Lidovky.cz

MOKRÁŠ: Ekonomiku dusí krize důvěry

USA

  9:45
Máme za sebou opravdu hodně divoký srpen, podle indexu volatility akcií VIX, kterým se často měří stupeň paniky, šlo dokonce o druhé nejhorší období po kolapsu vyvolaném pádem investiční banky Lehman Brothers.

Nervozita investorů byla vyšší než v době hrozícího pádu hedgeového fondu LTCM, po prasknutí internetové bubliny, po teroristickém útoku na USA 11. září 2001 nebo po zhroucení energetické společnosti Enron. Na rozdíl od podzimu 2008 zatím k ničemu konkrétnímu nedošlo, investoři se však evidentně obávají něčeho podobně apokalyptického jako tehdy.

Reálné důvody k obavám sice existují (řada polovičatých kroků k řešení dluhové krize eurozóny a pod povrchem doutnající napětí mezi jejími členskými státy; přiostřující se politický zápas před blížícími se prezidentskými volbami v USA podlamující jejich pozici jako nejspolehlivějšího dlužníka), ale samotné obavy jsou momentálně tím nejhorším, co ovlivňuje vývoj ekonomik vyspělých států.

Srpen nepřinesl jenom propad akciových trhů, ale také propad indikátorů důvěry v hospodářství. Nyní se zdá být téměř nevyhnutelné negativní ovlivnění aktivity v reálné ekonomice: spotřebitelé budou opatrněji utrácet, banky půjčovat a podniky investovat a přijímat nové pracovníky.

Nemyslíme si, že by bez dalšího dodatečného šoku došlo k recesi, ale rychlost růstu ekonomik vyspělých států bude podstatně negativně ovlivněna, takže lze čekat "lepší stagnaci". Z hlediska investora nejde o povzbudivou perspektivu. Ta ale rozhodně neospravedlňuje křeče, kterými trh prošel v uplynulém měsíci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.