolarů. Podle kritiků tím však jen přispěl k oslabení dolaru a růstu cen akcií a komodit na amerických burzách.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.