Lidovky.cz

Makléř připravil banku UBS o miliardy dolarů

Ekonomika

  10:06aktualizováno  14:04
CURYCH - Největší švýcarská banka UBS odhalila podvod, při němž jeden z makléřů způsobil bance ztrátu kolem dvou miliard dolarů (zhruba 35 miliard korun). Britská policie v souvislosti s případem zadržela 31letého muže.

Makléř na madridské burze. Na červená čísla už se někteří nevydrželi dívat, tak si raději zahráli karty na počítači. foto: ČTK

Zadrženým mužem v londýnské City je podle policie Kweku Adoboli.
Podle sítě LinkedIn je to šéf týmu Delta 1 londýnské kanceláře UBS.

UBS v krátkém sdělení uvedla, že makléř prováděl neschválené transakce. Akcie banky po zprávě okamžitě ztratily zhruba osm procent.

"Je možné, že UBS kvůli tomu bude za třetí čtvrtletí ve ztrátě. Ohroženy ale nejsou žádné klientské účty," uvedla banka ve zprávě jen několik minut před zahájením obchodování.

ČTĚTE VÍCE:

S podobným problémem, tedy s neschválenými transakcemi svých makléřů, se už v minulosti setkalo více bank.

Ztrátu utrpěla divize investičního bankovnictví, kde makléř působil. Případ je stále v šetření. "Ohromuje mě, že něco takového je pořád ještě možné," neskrýval údiv nad zprávou analytik finanční společnosti ZKB Claude Zehnder.

Největší bankovní podvody (v dolarech):

10 miliard - Někdejší pátou největší soukromou banku na světě BCCI založil v roce 1972 pákistánský bankéř Agha Hasan Abedi. Příčinou jejího krachu v červenci 1991 byly ztráty z nelegálních obchodních transakcí a nekrytých půjček, manažeři připravili věřitele v 69 zemích světa o deset miliard dolarů. V kauze byl odsouzen ke 14 letům vězení pákistánský loďařský magnát Abbás Gokal, který si od BCCI vypůjčil 750 milionů liber k financování okázalého životního stylu.

9,4 miliardy - Americká investiční banka Morgan Stanley musela koncem roku 2007 kvůli krizi hypotečního trhu v USA odepsat 9,4 miliardy dolarů. Za touto částkou, která představuje rekordní prodělek z jednotlivého obchodu v historii Wall Streetu, stál obchodník Howie Hubler.

7,13 miliardy - Ztrátu způsobil francouzské bankovní skupině Société Générale, která vlastní Komerční banku, její zaměstnanec Jérôme Kerviel. Se znalostí bezpečnostního systému prováděl řadu neautorizovaných finančních transakcí. Po odhalení machinací v lednu 2008 Kerviela propustili a vloni v říjnu odsoudili ke třem letům nepodmíněně a k zaplacení 6,7 miliardy dolarů.

6,4 miliardy - Brian Hunter, obchodník společnosti Amaranth Advisors, sázkami na ceny zemního plynu prodělal v roce 2006 tomuto hedgeovému fondu 6,4 miliardy dolarů. Společnost později zkrachovala a byl to jeden z největších bankrotů v historii těchto fondů.

"Je jasné, že mají problém s řízením rizika. I když ta částka není úplně závratná, v každém případě to znamená ztrátu důvěry, která na UBS vrhá špatné světlo," dodal.

Akcie UBS hned po zahájení obchodování na burze v Curychu spadly zhruba o osm procent pod 10,20 franku, později ztráty trochu zmírnily asi na šest procent. Kurz ale zůstává blízko ročního minima, které je těsně pod deseti franky. Na maximu blízko 20 franků byly akcie v únoru.

S podobným podvodem se už v minulosti setkalo více bank. Zhruba před třemi lety připravil o 4,9 miliardy eur (asi 120 miliard Kč) francouzskou banku Société Générale její tehdejší makléř Jérôme Kerviel. Ten byl loni za svůj čin odsouzen k pěti letům vězení s možností propuštění nejdříve za tři roky. Ztráty musí bance nahradit.

UBS poslední tři roky pracovala na tom, aby získala zpět důvěru klientů. V roce 2008 se kvůli úvěrové krizi dostala do tak vážných problémů, že ji
musela pomoci švýcarská vláda. Zhruba před měsícem banka oznámila, že zruší zhruba 3500 pracovních míst, aby mohla snížit náklady o dvě miliardy franků ročně.

Investiční banky v celém světě nyní doplácejí na pokles obchodní aktivity, hlavně kvůli potížím se státními dluhy v eurozóně a ve Spojených státech. Nepříznivý vliv má také regulace, jejímž cílem je přinutit banky, aby držely více kapitálu a byly lépe chráněny před budoucími šoky podobným těm z roku 2008.

UBS předpokládá, že kvůli snižování počtu zaměstnanců zaúčtuje náklady na restrukturalizaci v objemu 550 milionů franků. Z toho kolem 450 milionů se objeví v účetnictví za druhé pololetí.

Rekordní česká machinace:

V lednu 2001 vyšlo najevo, že obchodníci s cennými papíry v ČSOB Jeff Czernek a Bohumil Stádník překročili vnitřní předpisy banky při obchodování s americkými dluhopisy a způsobili tak bance ztrátu až 2,4 miliardy korun. Obchodníci dostali okamžitou výpověď a skončili před soudem, který je poslal na dva a půl roku do vězení a odsoudil k náhradě škody.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.