Lidovky.cz

Plán ČEZ: Jádro v Česku, vítr v cizině

Ekonomika

  17:05
PRAHA - Nový generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, který v minulém týdnu nahradil ve funkci Martina Romana, má plán, jak nashromáždit až 200 miliard korun na stavbu nových jaderných bloků v Temelíně. Pomoci mají zisky z větrných a vodních elektráren, které firma hodlá vybudovat v zahraničí.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Temelíně, prodloužení životnosti dukovanské elektrárny do roku 2025, kratší odstávky a více dnů, kdy jsou jaderné bloky v provozu. To jsou priority Beneše.

Beneš své plány představil během setkání 150 nejvyšších manažerů skupiny ČEZ v karlovarském hotelu Pupp.

ČTĚTE TAKÉ:

Větrné a vodní elektrárny v současnosti přinášejí nejrychlejší návratnost. A mohou tak navýšit provozní ziskovost skupiny ČEZ. Beneš již se svým plánem seznámil premiéra Petra Nečase i ministra financí Miroslava Kalouska. Prý souhlasili, ale pod podmínkou, že zmíněné elektrárny nevyrostou na českém území.

Premiér Nečas však nadšení pro tento plán mírní. "Jedna z možných úvah je, že by se takto investovalo. Ale není to ve fázi žádného rozhodnutí ani souhlasu předsedy vlády," vzkázal LN premiérův mluvčí Jan Osúch.

Dostavba Dukovan nespěchá

S dostavbou moderních jaderných bloků v Dukovanech však Beneš spěchat nechce. "Z našich analýz vyplývá, že spuštění nových bloků je smysluplné okolo roku 2030," uvedl pro Lidové noviny Daniel Beneš. Před tímto datem ČEZ dodatečné množství elektřiny z jádra nepotřebuje.

PRIORITY BENEŠE

1. dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Temelíně

2. prodloužení životnosti dukovanské elektrárny do roku 2025

3. další snižování nákladů a zvýšení provozní ziskovosti

4. zajištění dostatečného množství paliva pro uhelné elektrárny

5. investování do větrných a vodních elektráren v zahraničí

6. už žádné další uhelné elektrárny a obnovitelné zdroje v Česku

Nové bloky tak zřejmě zahájí provoz až ve chvíli, kdy budou v Dukovanech dožívat starší ruské jaderné reaktory z 80. let.

ČEZ tedy projaderné nadšení autorů aktualizované Státní energetické koncepce, jejíž pracovní verze počátkem září unikla do médií, sdílí jen částečně. Výstavbu jaderných bloků jinde než v Temelíně a Dukovanech zatím topmanažeři ČEZ ani neplánují. Na pořadu dne je rozšíření temelínské elektrárny o dva bloky.

ČEZ právě dokončuje zadávací dokumentaci, kterou v říjnu rozešle trojici uchazečů. Těmi jsou americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium vedené Škodou JS. "Dokumentaci máme z 99 procent hotovou, ladíme už jen detaily," dodává generální ředitel ČEZ.

Smlouvu s vítězem soutěže plánuje ČEZ podepsat do konce roku 2013, stavební práce začnou o tři roky později.

Nedostatek financí nehrozí

Spekulace, že na dostavbu temelínské elektrárny nebude mít ČEZ dostatek peněz, šéf společnosti Daniel Beneš odmítá. "Máme to propočítané pro všechny možné scénáře. Nevidím důvod, proč by ČEZ s využitím bankovních úvěrů nebyl schopen tento projekt profinancovat," zdůraznil Beneš.

Pokud přesto problémy nastanou, je ČEZ ochoten přistoupit i k mimořádným opatřením. Patří mezi ně prodej části zahraničních dceřiných společností nebo vstup dalších investorů do projektu. Ziskovost skupiny ČEZ má zvýšit také masivní výstavba větrných a vodních elektráren v zahraničí během následujících pěti let.

Větrné parky ČEZ nejspíš postaví v Německu, Polsku a Rumunsku, poslední jmenovaná země má vhodné podmínky i pro hydroelektrárny. V Česku už žádné investice do obnovitelných zdrojů nechystá. ČEZ bude podle Beneše investovat jen v zemích, které o rozvoj zelené energetiky mají zájem.

ROZHOVOR s Danielem Benešem čtěte v sobotních LN

Největší česká energetická skupina je připravena plnit zadání svého většinového vlastníka, kterým je stát, i v další oblasti. Návrh aktualizované Státní energetické koncepce počítá s tím, že Česko opět začne těžit uranovou rudu. Jak Beneš v rozhovoru potvrdil, ČEZ je ochoten do rozvoje těžby investovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.