Lidovky.cz

O rychlém odchodu šéfa ČEZ věděl kromě Nečase jen Kalousek

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Kariéra Martina Romana v čele společnosti ČEZ byla dlouhá a její konec pro mnohé politiky těžko představitelný. Nakonec byl rychlý a ostrý. Den poté, co LN ve středu jako první přinesly zprávu o výměně ve vedení ČEZ, Roman rezignoval.

Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Hned ve čtvrtek ráno zasedla dozorčí rada, která zvolila novým generálním ředitelem a předsedou představenstva dosavadního provozního ředitele Daniela Beneše. Martin Roman následně vystřídal na postu šéfa dozorčí rady premiérova šéfporadce Martina Římana.

Přestože místo ve vedení dozorčí rady může vypadat jako povýšení na silnější post, Roman ve skutečnosti formální moc ztrácí. Ať už vedl dozorčí radu současný ministr průmyslu Martin Kocourek, nebo Říman, jejich vliv nebyl nikdy srovnatelný s postavením Romana. Šéfové dozorčí rady byli jen prodlouženou rukou státu, ve firmě ale rozhodoval generální ředitel.

Stále není jasné, proč premiér Romanův konec, o němž se podle dostupných informací LN skutečně vyjednávalo několik týdnů, na poslední chvíli tak urychlil. O rozhodnutí, že Roman skončí v řádu hodin, věděl podle všeho už jen jediný politik – ministr financí Miroslav Kalousek. „Beze mě se to udělat nedá,“ vysvětlil Kalousek. Vedení ODS informoval předseda strany na posledním grémiu jen v náznacích.

ČTĚTE VÍCE

Všichni ostatní politici včetně vládních Věcí veřejných si stěžují, že o bleskovém konci Martina Romana, považovaného řadou z nich za nedotknutelného, neměli tušení.
Romanův odchod nejspíš nebyl úplně klidný.

Bývalý generální ředitel sice zdůrazňuje, že se rozhodl odejít sám, z reakcí premiéra Petra Nečase je však patrné, že to přinejmenším uvítal a nijak Romanova rozhodnutí nelituje.

Jindy korektní a zdrženlivý ministerský předseda se ani neobtěžuje formálním poděkováním za dobře odvedenou práci, které je při korektních odchodech běžné. „Panu Romanovi by tak jako tak příští rok končil mandát a o jeho prodloužení se neuvažovalo,“ řekl včera premiér při návštěvě Izraele.

Zároveň říká, jak je pro vládu důležitá nová „postromanská“ éra, kdy se už firma nebude jako dosud zaměřovat na zahraniční akvizice, ale soustředí se na dostavbu Temelína.

PODÍVEJTE SE:

Na té má současný kabinet velký zájem. Právě protahování této obří zakázky mohlo být jedním z důvodů urychlené výměny v ČEZ.

Podle informací LN nepostupoval Romanův tým při přípravách dostavby tak rychle, jak si současná vláda představovala. Nečas zdůrazňuje, že Daniel Beneš by měl být v podstatě generálním ředitelem pro éru dostavby Temelína a v čele firmy by měl stát do chvíle, než bude zakázka dotažena do konce.

Plzeňská stopa

Dalším důvodem rychlého konce mohly být nové informace o vztazích Martina Romana a plzeňské Škodovky. Už několik týdnů se v lobbistických kruzích mluvilo o tom, že lidé kolem skupiny Czech Coal Pavla Tykače připravují dokumenty upozorňující na podivné praktiky v plzeňské Škodovce. MF DNES včera upozornila, že prověřovala závažné informace o roli Romana při plzeňské privatizaci. Právě vztahy mezi Romanem, plzeňskou Škodovkou, finanční skupinou J&T a politiky mohly být dalším důvodem, proč měl Nečas zájem na rychlém konci Martina Romana.

PSALI JSME:

Novým lobbistou J&T se stal Nečasův předchůdce Mirek Topolánek. Vyslala ho do vedení Teplárenského sdružení, kde tlačí na přidělení bezplatných povolenek energetickým firmám.

Premiér Nečas podle informací serveru Česká pozice vyzval ČEZ, aby nepodpořil zvolení Topolánka do čela teplárenského sdružení. ČEZ však Nečasovi nevyhověl. Pokud by se podařilo prosadit bezplatné povolenky, nejvíc by na nich vydělal právě ČEZ. Topolánek se sice tváří, že už ho politika nezajímá a je soukromým podnikatelem, přes své spojence ve straně, jako je exšéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř, se ale stále angažuje. Právě expremiérovy spojence přitom Nečas odstavil od vlivu ve straně a pomohla mu v tom pražská ODS.

Podle informací LN má v jejích barvách vystupující lobbista Roman Janoušek nyní blízko k Nečasovi a jeho lidem. Kontroverzní Janoušek, blízký přítel exprimátora Pavla Béma, byl jedním z těch, kteří měli také zájem na Romanově odchodu. Na jeho místo prosazoval šéfa Českých drah Petra Žaludu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.