Lidovky.cz

Nová japonská realita: práce v horku a za tmy

Ekonomika

  18:05
TOKIO/PRAHA - Práce o víkendech v přehřátých kancelářích, se zhasnutými světly a omezená spotřeba elektřiny pro firmy. Toto je nová japonská realita.

Japonské firmy nařídili svým zaměstnancům pracovat kvůli nedostatku elektřiny za tmy. foto: Reuters

Šest měsíců po zemětřesení z 11. března, následné vlně tsunami a havárii v jaderné elektrárně Fukušima se Japonsko stále marně snaží dosáhnout zpět úrovně výroby elektřiny před katastrofou. Oproti loňskému létu je v zemi produkce elektřiny o 7 procent nižší, v Tokiu a jeho okolí je propad dokonce 20procentní.

ČTĚTE TAKÉ:

Dokonale organizované Japonsko se však s problémy umí vyrovnat po svém. Americká televize CNN v jedné ze svých reportáží ukázala, jak Japonci nedostatku elektřiny čelí.

Pracuje se o víkendech i ve tmě

Aby se zamezilo výpadkům elektřiny, nařídila vláda průmyslovým podnikům s velkou spotřebou snížit odběr proudu o 15 procent. Téměř všechny společnosti tohoto cíle dosáhly. "Znamenalo to však změnit pracovní návyky," uvádí provozní ředitel společnosti Nissan Motors Toshiyuki Shiga.

Shiga nová opatření, která se dotkla tisíců zaměstnanců společnosti, zaváděl. Pracovat se tak začíná již od půl šesté ráno, aby se firma vyhnula energetické špičce. Ze stejného důvodu se navíc pracuje i o víkendech. Náhradní dva dny volna si mohou zaměstnanci vybrat během pracovního týdne. V kancelářích musejí zaměstnanci snášet teplotu nastavenou na 28 stupňů a světla zůstávají zhasnutá.

Hrozí odsun průmyslu

Japonská ekonomika se postavila k energetickým úsporným opatřením čelem a vláda tak mohla omezení brzy odvolat. Všechny problémy však ještě zažehnány nejsou. Hovoří se o tom, že nedostatek energie by mohl přetrvávat ještě minimálně rok. Momentálně probíhá kontrola a údržba 43 reaktorů z 54 a vzhledem ke zkušenostem s Fukušimou není v Japonsku zrovna nálada je znovu zapojit.

Exportéři již tratí kvůli silné měně a nyní je ohrožuje i nestabilita v dodávkách energie. Jeden tokijský think-tank uvádí, že by tento problém mohl vést k přesunům podniků ze země a v důsledku toho ke ztrátě stovek tisíc pracovních pozic.

Nový japonský premiér Jošihiko Noda tak není v lehké situaci. Potřeboval by přesvědčit spoluobčany, že jaderná energie je bezpečná, alespoň do té doby, než budou fungovat vhodné alternativy k jádru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.