Lidovky.cz

Zelení lobbisté se rozhádali, jdou proti sobě

Ekonomika

  19:02
PRAHA - Společnostem podnikajícím v oboru obnovitelných zdrojů roste nový soupeř – „vnitřní nepřítel“. Různá sdružení zastupující zelený byznys se navzájem rozhádala a oslabují se tak navzájem při prosazování svých návrhů.

Vítr proti atomu. Podle odborníků by Temelín muselo nahradit 30 tisíc takových větrníků. foto: Lidové noviny

Různé skupiny se například nedokážou shodnout na postupu vůči zákonu o podporovaných zdrojích energie, který od ledna 2013 přesune Česko ze skupiny zemí vstřícných k investorům do skupiny států, které rozvoj obnovitelné energetiky spíš brzdí.

ČTĚTE TAKÉ:

Radikálnější skupina okolo ekologické aktivistky Neely Winkelmann Heyrovské a advokátní kanceláře NH Partners volá po stažení návrhu. Místo něj chce zachovat v platnosti novelizovaný zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů z roku 2005.

Je to jen trik?

Winkelmann-Heyrovská považuje nově navržený zákon za trik, jak oddálit rozhodnutí Ústavního soudu ve věci takzvané solární daně.

Jakmile projde parlamentem nová legislativa obsahující zcela stejné ustanovení o zdanění solární elektřiny, senátoři by museli ústavní stížnost podat znovu. „Nasvědčuje tomu i krok premiéra Petra Nečase, který požádal Ústavní soud o prodloužení lhůty pro vyjádření k solární dani do konce října. Soud žádosti vyhověl,“ uvedla Winkelmann Heyrovská.

Bursíkova cesta

Druhé seskupení, které se zformovalo okolo bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, naopak lobbuje mezi poslanci za schválení zákona o podporovaných zdrojích energie s pozměňujícími návrhy, jež zmírní dopad na majitele elektráren.

„Chceme jít cestou, která je realistická,“ dodal k tomu šéf české fotovoltaické asociace Aleš Spáčil, který patří do skupiny kolem Bursíka. Bursík se v posledních týdnech ujal koordinace aktivit několika asociací, jež sdružují podnikatele a firmy v oblasti solárních a větrných elektráren, využití biomasy a vodní energie. Zúčastnění si jeho služby pochvalují.

Názvy obou sdružení jsou zaměnitelné. Bursíkem koordinované sdružení nese název Asociace obnovitelných zdrojů, Winkelmann-Heyrovská a právníci z NH Partners působí pod značkou Platforma pro obnovitelné zdroje energie. Oficiálně o sobě hovoří s úctou, mimo záznam už méně.

Platforma pro obnovitelné zdroje zastupuje investory do velkých solárních elektráren, kteří se v poslední době k fotovoltaické asociaci příliš nehlásí. Podle řady velkých investorů se asociace pod Spáčilovým vedením zaměřuje pouze na střešní solární systémy, které dodává například firma Conergy. Její českou pobočku Aleš Spáčil vede.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.