Lidovky.cz

Češi naplnili sejfy zlatem. Banky staví nové trezory

Ekonomika

  14:09
PRAHA - Zakopat na zahradě, schovat do skříně, nebo dát do trezoru? Takovou otázku nyní řeší stovky Čechů, kteří investují do zlata a pořizují si zlaté cihly. Velké kilové slitky přitom stojí přes milion korun. Kdo by si ale myslel, že si snadno pronajme bezpečnostní schránku v bance, může narazit. Sejfy jsou totiž především ve velkých městech téměř beznadějně plné.

Ilustrační foto foto: ČTK

ČTĚTE TAKÉ:

Někde mají už pro zájemce i pořadníky. "V Praze většinou klienti na získání schránky čekají. Čekací doba se může pohybovat od několika dnů až po několik měsíců," upozorňuje Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.


Vysokou obsazenost bezpečnostních trezorů, které se dají v bankách pronajmout, potvrzují i další. "Ve většině velkých měst jsou bezpečnostní schránky stoprocentně vytíženy. Řada zájemců o využití bezpečnostní schránky je zařazena na čekací listiny," říká Lucie Hálová, mluvčí Volksbank CZ.

Ani propad ceny zlata z konce minulého týdne nebrzdí zájem Čechů o investice do tohoto drahého kovu. "Ačkoli poptávka už není tak hektická jako v minulých týdnech, přesto je zájem o investiční zlato stále velký," říká Libor Křapka ze společnosti Safina, která jen za poslední měsíc prodala fyzické zlato za stovky milionů korun.

BEZPEČNOSTNÍ SCHRÁNKY V ČR

* Nejčastěji je lidé využívají pro úschovu zlata, šperků, cenných papírů, hotovosti.

* Ve velkých městech jsou téměř všechny obsazené, některé banky vedou pořadníky zájemců.

* Ceny se liší podle velikosti schránky, nikoli podle hodnoty obsahu.

* Pronájem bezpečnostní schránky (cca do 15000 cm3) za rok stojí od zhruba 2000 korun.

* Do sejfů banky nepřijímají zbraně, střelivo, nebezpečné předměty.

* Celkový počet schránek v tuzemsku se pohybuje okolo 120 tisíc.

* Kvůli velkému zájmu některé banky budují nové bezpečnostní schránky, nebo se k tomu chystají.

S koupí zlaté cihly se váží další výdaje
Kdo si chce koupit zlatou cihlu, by přitom měl mít na paměti, že jej kromě vlastní ceny často čekají i další výdaje. Za nákup či následný prodej si banky účtují poplatky.

"Výše poplatku se pohybuje od 2,75 do 5 procent podle objemu obchodu. S vyšším objemem přirozeně klesá," říká Jarmila Paličková z J&T banky, která prodej fyzického zlata nabízí svým klientům zhruba měsíc. Poplatek se platí za nákup a za prodej zvlášť.

V Komerční bance, kde si nejen její klienti mohou investiční zlato koupit již dva roky, činí poplatek za nákup či prodej investičního zlata dvě procenta z tržní hodnoty. Banka k tomu ovšem navíc garantuje zpětný odkup zlatých slitků.

Kdo se rozhodne, že si zlatou cihlu raději uschová tam, kde ji koupil, nebo v bance, musí počítat s dalšími výdaji. Roční náklady za úschovu v sejfu se pohybují kolem deseti tisíc korun.

"Je třeba si uvědomit, že je zlato potřeba někde skladovat, není bezpečné si ho nechat doma pod polštářem. Preferoval bych nákup cenných papírů vázaných na zlato, kde odpadají náklady a starosti spojené se skladováním," říká analytik ČSOB Petr Báča.

Banky navyšují počet trezorů
Některé banky nyní zvažují nebo již realizují výstavbu nových bezpečnostních schránek. "Na pobočkách, kde to stavebně technické možnosti dovolují, uvažujeme do budoucna o rozšíření počtu bezpečnostních schránek," říká Hálová z Volksbank.

Vedle toho Raiffeisenbank již nyní nové trezory k pronájmům buduje. Česká spořitelna, která má nyní zhruba 50 tisíc sejfů k pronájmu, zvýšila jejich počet už v loňském roce.

Po rekordním nárůstu cen zlata z minulého týdne včera jeho cena na světových trzích stagnovala, až mírně klesala, končila pod hranicí 1790 dolarů za unci. Před týdnem se přitom poprvé v historii vyšplhala nad 1900 dolarů.

Ačkoli během pár dnů cena zlata razantně klesla, nejde podle odborníků ani tak o významný trend jako spíše o očekávanou korekci.

Během příštích týdnů a měsíců se čeká naopak další růst. "Očekával bych, že cena bude ještě dál stoupat. Je tu několik faktorů, které to mohou podporovat," říká Petr Báča.

Mezi tyto faktory patří především celková nejistota ohledně hospodářského růstu ve Spojených státech i v Evropě, problémy v Řecku, ale i riziko dalšího tisku peněz v USA, které hrozí. To vše růst cen zlata, které je vnímáno jako bezpečná investice v době nejistoty a krize, jen podporuje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.